Triatlonové sny se mi zatím daří naplňovat, říká Petra Kuříková

27.03.2014 -
Ve Zlíně se na aquatlonovém mistrovství republiky stala národní šampionkou. V zimě měla možnost potrénovat s Vendulou Frintovou v Ramsau a své tréninkové podmínky v Jablonci hodnotí jako ideální. Únorové soustředění na Kanárech proběhlo nad plán skvěle a zdraví drží. První velký cíl v podobě akademického mistrovství světa čeká Petru koncem dubna v Brazílii. Více v našem rozhovoru.

Stala ses republikovou šampionkou v aquatlonu. Podle výsledků to vypadalo na celkem hladký průběh. Jak hodnotíš svůj výkon? S jakými ambicemi jsi šla na start?

Do závodu jsem nastupovala s vítěznými ambicemi. Obhajovala jsem loňský republikový titul, okolí mě pasovalo do role favoritky. Nechci mluvit o hladkém průběhu, protože vítězství nejsou zadarmo. Poctivě jsem trénovala, do závodu jsem nastoupila připravená a na soupeřky jsem si věřila. Nic víc v tom nebylo. 


foto: radost v cíli aquatlonového závodu

Jak proběhla tvoje zimní příprava?

Zimní příprava probíhala podle plánu. Před Vánoci jsem byla na běžkařském soustředění v Ramsau, kde jsem si vyzkoušela, jak se trénuje po boku naší nejlepší triatlonistky Vendy (Vendula Frintová,pozn.red.). Pa návratu jsem se vrátila ke svému plánu v Jablonci, kde se mi trénuje úplně nejlíp. Začátkem února jsem vycestovala s výběrem K23 do triatlonového ráje Las PLayitas na Fuerteventuru. Soustředění nemělo chybu, plán byl splněn na 100% a zvládlo se i něco navíc.

Zima je za námi a pomalu se blíží první triatlonové závody. Jak vypadá tvůj trénink v těchto týdnech? Probíhá spíš individuálně, nebo ve skupině?

Jak už jsem říkala, podmínky pro trénink mám doma v Jablonci ideální. Studuji na Technické Univerzitě v Liberci, takže cesta do školy mi zabere půl hodiny. Krásně tak stíhám studovat i trénovat. Trénink ve skupině je zábavnější, ale těžko se přizpůsobí jednotlivci. Pokud chcete něčeho dosáhnout, nezbývá vám nic jiného než chtít a trénovat podle sebe. Každému vyhovuje něco jiného. Většinu tréninků odplavu s plavci z oddílu TJ Bižuterie. Kvalitu na kole, tím myslím jízdu ve skupině, časovky a kolotoče, odjezdím s cyklisty ze sportovního gymnázia, volné výjezdy či přechody jezdím sama. V běhu si ráda užívám volnost, takže mi nevadí běhat sama, ale většinou mě doprovází mamka nebo se najde sparing z řad atletů. 


foto: cyklistický trénink s Bárou Hlaváčovou na Kanárech

Podle aquatlonových výsledků se ti letos zatím daří skvěle. S jakým cílem jdeš do nadcházející sezony a kde budeš mít vrchol?

Můj první vrchol mě čeká již na konci dubna a bude to Akademické mistrovství světa v triatlonu, které se koná v Brazílii. V rámci naší latinsko-americké mise ještě stihneme pohár v Limě, kde bych chtěla ukořistit body do ITU žebříčku. Body by mi měly zajistit místo na startovních listinách světových závodů. Moc se na to těším. Dalším velkým vrcholem bude seniorské ME v Kitzbühelu a týden na to ME do 23 let, které se konají na konci června.

Říkáš, že v Jablonci máš ideální podmínky. Přesto se zeptám, zda ještě vyrazíš na soustředění někam mimo republiku.

Letošní počasí v ČR je pro trénink triatlonu jako stvořené. Po návratu z Kanárů jsem mohla sednout na kolo venku i doma. Ale i tak je dobré na pár dní změnit prostředí a utéct všedním povinnostem (škole, partnerovi J, rodině) a mít klid jen na trénink. Proto jsem se rozhodla zmizet na týden pryč s cyklisty na Slovensko.

Co říkáš na současnou konkurenci v ženské části startovního pole olympijského triatlonu u nás?

Holky, které se u nás věnují triatlonu, neberu jako konkurenci. Jsme z jedné země, měly bychom se vzájemně podporovat a táhnout za jeden provaz.

Láká tě si někdy zkusit závod dlouhého triatlonu?

Dlouhý triatlon je pro mě zatím výzvou hodně vzdálené budoucnosti. Soustředím se na věci, které jsou aktuální. Teď svou energii směřuji ke krátkému triatlonu. 


foto: běžecký trénink s Vendulou Frintovou v Ramsau

Jaký je tvůj sen, spojený s triatlonem? Kdo je tvým vzorem?

Snů mám v hlavě nepřeberné množství, že by to snad ani nebavilo nikoho číst. Jsou od toho, aby se plnily, a jsou základem úspěchu. Zatím můžu říci, že se mi daří je naplňovat. Mým vzorem jsou všichni triatlonisté, kteří jsou tam, kde bych chtěla být jednou já.

Chystáš se závodit na světových kolbištích, často hodně daleko od domova. K tomu je zapotřebí dostatek financí. Kdo tě sponzoruje?

Slovo sponzor nerada používám. Raději mluvím o partnerech, se kterými spolupracuji. Málokdo vám nabídne dobrovolně něco zadarmo. Proto se snažím nabízet obousměrnou spolupráci. Snažím se o zviditelnění a šíření dobrého jména triatlonu a o propagaci českých i nadnárodních firem. Mezi mé hlavní partnery patří společnost Speedweaponry, která je distributorem značek BMC, ZIPP, Power Breathe, Compex, dále je to poradenství Your Guide a také společnost CISCO, která si mě vybrala do své první triatlonové profi stáje.

Zúčastnila ses slavnostního večera vyhlášení ankety triatlonisty loňského roku. Jak se ti večer líbil a co říkáš na výsledky?

Myslím, že samotná akce splnila a splňuje svůj účel. Příjemné posezení, kde se společně sejdou vrcholoví sportovci, trenéři, novináři, lidé z vedení ČTA a především partneři, kteří našli odvahu triatlon podporovat. Výsledky anket musí člověk brát objektivně. Myslím, že ne vždy rozhodují výsledky sportovců v závodech, ale velkou roli hrají publicita a sympatie lidí. Tím však nechci říci, že by to bylo špatně.


foto: "přetahovaná" se sestrou Míšou  

Hodnocení:
Přečteno 790x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně