Mojí motivací je porážet kamarády, netají se Štěpán Kroupa

23.01.2015 -
Štěpán se na domácí triatlonové scéně pohybuje už pěknou řádku let a patří mezi borce, kteří za sezonu stihnou objet největší počet závodů. Od Ironmana, přes olympijské distance, až po vesnické "pouťáky."Kromě triatlonu je také známý svou vášní pro cestování. Nedávno se vrátil z Nepálu a poskytl nám následující rozhovor.

Triatlonu se věnuješ mnoho let a patříš k závodníkům, kteří stihnou objet největší počet závodů. Co tě žene kupředu?

Nejvíc asi porážet kamarády. Když se nad tím člověk zamyslí, je to trochu zvláštní, ale je to tak. Stejně tak mi ale dělá radost i čas, který s kamarády v přípravě společně strávíme.

Podle čeho si vybíráš, na který závod vyrazíš?

Raději závodím,než trénuji. Triatlonová sezóna je krátká, a tak se ji snažím naplno využít. Místo  běžeckého tréninku dávám přednost účasti na přespolácích. Na jaře a na podzim jich je naštěstí v Praze a okolí plno.

Vzpomínáš si na svůj první triatlonový závod?

Nejstarší pražský triatlon - Papírový muž v Braníku. Jede se na distancích desetiny Železného muže, avšak v obráceném pořadí. Plavání na úplný závěr v Podolském bazénu bylo trošku obtížné. Je to recesistický závod, protože vítězem není první v cíli, ale koho pořadatelé vylosují.


Máš v hlavě ještě nějaké přání, spojené s triatlonem, které by sis jednou rád splnil?

Je tu samozřejmě Havaj. Ironman distance sice nepatří mezi moje oblíbené, ale Havaj je Havaj. Výkonnostně to na kvalifikaci nevypadá, plán je, že až doplatím byt, začnu kupovat loterii.

Kdo je ze světových či domácích borců pro tebe vzorem?

Když jsem triatlon někdy okolo  roku 1997 začínal sledovat, byli na špičce výsledkových listin jména jako Ospalý, Krňávek, Řehula, Matula, Vabroušek a pokud se podívám do současných výsledků (nebo nejdéle dva roky zpátky) jsou tam stále. Obdivuji, že se takhle dlouho dokázali udržet na vrcholu. Stejně mě tam  ale inspirují kamarádi z mého okolí, kteří se dokázali zlepšit.

Co bys řekl k loňské sezoně? Na co vzpomínáš nejraději?

Zcela určitě vzpomínám vesele na soustředění v Toskánsku. Výkonnostně jsem měl o něco větší očekávání, resp. moje výkony byly po celou sezónu poměrně vyrovnané, chyběl mi ale nějaký “super”výsledek.


Co máš “na mušce” v té nadcházející? Někdo mi říkal, že se opět vrátíš na ironmanskou trať…

V červenci jsme s kamarády přihlášeni do Rothu, takže ano. Musím ale napsat, že Ironman nepatří mezi moje oblíbené distance.  Na závodění je už příliš dlouhý, mám raději adrenalin ze sprintů anebo poloviční vzdálenost,  kde se dá ještě závodit a stále je to zážitek.

Předloni jsi oblékl dres matulova Hisport Teamu. Jaké máš podmínky v tomto oddíle?

Na mojí úrovni to není tolik o podmínkách, jako spíš o setkávání s kamarády. Nicméně velice oceňuji zázemí HiSport stanu na závodech. Martin mi taky občas poradí, co dělat, nebo spíš, co nedělat špatně a čemu se vyhnout.

Popsal bys svůj současný trénink? Čas od času se potkáváme v podolském plaveckém bazéně..

Jsem příznivcem zvolnění tréninkového objemu po sezóně a toto zvolnění se postupně protahuje přes podzim až do zimy. Trénink přizpůsobuji počasí, chuti a časovým možnostem. V současnosti   u mě  průměrný tréninkový týden může vypadat třeba takto: 2x plavání, 1x posilovna, o víkendu běžky, popřípadě kolečkové brusle nebo dojet na biku na přespolák. S blížící se sezónou budou postupně narůstat objem i intenzita. Do práce sice chodím, ale naštěstí  jsem částečně pánem svého času, takže mohu absolvovat polední běžecký trénink nebo odejít dříve, aby cyklistická vyjížďka s kamarády měla ještě smysl.


Odbočme teď trochu od triatlonu. Tvou velkou vášní je cestování po světě a navštívil jsi už téměř všechny světadíly. Několikrát jsi po svých cestách uspořádal zajímavé promítání. Kde jsi byl naposled?  

Cestování je spolu s triatlonem můj největší koníček. Na škole jsme třeba s kamarádem Markem jeli stopem do Maroka, později po zemi do Indie. Teď momentálně ještě vzpomínám na podzimní cestu do Nepálu. S Julií, kamarádem a kolegou triatlonistou Martinem Vlnasem a dalšími dvěma kamarády jsme šli 17ti denní  trek kolem Manaslu. S Martinem jsme to už brali jako začátek přípravy na Roth.

Za pár měsíců se roztočí závodní kola další triatlonové sezony. Co bys do ní vzkázal čtenářům Etriatlonu?

Doufám, že Etriatlon čtou i pořadatelé a dobrovolníci. Chtěl bych všem poděkovat a těším se na léto na vaše “voda, cola, iont”.  A kamarádům – letos už to konečně musí vyjít a v létě si vás konečně všechny namažu na chleba..


 

Hodnocení:
Přečteno 932x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně