Ironman Honza Pešan zve na novou triatlonovou výzvu - Krkonošman

30.04.2014 -
Triatlonové závody, situované do horského prostředí, přitahují stále více závodníků. Dokladem toho je extrémně rychle vyprodaný Oravaman, na Norsemana nebo Swissmana se čeká několik let. Jedenáctinásobný ironman a profesionální hasič Honza Pešan přichází s horskou záležitostí i u nás. Přijeďte poslední červencový víkend otestovat své síly na halfironmanskou distanci do krkonošského prostoru.

Jak se zrodila myšlenka vzniku Krkonošmana?

Když jsem se před sedmi lety odstěhoval z Prahy do Lužických hor a obhlédnul tamní možnosti - plavání v Radvanci, kolo kdekoliv a běh od našeho domu na šestikilometrovém okruhu, uspořádali jsme s manželkou Míšou triatlon pro parťáky hasiče z naší stanice. Startovalo devět lidí na distancích 700m plavání, 30km kolo (převýšení 700m) a běh 6km (převýšení 100m) a všichni dokončili. Před třemi roky jsme se odstěhovali do Krkonoš a postup byl stejný. Tak si tady plavu, jezdím na kole a poklusávám a říkám si, kde všude by se mohlo závodníkům líbit. Ale nikdo nechce závod uspořádat, a už vůbec ne dle mého gusta. Až letos, shodou okolností, jsme založili Triatlon klub HZS hl. m. Prahy a já měl konečně dobrý důvod přestat odkládat, co nosím v hlavě již tři roky.

Jedna věc je prvotní nadšenecká idea a pak vlastní realizace samotné akce. Co všechno bylo a je stále potřeba zařídit?

Zařizování je spousta, ale s tím nemám žádný problém. S klukama z Prolog Biku jsme vytvořili tým, rozdělili úkoly a jedeme podle plánu. V Campu Dolce nám též vyšli vstříc a sami se angažují s doprovodným programem. Sponzory nemáme žádné (zatím…). Na první ročník závodu se špatně láká. Všichni vyčkávají, jak to dopadne, a zda budeme pokračovat. Musíme něco předvést, a pak budou i sponzoři. Máme spoustu partnerů a to nám zatím stačí. (Musí..), Velitelství týmu jsou tři osoby. Nepatrně nižší oprávnění má sedm osob a k nám přibude 30 dobrovolníků. S narůstající startovkou, navýšíme i počet pořadatelů. 


Hory zvou k extrémům a velkým zážitkům. Na Slovensku Oravaman, v Norsku Norseman, ve Švýcarsku Swissman, u nás Langhammerův duatlonový dýchánek v Krušných horách. Čím tebe zlákaly Krkonoše? Jak náročné postavíš tratě?

Krkonoše jsou jasný! Žiju tady. A každé hory si zaslouží svůj, aspoň malý triatlonek. Když vyjde počasí, tak se u nás borci mohou těšit na panoramata, že by i Homolka záviděl. Poznají novou lokalitu a můžou přijet vyladit před i po závodě. Zrekreovat se může celá rodina. Co se týká náročnosti cyklistiky a běhu, já osobně bych přitvrdil, ale z pořadatelských důvodů jsme zvolili středně těžkou variantu kola i běhu. Těžší kolo by znamenalo dvě depa, nebo jeden cyklistický okruh. Obě varianty jsou náročné na logistiku a zvyšuje se počet pořadatelů atd. Zajímavé jsou pro závodníky, ale již ne tolik pro fanoušky a doprovod. Nicméně, pro fajnšmekry chystáme na příští rok lahůdku, která se dá označit jako HD ( HARD).

Kolik odhaduješ, že by mohlo dorazit závodníků? Přijede i někdo z přední triatloné špičky u nás nebo zahraničí?   

Dali jsme si rozmezí 30 – 150 závodníků a závodnic. Když bude méně, tak nevadí, bude to klubovo-rodinná akce. Když bude víc jak 150, tak se z toho po... Ne vážně. Chceme závod pojmout velice profesionálně a udělat kvalitní pretěk pro, zatím, neomezené množství sportovců. Registrace běží asi deset dní, ale ze známých jmen třeba Jan Wainer nebo Pavel Mužíček jsou již registrovaní a Jiří Čípa je sakra rychlý běžec.


Bez vášně pro triatlon by ses asi těžko pustil do takj náročného podniku, jako je organizace nového závodu. Kolik máš zatím na pažbě železňáckých zářezů? Jak ses dostal k triatlonu?

S triatlonem jsem začal v roce 2008 v Otrokovicích při 34 stupních a bezvětří. Zážitek na který se nezapomíná, tenkrát za 12:59:55 . O dva něsíce později to byl Železňák na Lipně za 12:44 při deseti stupních, přívalovém dešti a větru. Pak jsem zhruba dva roky trochu závodil a teď už jen závodím, netrénuji a podle toho to vypadá. Odjeto mám 11 železňáků z toho 6 na Lipně s převýšením cyklistiky 2300m. To mě baví. Nejlepší čas 10:11:02 z Teplic 2009.  Asi 10 půlek, pár duatlonů, terénních triatlonů, cyklomaratonů, maratonů - asi jako každý jiný hobík.

Máte dvě dcerky a živíš se jako profesionální hasič. Máš čas na organizování závodu?  

Rodinu i práci máme všichni a každému se to daří skloubit. Stejně tak i mě. Do služby jezdím jednou za tři dny na 24h. Fyzická příprava je součástí mojí práce. Dva dny volna je dost času na trénink a rodinu. Závod mě zatím nijak zvlášť neomezuje. Krkonošmana děláme s elánem a nadšením.

Které závody máš zakroužkované pro letošní sezonu?

Plány jsem měl, jako vždy, velké. Protože se v tréninku dost plácám a nemám systém, přemýšlel jsem o vedení trenérem. Nenašel jsem však dostatek financí a plácám se v tom dál. Testovací půlmaraton jsem totálně nezvládl a redukuji své závodnické úvahy. Přesto pojedu Krušnomana i Krušnomanskou Xterru, Otrokovice, možná Bigman, možná Slovakman, Spartan Race Beast, chci zkusit delší běh po horách a pár kratších běžeckých a cyklistických závodů v mém okolí.Podrobnější informace o závodě:

web - http://www.krkonosman.cz/

FB - https://www.facebook.com/pages/Krkono%C5%A1man-triatlon/601028406645783?ref=hl

 

Hodnocení:
Přečteno 665x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně