Jak dopadne Ironmanská premiéra Filipa Ospalého na Floridě?

31.10.2013 -
Na poloviční floridské "generálce" se Filip předvedl stříbrnou medailí a ukázal, že je ve výborné formě. Již za několik málo dní ho čeká velká premiéra v podobě ironmanského závodu. Nebýt nešťastně zlomené ruky Petra Vabrouška, mohli jsme se těšit na velmi zajímavý souboj mezi zkušeným železňákem a rychlíkem, který postupně prodlužuje závodní vzdálenosti. Jak zvládli přechod na ironmanskou porci kilometrů světové osobnosti triatlonu a co na Filipovu premiéru říkají Češi z ironmanské branže? Přečtěte si v následujícím článku.

Jak zvládly hvězdy světového triatlonu přechod z kratších distancí na ironmanský závod?

Daniel Unger – mistr světa ITU z roku 2007. Letos měl velké očekávání na středním i dlouhém triatlonu. Úvod sezóny mu ale nevyšel a na Ironman Mallorca 70.3 doslova vyhořel. Potom se prosadil čtvrtým místem na Heilbronn triathlon (Ospalý 2.místo). Vrchol sezóny měl Unger ve Frankfurtu a premiéra na dlouhých tratích mu přinesla 15.místo (8:30), na vítězného Llanose ztratil něco přes půl hodiny.

Michael Raelert – ten není typickým závodníkem z kolotoče ITU, ale je to suverén na středních tratích a dvojnásobný mistr světa z Clearwateru. Před dvěma lety měl ironmanský debut v německém Regensburu a premiéra mu vynesla druhé místo (zvítězil Dirk Bockel). Na Havaji měl mladší bratr ambice na přední umístění, ale jak to tak na Havaji bývá, premiéra byla hodně bolestivá a skončil hluboko v poli poražených. Letos v Frankfurtu obsadil sedmé místo (8:17). Po zbytek sezóny ho ale provázely zdravotní problémy. 

Ivan Raňa – tehdejší soupeř Ospalého se na dlouhých tratích přímo našel. Nejprve zvítězil na Ironman Lanzarote 70.3, následně na Ironman Cancún v novém traťovém rekordu suverénně zvítězil. Na Ironman Curych byl druhý a při své premiéře na Havaji finišuje jako šestý muž celkového pořadí.


Jak vidí ironmanskou premiéru Filipa Ospalého české triatlonové osobnosti?

Lucie Reed Zelenková (profi triatlonistka, držitelka nejrychlejšího ženského času na ironmanské distanci)

IM Florida je znám díky své rychlé trati. Filip využije svého rychlého plavání v prvním balíku a to mu pomůže v kontrole závodu. Jestli Filip zvládne správně jíst a pít během závodu, tak věřím v jeho výborný výsledek. Filip má rychlost a zkušenosti a určitě taktiku závodu prodiskutoval a je připraven. Budu mu držet palce.

Tomáš Langhammer (několikanásobný ironman, organizátor Krušnomana)

Filip je úplný iroman panic - půlka a celý je jako srovnávat hrušky a jablka. První ironman na dlouhou dobu bývá ten "nejrychlejší" - člověk pořádně neví, do čeho jde, a podruhé si už připouští "černé" myšlenky.

Karol Džalaj (slovenský profi triatlonista, vítěz letošního Czechmana i Pilmana)

Filip je rýchlikom z krátkych trati, ktorý postupným vývojom prechádza k dlhým triatlonom. Otázkou je, zda Filip Ospaly, ktorý  exceluje v sérii IM 70,3, ako to na prvýkrát prenesie do celého IM. Ten je špecifický a nie je to iba 2x 1,9-90-21.

Ladislav Dvořák (týmový kolega Filipa Ospalého, letošní republikový šampion na halfironmanské distanci)

Věřím, že mu závod vyjde podle představ a umístí se co nejvýše! Pro Filipa je to na tratích IM premiéra. Podle startovky a zkušeností jsou asi největší favorité O´Donnell, Bockel a Starykowicz. Filip jim bude určitě od začátku závodu šlapat na paty, a pokud mu vše vyjde, v což věřím, máme se v cíli na co těšit.

Simona Vykoukalová (přední česká triatlonistka, také startuje na IM Miami, několik absolvovaných ironmanů)

Filip je zkušený profesionál na vysoké úrovni, který to má v hlavě velice dobře srovnané. A z vlastní zkušenosti vím, že ta hlava je při ironmanech sakra důležitá. Otázkou je, jak dobře stihne zregenerovat Filip po půlce v Miami. Bude na tom v závodě s jeho tréninkovými dávkami jistě velice dobře. Jediné, co by mohlo jeho výkon negativně ovlivnit, je chyba ve stravování během závodu. Jedeme tam s Pepou také - naše velká mise za moře.

 

Tomáš Petr (několikanásobný ironman, letošní účastník IM Hawaii, organizátor Czechmana)

 

Filip je ostřílený profík, který nedělá nic náhodně, takže  určitě bude na 100% připraven a koncentrován podat maximální výkon. Snad nebude mít nějaký technický nebo stravovací problém.

 

Luboš Bílek (kouč bronzového Sebastiana Kienleho z letošní IM Hawaii)

 

Jsem moc zvědavý na Filipovu premiéru na ironmanovi. Je ale moc těžké říct, jak mu to bude vyhovovat. Přechod na půlku zvládl Filip výborně, ale rozdíl mezi olympijským a středním triatlonem není až tak velký. Ironman je jiná liga. Po plavání bude v prvním balíku. Udržet se na kole vpředu ale nebude jednoduché, přestože je trať kola úplná rovina. Musí jet celou dobu v aeropozici. 

      Hodnocení:
Přečteno 1166x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně