Daniel Noah se z běžce stává triatlonistou

22.04.2015 -
V Americe reprezentoval universitu a osobák na hladké desítce stlačil pod 30 minut. Po přestěhování do Čech začal dominovat i na tuzemských běžeckých závodech. Nedávno se rozhodl, že se pustí do triatlonu. Absolvoval Řehulův kemp v Benidormu a pilně se připravuje na nadcházející sezonu. Uvidíme, jak provětrá domácí tri scénu.

Před pár týdny ses vrátil z triatlonového soustředění v Benidormu, které vedl reprezentační kouč Honza Řehula. Jaké to pro tebe bylo?

Bylo to pro mě něco nového. Čeští top triatlonisté toho natrénují doopravdy dost. Bylo to docela těžké zvládnout tolik tréninkových jednotek. Určitě jsem našel limit, kolik toho můžu zvládnout a taky teď vím, co stojí se stále zlepšovat.

Jak vypadá tvůj trénink tady v Praze?

Se současným tréninkem jsem moc spokojený! Měl jsem to štěstí, že od léta 2013, kdy jsem se rozhodl zaměřit na triatlon, jsem v podstatě neměl žádné zranění. Postupně přidávám více tréninku, a doufám, že společně s mými rozšiřujícími se znalostmi triatlonu mi to pomůže k zlepšení kondice.

Není žádným tajemstvím, že chodíš s Terkou Zimovjanovou, která je v kádru reprezentace. Jak tě to motivuje? Trénujete společně?

Ano trénujeme spolu, snažíme se sladit naše tréninky tak, abychom trénovali spolu co nejčastěji. Terka pochází z plaveckého prostředí a já zase z atletického, a tak je jasné, že ona toho mnohem víc naplave a já zase toho víc naběhám, ale rádi trénujeme spolu, co to jde. 


Které závody máš za sebou a jak se ti v nich dařilo?

Pořád je triatlon pro mě docela novým sportem. V roce 2013 jsem vyhrál open race v Mělníku a byl jsem 3. v open race v Račicích. Minulý rok považuji za svůj nejlepší závod triatlon v řeckém Loutraki, kde jsem v age group kategorii skončil na druhém místě. Tento rok bych se chtěl dobře umístit v nějakých lepších závodech.

Oproti běhu jde v triatlonu o co nejoptimálnější skloubení tří disciplín. Kde je zatím tvoje největší slabina?

Bezpochyby v plavání. Také nejsem tak dobrý cyklista jako běžec, ale snažím se, aby i kolo byla moje silná stránka. Ale určitě se teď nejvíce snažím věnovat právě plavání.

V Americe jsi reprezentoval universitu a na tuzemských běžeckých závodech se často pohybuješ na medailových postech. Jaké máš osobní rekordy?

5km - 13:50, 10km - 29:52, půlmaraton - 1:13:33, maraton - 2:49:05 


Co bylo důvodem začít se věnovat triatlonu? Co tě na tomto sportu nejvíc baví?

Myslím, že triatlon je zajímavý další krok pro běžce, cyklisty i plavce, kteří už třeba nevědí co dál a chtějí zkusit něco nového. Taky je super mít zase o něco méně volného času...Ale ne, vážně, po letech běhání, když jsem zjistil, že mě už vlastně neláká trénink pro elitní běžce, je triatlon příjemnou změnou. Kvůli triatlonu se ráno vykopu z postele a jdu trénovat, abych byl lepší.

Letos ses do přípravy vrhl po hlavě. Jaké máš ambice a cíle? 

Konkrétní závody ještě nemám na 100% vybrané, ale určitě chci závodit ve sprint triatlonu a zkusit si i olympijskou distanci. Taky mě lákají sprintové i dlouhé duatlony. 

Kdo je tvým vzorem na světových kolbištích? 

V triatlonu jsem velký fanoušek Javiera Gomeze Noyi. Je neskutečné, jak je konzistentní závod od závodu, sezónu za sezónou. Znám hodně českých top triatlonistů a rád sleduji i jejich výsledky, kdekoliv zrovna závodí.

Na závěr trochu odbočme od sportování. Před několika lety ses rozhodl, že se přestěhuješ z Ameriky do Prahy. Proč?

Rozhodl jsem se přestěhovat do Čech po konci univerzity a život tady mě docela baví. Jsou to lidé, kteří dělají místa takovými, jaké jsou. Učím angličtinu a přírodní vědy v Angel Základní Škole v Modřanech (v Praze).

 

Hodnocení:
Přečteno 1272x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek
8.10.23Mistrovství světa v IRONMANu pro ženy je tady!