Triatlonista Laurent Vidal opustil svět

20.11.2015 -
Minulý týden svět obletěla tragická zpráva – svět opustil dvojnásobný olympionik Laurent Vidal, který na hrách v Londýně obsadil 5. místo. Vidal musel předčasně ukončit kariéru kvůli srdeční arytmii.

Laurent Vidal se narodil v roce 1984 a od svých juniorských let začal nadějný Francouz sbírat první vavříny. V roce 2002 obsadil 2. místo na juniorském mistrovství Evropy. O rok později finišoval jako 4. na MS juniorů v novozélandském Queenstownu. Vytáhlý 185cm vysoký Francouz často zvládl i problematický přechod do vyšší kategorii U23. Ve španělské Madeiře v roce 2004 na světovém šampionátu dokončil jako 7. Problematický nebyl ani přechod do elitní kategorie mužů. Vidal sbíral zkušenosti každým závodem a svou formu chtěl potvrdit na svých prvních olympijských hrách v Pekingu. Zde finišoval na 36. místě. Z vítězství se radoval Frodeno. Nejlepším Francouzem byl Frederic Belaubre na 10. místě.

Olympijské hry motivovaly Vidala k lepším výkonům. V prestižní světové sérii Dextro začal sbírat první vavříny. V roce 2009 v Kitzbuhelu  obsadil 3. místo, pak byl 5. v Londýně a 4. v Jokohamě. V roce 2010 Vidala zlákal prestižní He-Vee triathlon s vysokou finanční dotací. Zde obsadil 12. místo. Závodu dominoval Brit Tim Don. Vidalova forma směřovala k jeho druhým olympijským hrám v Londýně. Zkušenější o čtyři roky a ostřílený mnoha pódiovými úspěchy, tak mladá francouzská naděje na medailové umístění stála přes obrovskou výzvou. Závod se vyvíjel pro Vidala dobře, rozhodnout o úspěchu měl až běh. Zde ale totálně dominovalo trio Alistair a Jonathan Brownlee spolu s Gomézem. Přesto Laurent Vidal zaznamenal skvělý výsledek v podobě 5. místa. Slavit mohl s jeho krajanem Davidem Hauusem, který byl 4. Tento výsledek byl vrcholem Vidalovi kariéry. Mimo to se Laurent Vidal stal třikrát mistrem Francie v olympijském triatlonu, ovládl mistrovství Oceánie. V roce 2012 byl lídrem bodování ITU. Ve stejném roce zvítězil na prestižním závodě Garmin Alpen triathlon, o rok později titul obhájil.

V dubnu roku 2014 na plaveckém soustředění v Séte utrpěl srdeční arytmii. Později musel třicetiletý Francouz nedobrovolně ukončit sportovní kariéru. U sportu však zůstal. Začal se věnovat po trenérské stránce své snoubence olympioničce Andree Hewitt. Právě Andrea Hewitt 14. listopadu 2015 světu oznámila smutnou zprávu o náhlém úmrtí Laurenta Vidala, kterou zapříčinil infarkt ve spánku.

Hodnocení:
Přečteno 1002x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer
22.2.23SuperLeague Triathlon otevírá novou sezónu!
15.2.23Jaké jsou názory českých triatlonistů na nový model MS v Ironmanu?