Kamarádi to se mnou nemají jednoduché, protože nemám rád kompromisy, říká Tomáš Krušnoman Langhammer

6.05.2014 -
Pouhé tři dny zbývají do sobotního startu jubilejního desátého ročníku Mistrovství republiky v dlouhém duatlonu Krušnoman. V jaké fázi jsou přípravy, co organizace závodu obnáší a na co se můžete těšit, vám řekne hlavní organizátor Tomáš Langhammer v následujícím rozhovoru.

V jaké fázi jsou krušnomanské přípravy na sobotní den D?

Vše běží, klokotá, drnčí a co je důležité, že jedním směrem k datu 10. května 2014. Obývací pokoj se pomalu plní krabicemi a cesta z jednoho rohu místnosti do druhého rohu připomíná překážkovou dráhu.

Desátý jubilejní ročník. Mají se závodníci a závodnice připravit na nějaké změny z langhammerovic kuchyně „masochisticky laděných“ inovací? Co radíš novicům, kteří se upsali do letošní startovky? 

Klasické novinky nejsou. Vloni jsme vložili krátký duatlon, který se nám osvědčil, takže v tom pokračujeme – možná opět dorazí na krátký duatlon TA krásná blondýnka. Lákáme potencionální závodníky na krásné, těžké tratě, které neodpouští. Na tratě, kde normální limity neplatí. Běh sjezdovka, cyklistika jako na horské dráze. Velkým lákadlem je regenerace po závodě, která je vyhlášená – sprchy, masáže, Whirlpool. A rady novicům: „jeďte hlavou a za každým kopcem je další kopec“. 


Důležitou součástí tvých závodů je doprovodný program. Jak to bude letos? 

Dopolední program začneme dětským miniduatlonem na sjezdovce ve Sportareálu Klíny. Vše pod patronací Tomáše Slavaty a nadace Albert. Běh po sjezdovce, MTB po sjezdovce – dětem se to bude líbit. Každoročně se na start postaví jednak děti závodníků, a taky děti z okolních škol a školiček. A pak máme připravené překvapení pro všechny vítěze z let předešlých (long varianty) – víc ti k tomu neřeknuJ. A do toho alegorické vozy, italský zmrzlinář a slovem provázet a hudbou doplňovat bude Vlado Baron.

Už teď je na startovce skoro 150 jmen. Co říkáš na obsazenost závodu?

Z plnící se startovky mám radost – nevím čím to je, že letos se tak plní. Jestli tím, že je 10. ročník, či že jsem se po mnoha letech nechal přesvědčit o účinnosti sociálních sítí Facebook či Twittwer. Zatím účast byla nejvyšší v roce 2009 a to 117 duatlonistů. Momentálně je přihlášeno 129 závodníků na dlouhý a 29 na krátký. Nebo se nám po 10 letech podařilo dostat dlouhý duatlon tam, kam zaslouží. Po dvou letech Powerman Czech v Lázních Bělohrad, poté tři roky Český Krumlov a pak 10x Krušnoman přes Český Jiřetín na Klíny. Deset let organizovat dlouhý duatlon v ČR – někdy si připadám jako Don Quijote s větrnými mlýny, ale já jsem neústupný, zarputilí. 


Koho z nich považuješ za adepty na cenné kovy?

A favorité, hledal bych mezi jmény: Petr Vabroušek (opět dal přednost Krušnoman duatlonu před P.I.M. – díky Peťo), Tom Vandenbussche, Jan Wainer, Václav Holub či někdo úplně jiný, neznámý – třeba středočeský triatlonový profesionál Josef Pepíno Svoboda. Ještě je otevřený start pro čtyřnásobného vítěze Karla Zadáka. Mezi ženami si vůbec netroufnu tipovat, protože letos dorazí všechny vítězky z let předešlých, a to bude zajímavá podívaná.

Vloni sebral jednu z medailí skvělý duatlonista z Belgie. Přijede i letos? Jak vidíš jeho vystoupení?

„Tomáš“ z Belgie opět dorazí J. Letos bude silnější o zkušenosti, že cyklistika v Krušných horách bere hodně sil a druhý běh je velmi těžký. Máme se na co těšit.

Převládá u tebe teď spíš nervozita, nebo radost a těšení se na sobotní závod? 

Všechno dohromady. Je to radost, stres, starost aby vše klaplo, a aby se někomu nic nestalo. Věci, které dělám, dělám na 100% a nemám rád kompromisy. Takže moji kamarádi to nemají se mnou jednoduchý. 


Co vnímáš u organizace závodu jako nejnáročnější?

Nejnáročnější? Nevím. Není nic těžký a ani jednoduchý. Je to všechno, jako když skládáš puzzle. Pokud ti chybí puzzle byť jedno jediný, není to ono a veškerá práce vyjde na prázdno. A je jedno, zda to dotyčné puzzle bylo lehčí či těžší. Celkový obraz je poškozený.

Jak se ti daří sehnat sponzory?

Slovo sponzor už dávno neexistuje. Prostě není. Jsou kamarádi kamarádů, kteří se slitují a pomohou. Bez kamarádů, rodičů svěřenců, bývalých svěřenců a známých bych nikdy nemohl nic organizovat. Někdo půjčí dodávku, někdo zaplatí to, někdo pomůže to či ono postavit, někdo zase něco zařídí na úřadě. Mám před všemi těmi lidmi obrovský RESPECT. Obrovský RESPECT i před závodníky, kteří rok co rok se přihlašují a tím nenechají, padnou dlouhý duatlon, který už byl mnohými několikráte odepisován.

Nechme teď Krušnomana trochu stranou a pojďme k tobě jako aktivnímu závoďákovi, který už má na pažbě pár ironmanských zářezů. Co objedeš letos?

Pořád to mám otevřené. Začnu u kamaráda Tomáše Petra na Czechmanu, kde musím (vlastně nemusím, ale chtěl bych) prodat veškerou letošní přípravu. A v červenci pojedu ke svému dalšímu kamarádovi na „Oravu“ na Oravamana. Zde se nádherně krásně zmrtvím – už se na to těším – bolest mě přitahuje. Ve vzduchu je ještě start na dlouhém Slovakmanu u dalšího kamaráda Vlada. No a co by to bylo za zakončení bez Klasik duatlonu u Švarcíka. A na závěr srdcovku – Elbaman 2014, kde já dlouhou verzi a synátor půlku. A samozřejmě „kraťasi“ se svými žáčky, dorostem a juniory (Račice, Mělník, Jablonec, K. Vary, Sokolov). Pokusím se ještě „ošéfovat“ Mělník, abych mohl za „klukama“ na Krkonošmana. Protože My kluci z hor, si „mušíme“ pomáhat J.


 

Hodnocení:
Přečteno 771x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.