Na podium šance nebyla, ale zklamaná nejsem, říká Radka Vodičková o svém čtvrtém místě z Challenge Philippines

28.02.2014 -
Radka zahájila závodní sezonu trochu neplánovaně minulý víkend na Challenge Philippines a na halfironmanské distanci brala v silné konkurenci čtvrté místo. Slavný Macca o tomto závodě prohlásil, že patří mezi nejkrásnější na světě vůbec. Jak se závod líbil Radce a jak se cítí v sedle nového speciálu vám prozradí v následujícím rozhovoru.

Čtvrté místo lze hodnotit rozporuplně. Jak chutnalo to tvoje na Challenge Philippines? Radost nebo zklamání? Byla šance na „bednu“?   

Na podium šance moc nebyla, ale zklamaná nejsem vůbec. Přípravu na letošní sezónu jsem začala až v lednu, takže jsem teprve ve fázi nabírání objemů (myslím tím kilometrů..). Čtyři největší soupeřky z tohoto závodu už jsou „v plném provozu“, navíc Melissa H. a Annabel L. jsou medailistky z posledního MS Ironman 70.3. Zajímavou novou soupeřkou byla Emma Pooley, mistryně světa v časovce z roku 2010 a šestá z časovky na OH v Londýně. Ta má hodně slabé plavání, ale protože plavání toho v dlouhém triatlonu moc neřeší, čekala jsem jen, kdy se kolem mne mihne na kole. Překvapilo mě, že mě předjela až po 80 km. Na běh jsem tak vyrážela s relativně malou ztrátou a v případě souboje cyklistky a triatlonistky by mnozí předpokládali výhodu na mé straně. Emma Pooley ovšem není čistokrevnou cyklistkou, její maratonské PB z loňska je 2:44, o čemž si mohu nechat jen zdát. Vloni navíc vyhrála Swiss Extreme Triathlon a byla pátá na Ironman Switzerland. Takže jsem ji nedoběhla… 

Jak ses cítila na tratích jednotlivých disciplín? 

Všechny disciplíny mám teprve „v záběhu“, potřebují vybrousit. Ale díky tomu, že jsem objemy nabírala měsíc na Taiwanu a v Malajsii, tak mě nijak netrápilo vedro. A díky tomu, že jsem v nabírání objemů, mi nijak nevadilo ani to, že šlo o velmi dlouhý „půlčák“, téměř o hodinu delší, než je obvyklé. Takže mi závod sedl dobře. 

Filipíny jsou krásnou exotickou destinací, kde je určitě radost závodit. Popsala bys atmosféru a organizaci závodu? Jak vypadají tratě? 

Triatlon je na Filipínách na vzestupu, závod navíc organizoval mezinárodní tým zkombinovaný z amerického investora a německých pořadatelů známých závodů na Phuketu a ve Vietnamu. Takže až na drobnosti byla organizace závodu a atmosféra velice příjemnou zkušeností. Tratě? Tak to je dost specifická záležitost. Plavání pohoda, v pěkném prostředí poblíž chráněného korálového útesu. Kolo, to je docela nářez. Časovkářský speciál je nejspíše zbytečný, samý kopec a ani ve sjezdech se nedalo moc zalehnout, pokud člověk nechtěl zničit kolo nebo přijít k újmě na zdraví – povrchy byly bohužel příliš zanedbané. Docela tvrdý byl i běh, kopcovitý, zčásti po nerovných stezkách v džungli. Pěkné, ale náročné. 


Co rozhodlo pro to, že jste zvolili zrovna tento závod?

Původně jsem měla začít závodit až na konci března na americkém kontinentu, ale – řečeno slavnými slovy filmového mafiánského bosse Vita Corleona – přišly nabídky, které se nedaly odmítnout. 

Jak vypadal tvůj trénink v „zimní“ přestávce? 

Nevím, co mám brát jako zimní pauzu – závodila jsem do prosince, pak jsem měla pauzu věnovanou rodině a lázním. Od ledna začal nový makrocyklus, a to již zmíněným nabíráním objemů. V kteréžto fázi stále jsem a všechno jde podle plánu. 

V zámoří se začínají rozbíhat série závodů a letošní sezona se rozjíždí. Na které závody už jsi přihlášená?

Nejbližšími závody budou Challenge Batemans Bay v Austrálii, vietnamský Laguna Lang Co a 70.3 Putrajaya. Až poté se přesouváme do USA, kde to snad bude jeden závod za druhým. Jeden jediný vrchol nemám. Důležité bude květnové finále série Revolution3. Možná opět finále série 5150, tedy Hy-Vee, ale v jeho případě to po snížení prize money už není takové lákadlo, jako v prvních letech existence tohoto závodu, taky proto, že zde člověk nemůže počítat se startovným, cestovným nebo podobnými benefity. Takže už se nevyplatí příliš se koncentrovat na kvalifikační proces, který k finálovému závodu směřuje. 

V triatlonových kuloárech probleskla zpráva o možném souboji McCormack versus Armstrong. Macca byl i na Filipínách. Mluvila jsi s ním o tom? Koho bys tipla za případného vítěze? 

Já doufám, že to je jen doznívání někdejšího nápadu, tedy že to McCormack už dávno odpískal. Pokud ne, tak se možná těžko smiřuje se životem ve sportovním důchodu, do kterého odešel už vloni na podzim. V tom případě ale neměl brát zaměstnání, které ho teď podle jeho vlastních slov dost stresuje a „vycucává“. Taky hodně přibral a jeho výkonnost je taková, že teď tady na Challenge Philippines dokončil třetí mezi ženami.. A není to jeho první podobný výsledek v poslední době. Každopádně, pokud by se ten souboj měl odehrávat v dohledné době, tak by to podle mne byla dost tristní podívaná. Buď by nastoupil fit Armstrong proti stínu bývalého McCormacka nebo – pokud je mimo už i Armstrong – tak bychom sledovali souboj dvou sportovních důchodců. A osobně si navíc myslím, že triatlonu by ti pánové prokázali medvědí službu… 

Letos jsi udělala velkou změnu v materiálním vybavení a přesedlala jsi na novou značku kola - Culprit. Jak jsi zatím spokojená? 

Je to má první plně profesionální smlouva, a to na dva roky, takže jsem spokojená velmi. Nejde jen o peníze a výkonnostní bonusy, ale i o to, že pro mě zařizují vše, co si přeji v oblasti vybavení bicyklu, mám na mysli třeba když jsem si řekla o Q-rings na všechny bicykly, o elektronické řazení, hodně početnou sestavu vypletených kol a disku nebo vlastní design bicyklu, jenž byl navíc sladěn i se sponzorem vypletených kol a sponzorem dresů a oblečení J. Na takový servis jsem nebyla zvyklá. 


Co vzkážeš čtenářům našeho webu ze zámoří do nové sezony?

Ať neberou trénink ani závodění moc vážně, ať si je hlavně užijí… 

Hodnocení:
Přečteno 734x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.