Vabroušek skončil sedmý na Challenge Taiwan

20.04.2014 -
Po Israeli, Zélandu a Mexiku si dal Petr čtvrtou letošní ironmanskou porci kilometrů a opět vybojoval umístění v první desítce. Tentokrát doběhl na sedmém místě v čase 8:55 v subtropických podmínkách Taiwanu. Kdyby nebylo zaváhání po plavecké části, mohlo to být ještě lepší. Více v našem rozhovoru.

Jaký byl let na Taiwan?

Cestoval jsem přímým letem China Airlines z Vídně a nadšený rakouský triatlet (šéf odbavovacích přepážek) mi vyblokoval tři sedadla kolem, takže jsem letěl „naležato“ – lepší, než 1. třídou!

Kolik dní jsi měl k aklimatizaci na subtropické podnebí?

Kvůli povinnostem vůči pořadateli (tiskovka v Taipei) jsem přicestoval už v pondělí a měl jsem tak neobvykle hodně času na aklimatizaci. Už v pondělí odpoledne a v úterý ráno jsem v Taipei kvalitně potrénoval na kole i v bazéně. Nohy ještě cítily Horskou výzvu z Jeseníků, takže jsem vyběhl až ve středu v Taitungu.

V jaké umístění jsi doufal?  

Ambice byly určitě do top 10. Doufal jsem po loňské bramboře v atak první trojky. Dopředu se ale vývoj závodu hodně špatně odhaduje…


Na svém fb profilu píšeš, že sis doslova užíval každý metr závodu. Popsal bys konkrétněji tvé vystoupení na Challenge Taiwan? 

Plavání bylo super. Držel jsem se ve skupině, ve které jsem potřeboval být, z vody jsem šel jen pár vteřin za Maccou (ten ale plaval pro štafetu a pak jel vlastní půlku). Začátek kola jsem bohužel prováhal. Chtěl jsem to rozjet po svém a postupně se zapracovat do tempa, nicméně zbytek mé plavecké skupiny během prvních kilometrů vytvořil kompaktní balík a zmizel mi z dohledu. Během cyklistiky jsem předjel jen pár odpadlíků a na tuto skupiny jsem nakonec ztratil propastných 15 minut. Na běh jsem šel z 9. pozice a běželo se mi skvěle. Nicméně to vzhledem ke ztrátě z cyklistiky stačilo jen na posun o dvě místa v první polovině maratonu a v té druhé už jsem trochu zvolnil a doběhl to na jistotu, protože podle dostupných informací byly další místa přede mnou stále hodně daleko. Teploty přesahovaly 30°C, což spolu s vysokou vlhkostí vytváří dost nebezpečnou kombinaci.

Co pro tebe bylo v tomto závodě nejnáročnější? Z čeho jsi měl největší radost?

Nejtěžší bylo určitě psychické rozpoložení po celou cyklistiku. Asi jsem se do toho měl na začátku pořádně obout a jít hned s tou skupinou (nakonec dojeli do depa na 2.-8. místě). Největší radost mám z toho, že jsem to pak přes to zklamání a vedro hodně slušně rozběhl.

Byl v závodě někdo další z Čech? 

Poloviční závod jel Mišo Buček (Slovák žijící v Hong Kongu), ale v závodě se mu nedařilo podle jeho představ a na běhu odstoupil. Bydleli jsme spolu, stejně jako vloni.

Jak moc žijí domorodci triatlonem? Jaká byla závodní kulisa?

Atmosféra byla velmi příjemná a na rozdíl od kontinentální Číny diváci nefandili „z povinnosti“. Množství diváků ale odpovídá velikosti Taitungu, takže Frankfurt to nebyl…Místní triatlon chytnul a v závodě byli k vidění i borci, kteří viditelně moc triatlonových zkušeností dosud nepobrali. Prostě to loni viděli, a tak jdou do toho (bez pořádného vybavení i tréninku). Téměř všichni to ale v limitu dokončili!


Na Zélandu jsi podnikl výlet na sopečné území, v Mexiku jste se s Pepínem plavili po moři a viděli pár velryb. Co tentokrát? 

Povinností vůči pořadateli bylo dost a slušně jsem tady i potrénoval, takže nic mimořádného. Cestou domů mám půl dne v Taipei, tak se určitě někam podívám s Pavlem Kladivem, který tady studuje. Byli jsme spolu na kole už před závodem. 

Čtvrtá letošní Top Ten na ironmanském závodě v řadě. Daří se ti dobře. Takže spokojenost zatím?

Určitě si nestěžuji. Jen pražský půlmaraton jsem prokýchal a na Horské výzvě jsme museli do cíle dojít pěšky kvůli parťákovu zranění paty. To jsou ale čistě tréninkové závody, takže mě to netrápí.

Jak hodnotíš svůj výkon na pražském půlmaratonu? Krátce předtím jsi přicestoval z Mexika, kde panují úplně jiné podmínky. Mělo to nějaký dopad?   

Nešlo ani tak o přílet z Mexika, jako o vracející se kašel, který jsme si s dětmi v rodině asi čtyři týdny neustále obnovovali. Už jsme všichni naštěstí konečně zdraví. Jinak půlmaraton za 1:29 není dvakrát příjemný zážitek, ale jako pozvaný závodník jsem chtěl alespoň dokončit.

V dalších víkendech tě čeká MČR ve skymaratonu v Třinci a pak dlouhý duatlon Krušnoman. S čím půjdeš do těchto tuzemských závodů?

Těch přípravných závodů bude před IM Brasil mnohem víc. Z těch delších ještě půlka ve Vídni. Cíle? V rámci tréninku pokud možno všechny vyhrát…

 

 

Hodnocení:
Přečteno 846x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah