Tomáš Mika bude mít závodní vrchol na IM Nice

6.05.2015 -
Profesionáolní triatlonista a závodník Etriatlon Teamu Tomáš Mika si na nedávném půlmaratonu v Pardubicích zaběhl osobní rekord. Svou rostoucí formu bude chtít potvrdit tento víkend na halfironmanu na Malorce. Chystá se také na Czechmana a netají se svými medailovými ambicemi. Více v rozhovoru.

Závodní sezona na domácí půdě ještě úplně nezačala, ale ty už máš za sebou pár závodů v teplých krajích. Které to byly a jak se ti dařilo?

Na úvod jsem si dal menší triatlonový závod Porto de Colon na Mallorce (500m plavání-50km kolo-5 km běh). Jel jsem to z plného tréninku a čtvrté místo pro mě bylo milým překvapením. Na konci dubna to byl halfironmanský závod Challenge Fuerteventura. Necelý týden před tímto závodem jsem běžel půlmaraton v Pardubicích a tělo ještě nestihlo dostatečně zregenerovat, takže jsem se vcelku trápil, chyběla mi dravost a dynamika. Je tam těžká kopcovitá trať a vítr nás taky moc nešetřil. Na běhu mi docházely síly, takže jsem se nastavil jsem do modu „přežití.“ Na desátém kilometru mě předběhla ženská vítězka Daniela Ryf. Umístění do dvacítky v silné konkurenci beru jako úspěch, přeci jen se jednalo o závod, na který jsem předtím nijak zvlášť neladil. Můj tréninkový svěřenec a kamarád Petr Michovský tam mezi čtyřicátníky vybojoval páté místo a na tak těžké trati je jeho čas 4:52 super výkon.

Vraťme se ještě k Pardubickému vinařskému půlmaratonu, kde ti to letos hodně sedlo. Dobíhal jsi v první desítce celkového pořadí a pátý čas z českých běžců je výborný výsledek..

Podařilo se mi zaběhnout si osobák na této trati, který má teď hodnotu 1:12:29, za což jsem moc rád. Běžel jsem v tandemu s Láďou Kučerou, který běžel skvěle tempově zhruba 3:26/km. Ale bolelo to dost, foukal silný protivítr a vlastně od začátku jsem se dostal do diskomfortní zóny. Tenhle závod běhám často. Letos byly jen dva okruhy, nehrozilo tak časté předbíhání, takže ideální podmínky pro rychlé časy.


Co máš v plánu dál?

Závodní sezonu mám rozdělenou na dvě poloviny a s dvěma vrcholy. Tím nejdůležitějším pro mě bude IM Nice, který se koná na konci června. Závody před tím beru jako takovou přípravu. Do Francie se chystám pár týdnů před tím na pořádnou prohlídku trati a nechci nic podcenit. Rád bych tam zajel čas pod 9 hodin a vešel se do první šestky výsledkové listiny. Druhým vrcholem je Ironman Mallorka na konci září. Mezi tím mám v závodním diáři podniky Oberligy v Německu, Doksyrace u nás, či půlku v Kolíně nad Rýnem. Na domácí scéně jsem se rozhodl pro účast na Czechmanovi.

Zítra odlétáš znovu na svou oblíbenou Mallorku, kde tě čeká velmi kvalitně obsazený závod. Jaké máš cíle?

Ano. O tomto víkendu se tam postavím na start halfironmanu Malorka. Mými soupeři budou taková zvučná jména jako třeba Andreas Raelert nebo další z Němců Dreitz. Cítím se teď v tréninku celkem dobře, tak uvidíme, jak to poletí.


Za měsíc čeká domácí borce velký svátek a otvírák sezony – pardubický Czechman. Startovní pole čítá dlouhou řádku předních triatlonistů, účast potvrdil i Filip Ospalý. S jakými ambicemi půjdeš do tohoto závodu? Dá se Filip porazit?

Možná to bude znít neskromně, ale nemám menší ambice než medailové podium. Když to Filipovi sedne, tak si pojede od startu do cíle svůj vlastní závod a vyhraje. Na druhou stranu už také ukázal, že je porazitelný a že má slabší závody. Jako třeba letošní závod v Bahrainu, nebo loňská světová půlka v Mt.Tremblant. Každopádně se mu to budu snažit co nejvíc znepříjemnit. V triatlonu se může stát cokoliv.

Závodíš mezi profesionály, což je zatím v domácích vodách celkem rarita. Komu vděčíš za materiální a finanční podporu?

Mým hlavním sponzorem je firma Michovsky Group a.s a hlavním partnerem je Etriatlon.cz. Mezi další sponzory patří STEVENSBIKES, CASCO, BONT, PowerBar, Nike a ZEROD. 


Hodnocení:
Přečteno 981x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.