Tomáš Mika bude mít závodní vrchol na IM Nice

6.05.2015 -
Profesionáolní triatlonista a závodník Etriatlon Teamu Tomáš Mika si na nedávném půlmaratonu v Pardubicích zaběhl osobní rekord. Svou rostoucí formu bude chtít potvrdit tento víkend na halfironmanu na Malorce. Chystá se také na Czechmana a netají se svými medailovými ambicemi. Více v rozhovoru.

Závodní sezona na domácí půdě ještě úplně nezačala, ale ty už máš za sebou pár závodů v teplých krajích. Které to byly a jak se ti dařilo?

Na úvod jsem si dal menší triatlonový závod Porto de Colon na Mallorce (500m plavání-50km kolo-5 km běh). Jel jsem to z plného tréninku a čtvrté místo pro mě bylo milým překvapením. Na konci dubna to byl halfironmanský závod Challenge Fuerteventura. Necelý týden před tímto závodem jsem běžel půlmaraton v Pardubicích a tělo ještě nestihlo dostatečně zregenerovat, takže jsem se vcelku trápil, chyběla mi dravost a dynamika. Je tam těžká kopcovitá trať a vítr nás taky moc nešetřil. Na běhu mi docházely síly, takže jsem se nastavil jsem do modu „přežití.“ Na desátém kilometru mě předběhla ženská vítězka Daniela Ryf. Umístění do dvacítky v silné konkurenci beru jako úspěch, přeci jen se jednalo o závod, na který jsem předtím nijak zvlášť neladil. Můj tréninkový svěřenec a kamarád Petr Michovský tam mezi čtyřicátníky vybojoval páté místo a na tak těžké trati je jeho čas 4:52 super výkon.

Vraťme se ještě k Pardubickému vinařskému půlmaratonu, kde ti to letos hodně sedlo. Dobíhal jsi v první desítce celkového pořadí a pátý čas z českých běžců je výborný výsledek..

Podařilo se mi zaběhnout si osobák na této trati, který má teď hodnotu 1:12:29, za což jsem moc rád. Běžel jsem v tandemu s Láďou Kučerou, který běžel skvěle tempově zhruba 3:26/km. Ale bolelo to dost, foukal silný protivítr a vlastně od začátku jsem se dostal do diskomfortní zóny. Tenhle závod běhám často. Letos byly jen dva okruhy, nehrozilo tak časté předbíhání, takže ideální podmínky pro rychlé časy.


Co máš v plánu dál?

Závodní sezonu mám rozdělenou na dvě poloviny a s dvěma vrcholy. Tím nejdůležitějším pro mě bude IM Nice, který se koná na konci června. Závody před tím beru jako takovou přípravu. Do Francie se chystám pár týdnů před tím na pořádnou prohlídku trati a nechci nic podcenit. Rád bych tam zajel čas pod 9 hodin a vešel se do první šestky výsledkové listiny. Druhým vrcholem je Ironman Mallorka na konci září. Mezi tím mám v závodním diáři podniky Oberligy v Německu, Doksyrace u nás, či půlku v Kolíně nad Rýnem. Na domácí scéně jsem se rozhodl pro účast na Czechmanovi.

Zítra odlétáš znovu na svou oblíbenou Mallorku, kde tě čeká velmi kvalitně obsazený závod. Jaké máš cíle?

Ano. O tomto víkendu se tam postavím na start halfironmanu Malorka. Mými soupeři budou taková zvučná jména jako třeba Andreas Raelert nebo další z Němců Dreitz. Cítím se teď v tréninku celkem dobře, tak uvidíme, jak to poletí.


Za měsíc čeká domácí borce velký svátek a otvírák sezony – pardubický Czechman. Startovní pole čítá dlouhou řádku předních triatlonistů, účast potvrdil i Filip Ospalý. S jakými ambicemi půjdeš do tohoto závodu? Dá se Filip porazit?

Možná to bude znít neskromně, ale nemám menší ambice než medailové podium. Když to Filipovi sedne, tak si pojede od startu do cíle svůj vlastní závod a vyhraje. Na druhou stranu už také ukázal, že je porazitelný a že má slabší závody. Jako třeba letošní závod v Bahrainu, nebo loňská světová půlka v Mt.Tremblant. Každopádně se mu to budu snažit co nejvíc znepříjemnit. V triatlonu se může stát cokoliv.

Závodíš mezi profesionály, což je zatím v domácích vodách celkem rarita. Komu vděčíš za materiální a finanční podporu?

Mým hlavním sponzorem je firma Michovsky Group a.s a hlavním partnerem je Etriatlon.cz. Mezi další sponzory patří STEVENSBIKES, CASCO, BONT, PowerBar, Nike a ZEROD. 


Hodnocení:
Přečteno 979x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně