Se svou sezonou jsem spokojen. Škoda jen střevní choroby na MČR na Lipně, hodnotí Přemysl Švarc

10.12.2013 -
Plzeňský triatlonový reprezentant Přemek Švarc si na vyhlašovacím ceremoniálu došel pro stříbrnou medaili v celkovém bodování závodů ČP v olympijském triatlonu. V rozhovoru bilancuje své letošní působení na tuzemských a světových kolbištích, kde v závěru ITU seriálu nechybělo mnoho a v korejském závodě byl šestým místem kousek od vysněné "bedny". Kromě soupeřů se musel vypořádat s nebývale častými pády a zraněními. A za dva roky snad čeká olympijské Rio.

Jak hodnotíš své druhé místo v celkovém bodování ČP v olympijském triatlonu? Honza Čelůstka v nedávném rozhovoru říkal, že jeho vítězství nebylo náhodné. Dalo se z tvého pohledu bojovat i o prvenství?

Vzhledem ke zraněním a nemocem, které jsem v průběhu roku měl, jsem spokojen. Škoda jen střevní choroby na Lipně, díky které jsem nezávodil, ale jen se závodu zúčastnil. Vše mohlo být jinak, ale to je co by, kdyby..

S Honzou Čelůstkou se coby triatlonoví reprezentanti naší země často potkáváte na závodech, soustředění i při společném cestování. Jak spolu vycházíte? Co rivalita a soupeření?  

Bez rivality by to nešlo, ale z mého pohledu je hlavně při závodech. Na soustředění se dokážeme tolerovat a pomáhat si. Naštěstí nejsme ženského pohlaví... 

Líbil se ti brněnský ceremoniál vyhlašování letošních výsledků? 

Musím říct, že to byl velmi povedený večer. Více než důstojný triatlonu, olympijskému sportu.


foto Ladislav Adámek

Absolvoval jsi další zdařilou sezonu s několika pódiovými umístěními. Jak ji hodnotíš? Z jakého výsledku máš největší radost, a naopak co tě nejvíc zklamalo?  

Velké zklamání bylo po vydařené zimě a super výsledku na WTS Jokohama (20. místo), kdy následoval nepříjemný pád na ČP Bratislava a další krátce před WTS Madrid, kdy jsem si zlomil dvě žebra. Naštěstí se nám s trenérem ještě povedlo dobře natrénovat. Bohužel přišla zmiňovaná střevní infekce a pád v Karlových Varech. Za kvalitní výkon považuji finále na MS v Londýně a super bylo mé šesté místo na SP Tongyeong. Takže nakonec celkem úspěšná sezona.  

Na ITU závodě v Korei jsi byl šestý a na „bednu“ nechybělo moc.

V tomto závodě chybělo asi i trochu štěstí. Byl jsem po celou dobu aktivní a až do 9,5. km na běhu jsem bojoval o 2. až 6. místo. Bohužel v rozhodující chvíli na to už nebylo, i když jsem se cítil celý závod super. Bedna mrzí, ale je to velká motivace do příští sezony.

Potkalo tě až nebývale velké množství pádů a následných zranění. Kde vidíš možnou příčinu? Jsi zdravotně v pořádku, nebo jsou nějaké následky?

Zranění ke sportu patří. Občas za to může člověk i trochu sám sníženou koncentrací, nebo podceněním situace. Doufám, že v tomto směru jsem se ponaučil, a zaplaťpánbůh z toho nejsou trvalejší následky, které by mi nějak bránily v životě, ať již sportovním nebo osobním.


foto Ladislav Adámek

Jako triatlonový reprezentant máš před sebou velký cíl v podobě olympiády v brazilském Riu, která se koná za dva roky. S čím půjdeš do kvalifikačních bojů?

Ještě nejsou známa kvalifikační kritéria, takže se to nedá říct přesně. Ale chtěl bych mít vše ve svých rukách, což znamená nepodcenit začátek sbírání bodů. Také být zdravý a pravidelně se umisťovat v seriálu MS (WTS) v TOP20.

Jaké máš teď podmínky k tréninku? Budeš doma v plzni nebo se chystáš někam za sluncem a teplým podnebím?

V Plzni mám super podmínky, takže si určitě nestěžuji. Plavání s plavci Slavie VŠ Plzeň, běh v místním novém tunelu a přes léto jezdím Giant ligu s nejlepšími cyklisty. Bohužel na závody WTS, které začínají již v dubnu, se nedá v zimě u nás úplně připravit, a tak se díky podpoře ČTA a Centra sportu MVČR chystám na jaře na Nový Zéland, kde začnu také závodní sezonu 2014.

Kde závodíš nejraději a co je důvodem? 

Nejoblíbenější závod nemám, ale miluji japonské a korejské závody. Asijské klima, místní lidé i kultura mi přirostly k srdci. Doma musím vyzdvihnout slovenský díl seriálu ČP v Bratislavě, který měl vysokou úroveň. Obecně mám rád závody, kde je dobrá atmosféra a kvalitně připravené zázemí.


Bude možno s tebou někdy v blízké době poměřit běžeckou formu na některém domácím závodě v přespolním běhu, které občas navštěvuješ?

Dopředu to ještě nevím. Přespolní běhy a halové atletické závody beru spíše jako doplněk k tréninku a kontrolu formy. Chystám se určitě na nějaké běhy v rodné Plzni či na Chodsku, odkud pochází moje rodina. Chceme také s trenérem posunout moje osobní maximum v hale na 1500 metrů.

Na závěr se zeptám stejně jako nedávno Honzy Čelůstky. Jaké je živit se profi triatlonem?

Musím říct, že se to lepší, ale pořád si dovedu tvrdit, že k ideálu to má hodně daleko. Díky ČTA, CS MVČR a osobním sponzorům jsem schopný obstarat sezonu a zaplatit náklady na živobytí, ale na nějaké úspory už nezbývá. S lepšími výsledky snad přijde i lepší zázemí. Zde bych chtěl všem svým partnerům hrozně moc poděkovat za spolupráci! 

 

Hodnocení:
Přečteno 668x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.