Příčinou mého odstoupení bylo astma, říká Jarda Brynda po závodě v Poděbradech
Po plavecké části jsi byl kousek za Tomášem Martínkem a po kolo jsi držel druhé místo. Do druhého běžeckého okruhu už jsi ale nepokračoval. Co bylo důvodem pro tvé DNF a jak hodnotíš svůj výkon v Poděbradech?
Na start jsem se postavil, abych zjistil, zda se podařilo zvládnout astma. Bohužel jsem zjistil, že se nepodařilo stav zlepšit i vzhledem k tomu, že šlo o období, kdy je ve vzduchu plno alergenů. Stav byl natolik špatný, že jsem raději ze závodu odstoupil.
Jak se ti plavalo a jelo na kole? Přeci jen to nebylo časově tak daleko od železňáka ve Španělsku..
Prvních 200m jsem plaval, tak jak umím, pak jsem musel vzhledem ke zhoršenému dýchání ubrat. Již po plavecké části jsem uvažoval o odstoupení, ale rozhodl jsem se zkusit i cyklistickou část. Ovšem ani v této části se nestal zázrak. Zkrátka jsem v zápalu „boje“ špatně vyhodnotil svůj stav. Nakonec mne překvapilo, že jsem do druhého depa přijel na druhém místě.
Co říkáš na výkon vítěze Tomáše Martínka?
Tomáš jel velmi dobře a vítězství si zasloužil. Plavat umí, na kole předvedl kvalitní výkon a v běhu si svůj náskok udržel.
S jakými pocity vzpomínáš na IM ve Španělsku, kde jsi vybojoval stříbro? Jak se ti tam závodilo?
Ve Španělsku závodím velmi rád. Závod mi nakonec vyšel „chvalitebně“, což mne sice mrzí, ale měl jsem k tomu jasné vysvětlení. Za přípravu jsem díky zranění naběhal jen 350 km a s tím se maraton rychle běhat nedá. S plaváním jsem byl spokojený. Plaveckou část jsem zaplaval za 51:30. S cyklistickou částí jsem byl také spokojený. Ve správné intenzitě mi hodně pomáhá wattmetr. Cyklistickou část jsem zajel za 4:42 (včetně obou dep). S během jsem byl spokojený, jen do 15km, kdy jsem si držel tempo na výsledný čas z minulého roku (3:06). Potom se ovšem projevil nedostatečný běžecký trénink a tempo uvadalo. Nakonec můžu být spokojený, že jsem byl alespoň druhý.
V minulosti tě trápily zdravotní komplikace v podobě kožních onemocnění. Jak to vypadá v současné době?
V současné době mne trápí astma. Kožní problémy se mi daří držet pod kontrolou. Musel jsem udělat několik změn a to převážně ve stravě.
Jak moc tě to limituje při sportovních aktivitách?
Limitace je pro mne asi jen ta, že nemohu plavat v bazénu a tak se připravuji jen na otevřené vodě. Před IM ve Španělsku jsem opět nestačil naplavat více jak 12km.
Jak vypadá tvůj současný trénink?
V současné době se snažím za pomoci imunoložky zkrotit astmatické problémy, takže trénink probíhá jen na úrovni ideomotorického tréninku. Na trénink si vyšetřím v průměru 10h za týden. Jelikož učím ve škole, tak mám sem tam nějaké prázdniny, ale nevrhám se hned do soustředění. Sport mne musí bavit. Roky, kdy pro mne byl trénink prioritní, mám již za sebou. Velmi rád vzpomínám na doby, kdy jsem závodil s Kulmanem, Chroustem (Š.Chroustovský), Machačem, Vodehnalem a dalšími na OH tratích. To se nesmělo v tréninku nic ošidit..
Jaké máš sponzory?
Sponzorsky jsem zabezpečený velmi dobře. Vše, co k k tréninku a k závodům potřebuji, tak mám. Mám několik dlouholetých partnerů, ale stále je potřeba být aktivní. Mezi moje osobní partnery v současné době patří :
NORTHFINDER, AQUASPHERE, PELLS, MAVIC, RELTEX, NOMINAL, SPORTIQUE, SPONSER, PROGRESS SPORTSWEAR, město NERATOVICE, MOTORPAL + týmový sponzoři.
Jaké jsou tvé závodní plány a cíle do letošní sezóny? Co bude tvým vrcholem?
V letošním roce jsem si jako vrchol stanovil právě IRONMAN ve Španělsku. Také jsem měl v plánu jezdit Český pohár v dlouhém triatlonu, ale měl jsem úraz v práci a v tréninku jsem musel přibrzdit. Teď věřím, že se mi podaří za pomoci imunoložky zvládnout současné problémy a pak se vydám na nějaké závody.
Na startovce víkendového Czechmana nejsi. Co je důvodem nestartovat na tomto vrcholném podniku tuzemského triatlonu?
Na startovce Czechmana nejsem, jelikož příprava neprobíhala podle plánu a nebylo jisté, zda budu vůbec schopen letos závodit, tak jsem se nikam předem nehlásil. Do Španělska jsem byl pozván pořadatelem.