Mojí motivací je porážet kamarády, netají se Štěpán Kroupa

23.01.2015 -
Štěpán se na domácí triatlonové scéně pohybuje už pěknou řádku let a patří mezi borce, kteří za sezonu stihnou objet největší počet závodů. Od Ironmana, přes olympijské distance, až po vesnické "pouťáky."Kromě triatlonu je také známý svou vášní pro cestování. Nedávno se vrátil z Nepálu a poskytl nám následující rozhovor.

Triatlonu se věnuješ mnoho let a patříš k závodníkům, kteří stihnou objet největší počet závodů. Co tě žene kupředu?

Nejvíc asi porážet kamarády. Když se nad tím člověk zamyslí, je to trochu zvláštní, ale je to tak. Stejně tak mi ale dělá radost i čas, který s kamarády v přípravě společně strávíme.

Podle čeho si vybíráš, na který závod vyrazíš?

Raději závodím,než trénuji. Triatlonová sezóna je krátká, a tak se ji snažím naplno využít. Místo  běžeckého tréninku dávám přednost účasti na přespolácích. Na jaře a na podzim jich je naštěstí v Praze a okolí plno.

Vzpomínáš si na svůj první triatlonový závod?

Nejstarší pražský triatlon - Papírový muž v Braníku. Jede se na distancích desetiny Železného muže, avšak v obráceném pořadí. Plavání na úplný závěr v Podolském bazénu bylo trošku obtížné. Je to recesistický závod, protože vítězem není první v cíli, ale koho pořadatelé vylosují.


Máš v hlavě ještě nějaké přání, spojené s triatlonem, které by sis jednou rád splnil?

Je tu samozřejmě Havaj. Ironman distance sice nepatří mezi moje oblíbené, ale Havaj je Havaj. Výkonnostně to na kvalifikaci nevypadá, plán je, že až doplatím byt, začnu kupovat loterii.

Kdo je ze světových či domácích borců pro tebe vzorem?

Když jsem triatlon někdy okolo  roku 1997 začínal sledovat, byli na špičce výsledkových listin jména jako Ospalý, Krňávek, Řehula, Matula, Vabroušek a pokud se podívám do současných výsledků (nebo nejdéle dva roky zpátky) jsou tam stále. Obdivuji, že se takhle dlouho dokázali udržet na vrcholu. Stejně mě tam  ale inspirují kamarádi z mého okolí, kteří se dokázali zlepšit.

Co bys řekl k loňské sezoně? Na co vzpomínáš nejraději?

Zcela určitě vzpomínám vesele na soustředění v Toskánsku. Výkonnostně jsem měl o něco větší očekávání, resp. moje výkony byly po celou sezónu poměrně vyrovnané, chyběl mi ale nějaký “super”výsledek.


Co máš “na mušce” v té nadcházející? Někdo mi říkal, že se opět vrátíš na ironmanskou trať…

V červenci jsme s kamarády přihlášeni do Rothu, takže ano. Musím ale napsat, že Ironman nepatří mezi moje oblíbené distance.  Na závodění je už příliš dlouhý, mám raději adrenalin ze sprintů anebo poloviční vzdálenost,  kde se dá ještě závodit a stále je to zážitek.

Předloni jsi oblékl dres matulova Hisport Teamu. Jaké máš podmínky v tomto oddíle?

Na mojí úrovni to není tolik o podmínkách, jako spíš o setkávání s kamarády. Nicméně velice oceňuji zázemí HiSport stanu na závodech. Martin mi taky občas poradí, co dělat, nebo spíš, co nedělat špatně a čemu se vyhnout.

Popsal bys svůj současný trénink? Čas od času se potkáváme v podolském plaveckém bazéně..

Jsem příznivcem zvolnění tréninkového objemu po sezóně a toto zvolnění se postupně protahuje přes podzim až do zimy. Trénink přizpůsobuji počasí, chuti a časovým možnostem. V současnosti   u mě  průměrný tréninkový týden může vypadat třeba takto: 2x plavání, 1x posilovna, o víkendu běžky, popřípadě kolečkové brusle nebo dojet na biku na přespolák. S blížící se sezónou budou postupně narůstat objem i intenzita. Do práce sice chodím, ale naštěstí  jsem částečně pánem svého času, takže mohu absolvovat polední běžecký trénink nebo odejít dříve, aby cyklistická vyjížďka s kamarády měla ještě smysl.


Odbočme teď trochu od triatlonu. Tvou velkou vášní je cestování po světě a navštívil jsi už téměř všechny světadíly. Několikrát jsi po svých cestách uspořádal zajímavé promítání. Kde jsi byl naposled?  

Cestování je spolu s triatlonem můj největší koníček. Na škole jsme třeba s kamarádem Markem jeli stopem do Maroka, později po zemi do Indie. Teď momentálně ještě vzpomínám na podzimní cestu do Nepálu. S Julií, kamarádem a kolegou triatlonistou Martinem Vlnasem a dalšími dvěma kamarády jsme šli 17ti denní  trek kolem Manaslu. S Martinem jsme to už brali jako začátek přípravy na Roth.

Za pár měsíců se roztočí závodní kola další triatlonové sezony. Co bys do ní vzkázal čtenářům Etriatlonu?

Doufám, že Etriatlon čtou i pořadatelé a dobrovolníci. Chtěl bych všem poděkovat a těším se na léto na vaše “voda, cola, iont”.  A kamarádům – letos už to konečně musí vyjít a v létě si vás konečně všechny namažu na chleba..


 

Hodnocení:
Přečteno 981x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl