Nikdy nemám skromné ambice, říká Luboš Truhlář

27.05.2014 -
Na třech letošních duatlonech se pokaždé radoval z vítězství. Nejdřív Břehy, potom republika v dlouhém duatlonu Krušnoman a teď v sobotu Xterra ve Zlutých lázních. Jeho vrcholem bude světové mistrovství v terénním triatlonu na Havaji. Za necelé dva týdny bude na Czechmanovi patřit k favoritům.

V sobotu jsi stylem start-cíl opanoval mistrovství republiky v terénním duatlonu ve Žlutých lázních. Jak se ti jelo? Bylo to tak hladké vítězství, jak to podle výsledku vypadá?

Duatlon ve Žlutých lázních v Praze se mi jel naprosto parádně. Už od rozklusání jsem cítil, že to dneska bude dobré a také se to potvrdilo. Snažil jsem se roztrhat pole už od prvního běhu a udělat si mírný náskok do cyklistické části, kde jsem čekal, že mě sjedou silnější cyklisté. Nakonec se tak nestalo a do druhého depa jsem si přivezl ještě větší náskok, který jsem si již v závěrečném běhu uhlídal.

Jak si ceníš tohoto triumfu?

Výsledku si určitě cením, hlavně díky bodům do poháru, které se budou na konci určitě hodit. Myslím, že letošní rok bude boj o přední pozice v ČP Xterra nabitý a tak každý bod bude dobrý. Škoda že nepřijel Jirka Klíma a Honza Kubíček - velice dobří triatlonisti. Závod mohl být ještě zajímavější.

Tři letošní starty a tři vítězství. Je to výsledek zvýšeného tréninkového úsilí během přípravné fáze?

Myslím, že tréninkový efekt má velice dlouhý skluz a to zejména v mém případě, kdy se triatlonu věnuji teprve čtvrtým rokem. Tělu trvá velice dlouho, než se přizpůsobí zátěži a novým pohybům, na které nebylo zvyklé. Už loni mé tréninkové objemy byly vcelku velké, ale výkonnost na závodech tomu úplně neodpovídala. Byl jsem z toho lehce zklamaný. Na letošní sezónu jsem tedy ještě přidal a objemy ještě zvýšil. Evidentně se to vyplatilo.


Jaké máš tréninkové podmínky v současné době?

Bydlím v Kralupech nad Vltavou (20 km severně od Prahy), kde se odehrává většina mých tréninků. Ve městě máme 25m vnitřní bazén a 50m venkovní bazén. Nedaleko je i pískovna pro trénink na otevřené vodě. Ve městě máme krásný atletický ovál. Na všechny sportoviště mám vstup zdarma. Podmínky pro trénink naprosto ideální. Za tyto možnosti bych chtěl poděkovat městu Kralupy, od kterého mám obrovskou podporu ve svých sportovních aktivitách. Letošní zimu jsem začal trénovat hodně ve skupině a myslím, že to je také jeden z důvodů nárůstu výkonnosti. Doporučoval bych to určitě všem triatlonistům. Co se týče tréninku, tak v průměru trénuji dvakrát denně ráno a odpoledne Naučil jsem se brzo vstávat a tak můžu každé ráno od 6 hodin chodit plavat. Odpoledne je pak prostor na další trénink. Nejlepší obrázek o tréninkových objemech udělá můj souhrn za loňský rok, kdy jsem naplaval 720 km, ujel 13 500 km na kole a naběhal 2000 km. Celkově jsem natrénoval kolem 950 hodin za rok.

Letos zatím střídáš závody na silnici s těmi v terénu. Máš rozhodnuto, kde budeš mít prioritu?

Pro letošní sezónu ještě preferuji Xterru před silničními závody. Rád bych se podíval v říjnu na Hawaii a vybojoval nějaké slušné umístění na MS v Xterra. Poté uvidíme co dál. Silničních závodů se účastním hlavně kvůli zkušenostem do příštích let, kdy se jim určitě budu věnovat více a s prioritou.

Jakou máš sportovní průpravu před tím, než ses před čtyřmi roky rozhodl dělat naplno triatlon?

Jako většina malých kluků v této republice jsem hrál hokej a fotbal, ale brzo jsem skončil u basketbalu, kterému jsem se věnoval více jak 10 let. Bavily mě týmové sporty a pro děti jsou dobré. Rozvíjejí jejich sociální chování ve skupině a naučí je odpovědnosti vůči kolektivu, autoritám atd. Na druhou stranu v dospělosti již se tyto výhody ztrácejí a naopak přinášejí negativa. Člověk si nemůže sám jít zasportovat (zahrát) vždy k tomu někoho potřebuje. Výsledky nejsou závislé jen na jeho výkonu, ale na výkonu celého družstva atd. Tyto věci mě nakonec přesvědčily, abych se začal věnovat individuálnímu sportu. Začínal jsem klasicky s během, ale samotný běh mě nebavil. Kolo mi bylo vždycky blízké. A tak odtud vedl logický krok k triatlonu (to jsem ještě nevěděl, jak těžké je naučit se plavat..).


Co tě na triatlonu nejvíc baví?

Na triatlonu mě nejvíce baví jeho variabilita. Člověk si může volit mezi třemi sporty podle toho, na co má chuť. Možná vlastně i více než tři sporty. Taková posilovna, běžky, kolečkové brusle a podobně - to vše se dá zařadit do přípravy a vůbec to není na škodu.

Blíží se půlka v Pardubicích, kam se chystá téměř kompletní česká špička. Podle svých letošních výkonů v duatlonech patříš mezi potenciální adepty na medailové pozice. S jakými ambicemi pojedeš na Czechmana?   

Já nikdy nemám skromné ambice. Motivuje mě to k tréninku a tudíž k lepšímu výkonu. Ale v tomto případě si netroufám odhadovat. Může to dopadnout všelijak. Czechman je určitě nejdůležitější závod sezóny pro hodně závodníků, a tak všichni na tento závod ladí a snaží se podat co nejlepší výkon. Sám jsem zvědav, co ze sebe dokážu ještě dostat.

Je někdo z tuzemských či světových triatlonistů tvým vzorem?

Když teď nad tím přemýšlím, tak mým vzorem je Filip Ospalý. Jeho výkony jsou naprosto úchvatné a hlavně dlouhodobé. Na Filipovi je vidět, že poctivá práce přináší ovoce.


Čeho bys chtěl v triatlonu jednou dosáhnout?

Moje cíle a sny jsou postupné. Je to již zmíněná účast na MS Xterra na Hawaii. Dále přemýšlím o účasti na některých triatlonových závodech v USA. A asi ten poslední cíl je samozřejmě účast na IM na Hawaii. To ale ještě bude dlouho trvat, než se k tomu propracuji.

Budeš letos závodit jen v Čechách, nebo vyrazíš i někam za hranice?

Pro letošek mám za cíl objet celý pohár terénních triatlonů Xterra, který čítá asi 6 závodů a pohár v dlouhém triatlonu (kromě dlouhých triatlonů). Kromě českých závodů mám v kalendáři i Xterry v Německu, Dánsku a možná v Anglii. Závěrem sezóny bych se rád podíval na Macháčského pohodáře, do Žamberka na duatlon a v říjnu na Hawaii..

Cestovní náklady na tyto závody asi nebudou úplně zanedbatelné. Podařilo se ti sehnat si sponzora?

Jak víme, tak v dnešní době to není se sponzorstvím lehké, ale pokud se člověk snaží, tak se najdou firmy se kterými se dá spolupráce navázat. Můžu tak získat alespoň materiál za výhodnějších cenových podmínek nebo zdarma. Tímto bych chtěl poděkovat: společnosti Maxbike za jejich super kola, na kterých letošní sezónu závodím, výrobci sportovních dresů Dexter, pro které testuji triatlonové kombinézy a týmu Endurance Lab, od kterého mám podporu všemi směry v podobě půjčování vybavení (neoprenů, zapletených kol, regeneračních pomůcek).

Více informací najdete na http://www.lubostruhlar.cz/Hodnocení:
Přečteno 1030x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.