Z náskoku po kole jsem byla překvapená, říká Helena Erbenová, republiková šampionka v zimním triatlonu

4.03.2014 -
Přestože nemohla kvůli několikatýdenní nemoci trénovat, stala se Helena o víkendu mistryní republiky v zimním triatlonu. Na závodě v Jeseníkách setřásla svou největší soupeřku Šárku Grabmullerovou hned v úvodní disciplíně a s náskokem si dojela pro titul. Více v našem rozhovoru těsně po sobotním závodě.

Jaké jsou tvé bezprostřední pocity těsně po závodě?

Závod byl velmi těžký a tratě opravdu náročné.  Určitě se projevilo, že jsem dlouho nezávodila a ani natrénovat jsem toho moc nestihla. Takže čím byl závod delší, tím jsem se cítila hůř.

V boji o republikový titul se čekal hlavně souboj mezi tebou a Šárkou Grabmullerovou, která si přivezla z nedávného šampionátu v Itálii bronzovou medaili. Dnes rozhodla ve tvůj prospěch hned úvodní cyklistická část, kde jsi získala dostatečný náskok. Jak jsi prožívala závod? Kvůli nemoci si nemohla závodit několik týdnů. Jak se to projevilo?

Já jsem po nemoci začala trénovat hlavně na kole,  a to i z důvodu, že mě stále pobolívá při běhu koleno. Tak jsem se ho snažila co nejvíc šetřit a říkala si, že když se běží na závěr, stejně už ty nohy nejdou od země odlepit tolik, jako když se během začíná a že to snad nějak uběhnu. O taktice jsem nepřemýšlela. Když jste dlouho bez závodního kontaktu, tak člověk moc neví, co čekat od sebe a ani od soupeřů. Snažila jsem se po startu dostat do nějakého tempa, a to si pak držet celý kopec. Opravdu jsem pak byla velice překvapená, jaký náskok jsem si z kola přivezla. Pak už to pro mě bylo utrpení. Na lyžích jsem měla pocit, že to snad ani neumím a běh už byl opravdu velice těžký. Takže tentokrát rozhodlo určitě kolo. 


Bylo znát tréninkové manko?

Po výměně kola za lyže jsem se cítila už hodně unavená, takže určitě jsem cítila, že mi chybí nějaké tréninky na lyžích a hlavně v běhu.

Tvůj reprezentační kolega ze zimního triatlonu Pavel Jindra měl nepříjemný pád v Hlinsku s následkem zranění. Přesto se stal v Jeseníkách republikovým šampionem. Co říkáš na jeho výkon?  

Pavel zajel skvělý závod a velmi dlouho si držel první místo i před Tomášem Jurkovičem, kterému podlehl až v závěrečném běhu. Ale my všichni, co Pavla známe, tak  víme, že je tak trochu blázen a jen tak něco ho neodradí od tréninku, natož od závodu..

Co říkáš na atmosféru a organizaci závodu?

Myslím, že tento závod je organizačně velice náročný a letos organizátorům přidělal velikou práci nedostatek sněhu Lyžařskou část nemohli pustit na lyžařské tratě, ale jezdilo se na hlavní cestě, odkud se přijíždělo i na kole, na závěr se tu také běželo a do toho chodilo spousta turistů a výletníků. Myslím, že byl veliký zázrak, že se nikomu nic nestalo. A pořadatelé museli odvést veliký kus práce, aby se tento závod mohl uskutečnit. 

Ještě tě hodně mrzí, že jsi kvůli nemoci musela odříct účast na světovém mistrovství v italském Cogne?

Určitě mě to hodně mrzelo, ale když se tím budu zabývat, stejně to k ničemu nebude. Takže už jsem to pustila z hlavy a snažím se myslet na další závody dopředu. Navíc to snad také nebyl poslední rok, kdy se zimní triatlon jel v této podobě a příští rok by se mělo mistrovství světa jet znovu. Tak třeba příští rok.

Setkali jsme se minulý týden na slavnostním vyhlášení Ankety triatlonisty roku 2013, kde jsi v silné tuzemské konkurenci nejlepších závodníků skončila na celkovém čtvrtém místě. Jak se ti tento večer líbil?  

Vyhlašovací večer v Praze byl pěkný. Bylo velmi hezké setkat se s dalšími triatlonisty, trenéry a dalšími fandy triatlonu. 

Kam zamíříš v rámci triatlonových závodů dál? Jak budeš koncipovat následující trénink?

Vzhledem k tomu, že se pojede ještě přeložený závod zimního triatlonu ve Vimperku, tak se ještě týden budu věnovat normálnímu zimnímu tréninku. Doufám, že mi v Jizerkách vydrží ještě trochu sněhu. I když ta zimní sezona nebyla taková, jakou jsem si ji představovala, stejně zařadím volnějších pár týdnů. Pak začnu s přípravou na letní sezonu.


 

Hodnocení:
Přečteno 400x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek
8.10.23Mistrovství světa v IRONMANu pro ženy je tady!