Sezonu budu směrovat k IM Kodaň, kde se pokusím o slot, říká Ondra Teplý

18.03.2014 -
Své sportovní dospívání strávil na úvalské házenkářské palubovce až do doby, než mu učaroval triatlon. Začal trénovat v pražském Hisportteamu pod vedením Martina Matuly, má za sebou mnoho půlek a pár ironmanů. Vloni dokonce opanoval svoji věkovou kategorii v celkovém bodování Ford Czechman Tour. Se dvěma dětmi a stálou prací ve stavební firmě stíhá odtrénovat až 25 hodin týdně. S vidinou splněného snu v podobě havajského startu.

Jak se z tebe stal člověk, který dává tolik času a energie triatlonu? Kudy vedly tvé sportovní cesty k tomuto nadšení?

Na tuto otázku mám kuriózní odpověď. V roce 2008 jsem z hecu absolvoval MTB 24ku v Liberci. Po ní mi kolega v práci říká: „když jsi dal 24h na kole, tak už ti zbývá jen železňák“. Do vyhledávače jsem napsal toto slovo a vyskočil na mě Železňák na Lipně, na kterého jsem se hned přihlásil. Byl to bez tréninku doslova boj o přežití. Tuto akci vyhrál momentálně týmový kolega Honza Řehula, který mi dal už na cyklistice jedno 60km kolo. Můj výsledek a průběh závodu si raději nechám pro sebe. Jinak můj srdeční celoživotní sport je od 6ti let házená v rodných Úvalech. Před rokem jsem s ní ale definitivně skončil, protože dynamika s vytrvalostí nešla dohromady. Taky se tam rozpadla parta.

Čím tě učaroval triatlon, zejména jeho dlouhotraťařská verze?     

Má rád těžké výzvy. Na triatlonu se mi líbí rozložení zátěže do celého těla. Před čtyřmi lety jsem vůbec neuměl  kraula, takže byl důvod učit se něco nového. Dlouhý triatlon je bezhákový, což je spravedlivější. Slabší plavání v něm nehraje takovou roli, jako u krátkého. Navíc nejsem nejmladší, takže vytrvalost začala převažovat.  

Patříš mezi členy Matulova Hisportteamu. Jak vypadá tvůj každotýdenní trénink?

Členem Hisportteamu jsem už tři roky. Jeho zázemí je kousek od mého bydliště, takže to byla jednoznačná volba. O triatlonu jsem předtím téměř nic nevěděl.  Trénovat v partě stejně zaměřených lidí je pro mě důležité. Utíká to a hlavně baví úplně jinak. Pravidelně navštěvuji plaveckou školu týmu v Hostivaři. Dva roky jsem trénoval pod vedením Martina Matuly, který mi dal základ. Momentálně si trénink dělám sám.  Odložil jsem sporttester, řídím se známým heslem:  Když jsi odpočatý, trénuj dlouze a rychle. Když cítíš únavu, dělej vše pomalu. Pokud tě něco bolí, tak raději nic nedělej. Týdně trénuji 20-25h podle časových možností, plus téměř každý víkend dávám 1-2 závody.  

 

Vloni jsi objel velkou porci závodních kilometrů. Co se povedlo, kde byly rezervy?

Za největší úspěch považuji vítězství v nabité kategorii 35-39 v Českém poháru FORD CZECHMAN TOUR 2013. Také si vážím osobáku 9:42h na klimaticky těžkém Slovakmanovi. Konečně jsem začal prodávat poctivý trénink. Největší mojí slabinou je již zmíněné plavání.  Zlepšení  v plavání spolu se snížením váhy je mým hlavním cílem letošní zimní přípravy.    

V jednom ze zpestření dlouhé zimní přípravy byl i chuchelský duatlon na dostihovém závodišti. Dojel sis pro bronzovou placku. Jak se ti závod líbil?

Výsledek i odstup od vítěze je na první pohled dobrý.  Akce se ale nezúčastnilo moc lidí. Konkurence byla také slabší, takže třetí místo nepovažuji za úspěch. Podobné zimní akce beru vyloženě jako doplněk pro zpestření mrtvého nezávodního období. 

Máš pěkné a pravidelně aktualizované osobní webové stránky ondrateply.cz týkající se triatlonu. Kdo je autorem? Kolik zabere času jejich administrace?

U jejich zrodu stál brácha, který mě je naučil spravovat a vydatně pomáhá. Většinu věcí si na nich tedy dělám sám. Motivuje mě jejich sledovanost a převážně kladný ohlas. Času zaberou spoustu. Dá se říct, že pořád přemýšlím, co na ně dám. V poslední době je rozšiřuji na celou rodinu. Je to můj koníček. 

Když jsme se bavili, tak si říkal, že letos chceš říznout do snu, zvaného IM Hawaii, je to tak? Kde se pokusíš o slot? Co tomu obětuješ?

Ano, je to můj dlouhodobý cíl. Letos je to spíše v říši snů, protože v mé kategorii v Evropě je třeba zajet kolem 9ti hodin. Přihlásil jsem IM Kodaň, která se jede 24.srpna. Tam budu směřovat celou sezonu a pokusím se vše prodat. Kdyby to vyšlo, tak do Havaje jdu už letos. Velmi děkuji všem dárcům v projektu CESTA NA HAVAJ, který najdete na hlavní liště stránek.  


Máš dvě děti a stálé zaměstnání. Co říká rodina na tvé nadšení triatlonem a hodiny tréninku? Fandí ti na závodech? 

V tomto směru mám obrovské štěstí, protože manželka má ke sportu také dost blízko a pochopení. Předcvičuje v Úvalském fitku Mamut. Babičky, dědové a švagrovka bydlí kousek a vydatně pomáhají s hlídáním. Když se mnou rodina jede na závod, tak fandí nebo se účastní doprovodných závodů. Dcera Majda už v 8 letech zvládá bez nucení slušné tréninkové dávky.  Nedávno se představila druhým místem na aquatlonu v Českých Budějovicích. Synátor Filip hraje fotbal. U dětí jsem zastáncem kolektivních sportů, pak ať si vyberou. 

Takže Dánsko jako vrchol. Kam se chystáš vyrazit závodit předtím?  

Letošní termínovku mám opět plnou. Často slyším, že to se závoděním přeháním a pak nemůžu podat maximální výkon. Řadu jich ale chodím zadrženě, takže se to dá. Tvrdím, že závod je nejlepší trénink. Přednost a vyladění dávám Českému poháru v dlouhém triatlonu. Uvidíte mě na většině našich velkých sportovních akcí.

Triatlon často pěkně bolí a zvláště na dlouhých tratích není nouze o pořádnou porci morálu k překonání kritických chvil. Vzpomněl by sis, kdy tě to nejvíc „kouslo“? 

Určitě. Dva roky nazpět jsem šel, podle vzoru Petra Vabrouška, dva IM pět dní po sobě. Ten druhý byl spojený s rodinnou dovolenou, takže se nedal vzdát. Od začátku jsem věděl, že to nepůjde. Protrápil jsem se až do cíle. Vícekrát podobnou hloupost neudělám.  

Co ti říkají pojmy jako regenerace a správná výživa? Jak jsi na tom se zraněním?

Na regeneraci a výživě jsem v poslední době zapracoval. Regeneraci (saunu, vířivku, masáž, pilates…) zařazuji ihned po těžkém tréninku nebo závodě. Hlavně tomu přisuzuji, že zvládám takový závodní a tréninkový objem. Zranění se mě díkybohu vyhýbají. Je to způsobeno zpevněním těla z dlouholetého hraní házené. Na druhou stranu je nadbytečná svalová hmota při vytrvalostních sportech zátěží. Pracně se jí snažím zbavit.

Více a více triatlonistů vyráží trénovat za sluncem do exotických destinací. Co ty?      

Letos jsem zvolil dražší jistotu na Kanárech. Jedu tam s Etriatlon Teamem posledních 14 dní v březnu. 

Chce-li člověk závodit skoro každý víkend a užít atmosféru zahraničního podniku je potřeba sáhnout hlouběji do peněženky. Máš nějakého sponzora? Jak se ti daří pokrývat tyto finanční výdaje?

Pracuji u soukromníka ve stavební firmě. Do práce to mám 1 minutu, což je super.  Ušetří to spoustu času. Šéf je bývalý spoluhráč z házené. Mám u něho podporu. Dobře ví, že potřebuji volné víkendy a dodržovat pracovní dobu. S financemi bojuji, jako asi každý, proto převážně volím naše závody. Všem, co mi jakýmkoliv způsobem pomáhají, mockrát děkuji.  

 

Hodnocení:
Přečteno 1021x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl