Lucie Reed Zelenková získala stříbro na Challenge Barcelona. České ironmanské maximum už začíná osmičkou.

11.10.2013 -
8:57:31. Na těchto číslech se zastavila Lucčina barcelonská časomíra. O sedm minut rychleji než při kodaňském bronzu skoro dva měsíce zpátky. Nový osobní i český ironmanský rekord. Pro letošní sezonu si stanovila jiné priority, než havajský závod. V této formě by bylo jistě zajímavé sledovat její výkon na zítřejším světovém šampionátu...

Při našem posledním rozhovoru po IM Kodaň jsi ještě nevěděla, který další závod pojedeš. Co rozhodlo pro Challenge Barcelona?

Závodu v Barceloně jsem se už jednou zúčastnila - v roce 2010 jsem tam dokonce i vyhrála. Takže mám na tento závod jen dobré vzpomínky. A tamější tratě mi velmi sedí.

V tréninku probíhalo vše podle plánu?

Mým posledním závodem byl IM Copenhagen v půlce srpna a šest dní poté jsem si dala 5150 Bela Bela v Africe. Na prvním místě bylo pak pořádně zregenerovat po těchto dvou závodech. Měsíc před závodem byl trénink opět kvalitní a povedlo se mi odtrénovat to, co jsem chtěla.

Takže ideální vyladění s motivací bronzu z Kodaně. Jak ses cítila před startem?

Před závodem jsem se cítila dobře a věděla jsem, že mám slušnou formu. Jenže pořád je to Ironman a člověk nikdy neví, až do chvíle samotného závodu. Věděla jsem, že Eva Wutti je jasná favoritka zvlášť po tom, co předvedla při Ironmanu Copenhagen. Mým cílem bylo zajet co nejlépe, a kdyby byly dobré podmínky, tak se přiblížit co nejvíc devítihodinové hranici.

Jak se pro tebe závod vyvíjel? Co plavecká část v moři?

Plaváni je v Barceloně ve vlnách a profi ženy startovaly ve druhé vlně dvě minuty za profi muži. Start se mi moc nevyvedl, hned první vlna mi srazila brejličky a trvalo mi alespoň 200 metrů, než se mi je podařilo srovnat. Pak jsem se hned dostala do vedení a ostatním holkám uplavala. Navigace v moři byla docela problematická, bójky byly hodně daleko od sebe. Naštěstí jsem předplavávala kluky z první vlny a orientovala se podle nich. Z vody jsem vylézala první se šestiminutovým náskokem na druhou Evu Wutti.

I po kole jsi byla stále první. Jak hodnotíš svůj výkon v této disciplíně?

Cyklistika je víceméně rovinatá, jedou se dva okruhy. Kolo bylo pro mě v letošní sezoně celkem klíčové. Začátkem roku mi cyklistická forma docela odešla, ale v posledních dvou závodech jsem se na kole cítila opět dobře. Tady v Barceloně jsem zajela čas 4:51 a do depa přijela stále na prvním místě, ale už jen s 1 a půl minuty náskoku na Evu. Ostatní holky za námi měly už velkou mezeru.

Kdy tě Eva doběhla? Co rozhodlo?

Běh byl opět rovinatý, částečně po asfaltu a po písečných cestách. Eva mě doběhla po sedmi kilometrech a běžely jsme společně až na metu 28. km. Pak trochu zrychlila a já na její nástup neměla žádnou odpověď. I tak jsem ale běžela svůj nejrychlejší maraton v ironmanu za 3:06.

Po šesti týdnech sis tak opět posunula své ironmanské maximum a splnila plán zajet pod devět hodin. Takže asi velká spokojenost, že?

Musím říct, že jsem opravdu nadšená z času pod 9 hodin - 8:57:31, a také z výborného kola a maratonu. Je to také znovu vylepšený český rekord a důkaz toho, ze vytrvalostní sporty se dají zvládat na vysoké úrovni v jakémkoliv věku..

Co bys řekla k organizaci a atmosféře závodu?

Atmosféru bohužel trochu ovlivnil déšť, ale i tak se mi tam moc líbilo. Organizace všech závodů Challenge je na vysoké úrovni a přijde mi, že si tam cení závodníků víc, než na závodech série Ironman.

Zatímco v Čechách už je letošní triatlonová sezona minulostí, v Jižní Africe, kde žiješ, se ještě závodí. Kam zamíříš na další závody?

Letos mě ještě čekají dva závody - 5150 Africký šampionát v listopadu a Ironman Busselton Austrálie v prosinci. Pak už jen zasloužený odpočinek a spousta vánočního cukroví doma u rodičů v Kadani. Snad bude v tu dobu nějaký sníh a povede se mi vyrazit na lyže.

Jsi teď ve velké formě. Nemrzí tě tvá neúčast na IM Hawaii?

Neúčast na Havaji mě ani moc nemrzí. Byla jsem tam dvakrát a ani jednou mi závod nevyšel podle mých představ. Havaj je bohužel hodně drahý závod, což je jeden z hlavních důvodu mé neúčasti. A letos jsem o body a kvalifikaci ani neusilovala.

Komu budeš v Koně držet palce?

Na startu mám své dva svěřence - oba v kategorii 45-49 let. Také budu samozřejmě držet palce všem Čechům na startu.