Triatlonista Laurent Vidal opustil svět

20.11.2015 -
Minulý týden svět obletěla tragická zpráva – svět opustil dvojnásobný olympionik Laurent Vidal, který na hrách v Londýně obsadil 5. místo. Vidal musel předčasně ukončit kariéru kvůli srdeční arytmii.

Laurent Vidal se narodil v roce 1984 a od svých juniorských let začal nadějný Francouz sbírat první vavříny. V roce 2002 obsadil 2. místo na juniorském mistrovství Evropy. O rok později finišoval jako 4. na MS juniorů v novozélandském Queenstownu. Vytáhlý 185cm vysoký Francouz často zvládl i problematický přechod do vyšší kategorii U23. Ve španělské Madeiře v roce 2004 na světovém šampionátu dokončil jako 7. Problematický nebyl ani přechod do elitní kategorie mužů. Vidal sbíral zkušenosti každým závodem a svou formu chtěl potvrdit na svých prvních olympijských hrách v Pekingu. Zde finišoval na 36. místě. Z vítězství se radoval Frodeno. Nejlepším Francouzem byl Frederic Belaubre na 10. místě.

Olympijské hry motivovaly Vidala k lepším výkonům. V prestižní světové sérii Dextro začal sbírat první vavříny. V roce 2009 v Kitzbuhelu  obsadil 3. místo, pak byl 5. v Londýně a 4. v Jokohamě. V roce 2010 Vidala zlákal prestižní He-Vee triathlon s vysokou finanční dotací. Zde obsadil 12. místo. Závodu dominoval Brit Tim Don. Vidalova forma směřovala k jeho druhým olympijským hrám v Londýně. Zkušenější o čtyři roky a ostřílený mnoha pódiovými úspěchy, tak mladá francouzská naděje na medailové umístění stála přes obrovskou výzvou. Závod se vyvíjel pro Vidala dobře, rozhodnout o úspěchu měl až běh. Zde ale totálně dominovalo trio Alistair a Jonathan Brownlee spolu s Gomézem. Přesto Laurent Vidal zaznamenal skvělý výsledek v podobě 5. místa. Slavit mohl s jeho krajanem Davidem Hauusem, který byl 4. Tento výsledek byl vrcholem Vidalovi kariéry. Mimo to se Laurent Vidal stal třikrát mistrem Francie v olympijském triatlonu, ovládl mistrovství Oceánie. V roce 2012 byl lídrem bodování ITU. Ve stejném roce zvítězil na prestižním závodě Garmin Alpen triathlon, o rok později titul obhájil.

V dubnu roku 2014 na plaveckém soustředění v Séte utrpěl srdeční arytmii. Později musel třicetiletý Francouz nedobrovolně ukončit sportovní kariéru. U sportu však zůstal. Začal se věnovat po trenérské stránce své snoubence olympioničce Andree Hewitt. Právě Andrea Hewitt 14. listopadu 2015 světu oznámila smutnou zprávu o náhlém úmrtí Laurenta Vidala, kterou zapříčinil infarkt ve spánku.

Hodnocení:
Přečteno 1006x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár