Na Havaj pojedu. Až když budu vědět, že jsem perfektně připravený, dodává Dan Polanský

7.02.2014 -
Triatlonista pardubického OMT Dan Polanský si vyjel slot na IM Nice, ale nakonec na Havaj nejel. Prý ještě nebyl v maximální formě. V loňské sezoně se mu dařilo, což dokládá několik medailí z prestižních závodů u nás. Podle svých slov zaznamenal další výkonnostní posun. Chystá se na červnového Czechmana a k obhajobě stříbrného úspěchu na Oravamanovi.

Pomalu klepe na dveře další sezona, přesto se chci zeptat na tu loňskou. Jak se ti vydařila?

S uplynulou sezonou jsem určitě spokojený. Vzhledem k tomu, co jsem zvládnul odtrénovat se mi podařilo udělat další výkonnostní krok a na žádném z absolvovaných závodů, s výjimkou Pilmana, jsem sám sebe vyloženě nezklamal.

Kde všude jsi závodil?

Kromě běžeckých závodů absolvovaných především v rámci přípravy (PIM, Pardubický půlmaratón a mnoho dalších) jsem závodní sezonu začal v Poděbradech v rámci prvního závodu serálu Tritour, kde se mi podařilo zvítězit. Následoval mrazivý Czechman, kde jsem obsadil 4. místo a pak již vrchol sezony - IM Nice. Po tomto závodě jsem v rámci přípravy na Oravamana absolvoval Orka Triatlon ve Žďáru nad Sázavou, kde jsem obhájil vítězství z loňského roku. Dalším závodem byl tedy Oravaman, pak Doksyman a triatlon Pardubice. Na všech třech závodech jsem  obsadil shodně 2. místo.

Vybojoval sis havajský slot, ale do Kony jsi neodcestoval. Z jakého důvodu?

Kvalifikoval jsem se již loni z IM Canada a důvodů, proč jsem Hawaii opět odmítl je více. Hlavním důvodem je určitě to, že jsem si již kdysi řekl, že se tohoto závodu nechci zúčastnit za každou cenu, ale až ve chvíli, kdy budu přesvědčen o tom, že jsem na něj připravený. Jestli to ale vůbec někdy nastane, nedokážu zaručit. 


Který závod z loňska ti přinesl nejvíc radostných dojmů?

Z absolvovaných závodů bych určitě vyzdvihl Oravamana. Z mého pohledu se jedná o unikátní závod v krásném prostředí Západních Tater, navíc je špičkově udělaný a to po všech stránkách. Dále byl pro mě určitě velkým zážitkem IM Nice, což je těžký, ale opravdu krásný závod.

A kde to bylo naopak? Zaznamenal jsi nějaké výraznější zklamání?

Žádné výrazné zklamání, tedy opět s výjimkou Pilmana, jsem vloni nezaznamenal, ale určitě mě trochu mrzelo 4. místo na Czechmanovi. Hodně jsem si tam věřil na umístění do třetího místa a ještě týden před tímto závodem jsem se v Poděbradech cítil skvěle. V den závodu tomu tak ale bohužel nebylo a především cyklistickou částí jsem se hodně protrápil.

Ne republikovém šampionátu v „půlce“ ve Žďáru nad Sázavou jsi patřil k papírovým favoritům. Před druhým okruhem cyklistiky jsi ale slezl z kola a oznámil rozhodčím, že dál nepokračuješ. Říkal jsi mi, že v nohách nebyla síla. Zkoumal jsi, čím to mohlo být? Únava po rychlém Doksymanovi?

To bohužel netuším, možná byla na vině únava z celé sezony. Každopádně jsem se na kole cítil velmi mizerně a nebyl schopen držet krok i se soupeři, se kterými to normálně nebývá problém. Po první části cyklistiky jsem se tedy rozhodl v tomto trápení nepokračovat, protože jsem cítil, že by mi to spíše ublížilo. 


Jak vypadá tvůj současný trénink?

Trénuji především v rámci časových možností. Momentálně přes týden v podstatě pouze běhám, o víkendu se pak snažím absolvovat oba dva dny cyklistický trénink. Plavání nechám, jako vždy, na volnou vodu. Doufám tedy, že se brzy oteplí. Většinu tréninků absolvujeme ve skupině, a to nejen s kolegy z OMT.

Zařadíš i doplňkové sporty?

Od října do března odkládám každoročně silniční kolo a kilometry najíždím pouze na MTB, což je pro mě určitě příjemné zpestření a oživení technických dovedností. Dále se pak každoročně snažím najezdit co nejvíc kilometrů na běžkách. Letos se to ale bohužel, vzhledem k panujícímu počasí, vůbec nedaří. Koncem února absolvuji svoje jediné zimní soustředění na Šumavě, tak pevně věřím, že se vyvede stejně jako to loňské, zima se umoudří a podaří se něco nalyžovat.

Tuhle otázku dávám často triatlonistům-rodičům. Jak se na tvé tréninkové a závodní nasazení tváří manželka, potažmo malá dcerka?

Mám to štěstí, že v nich mám obrovskou oporu, za což jim patří můj velký dík. Podporují mě, jak v tréninku, tak i při závodech. Svoje trénování a závodění si už bez nich ani nedokážu představit. Obě už se těší na nadcházející sezonu.

V realizaci jakých triatlonových cílů tě budou moci podpořit?

Skladba závodů bude velmi podobná jako v loňském roce. Z IM jsem přihlášený do Klagenfurtu, uspět budu určitě chtít na tradičním Czechmanovi a moc se také těším na Oravamana.

Vypadá to už teď na velmi nabitou startovku, včetně skvělého Španěla Zamory. S čím půjdeš, jako stříbrný muž z loňska, na start?

Nové tratě půlky budou v tamních podmínkách určitě tvrdou zkouškou a startovka je slušně nabitá. Věřím ale, že když mi závod standardně sedne, tak se opět můžu o umístění na stupních vítězů poprat. A udělám pro to vše, co bude v mých silách.

 

Hodnocení:
Přečteno 976x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.