Jana Jiroušková pozlatila na mistrovském Lipně svůj návrat po mateřské

31.08.2013 -
Na mistrovství republiky v olympijském triatlonu zvítězila Jana Jiroušková z týmu SK Orbea Czech Masters. Několik sezon se pohybovala kolem české reprezentace, pak přišlo narození dcery Terezky a pauza od vrcholového sportu. Na lipenském závodě se vrátila. Kopcovitá trať cyklistiky jí náramně sedla a před druhou Potůčkovou zvítězila o tři minuty. V našem rozhovoru se vrací k závodu, mluví o současných tréninkových podmínkách a střádá plány, jak dál.

Stala ses republikovou šampionkou v olympijském triatlonu. Po mateřské dovolené to byl vydařený comeback. Pro mnohé bylo tvé vítězství překvapením. Jak jsi to vnímala ty?  

Mě to překvapilo zrovna tak. Chci moc poděkovat pořadatelům, že zvolili tratě, o kterých se dá říct - ano byl to triatlon, kde každý předvedl, na co on sám měl! Abych řekla pravdu, tak se mi na Lipno moc nechtělo. Byl to přeci jen OH triatlon a v těžkém profilu, tedy práce kolem 2:20-2:30. A říkala jsem si, že to už nedám. 

Co rozhodlo?

Pak jsme se o tom ale bavili doma s tátou, který mě zná nejlíp. Poslední dva týdny před Lipnem viděl můj projev na závodech a řekl jdi do toho, nemáš co ztratit a to je pravda. Závodím už jen sama pro sebe, pro dobrý pocit, není za mnou tak, že musím, aby byly sponzoři, abych se uživila. Jezdím jen proto, že chci a hlavně si to chci užít. Myslím si, že se mi to na kole při závodě povedlo a byl čas i na úsměv.

V jaké umístění jsi doufala? 

Přála jsem si byt do 3. místa v kategorii, protože dcera Terezka chtěla jít na stupně vítězů. Tak jsem ji chtěla udělat radost, ale že to vyjde až takto dobře, to jsem ani ve snu netušila. Musím říct, že doteď tomu moc nevěřím a je to spíš jako sen, ale hodně pěkný. 

Jak se ti dařilo v jednotlivých disciplínách?

Na plavání jsem šla s tím se neutopit, protože plavu v poslední době opravdu málo - 1x týdně dva kilometry, což  nestačí. Braly mě křeče do nohou a byla jsem dost promrzlá. Mam oproti letům, co jsem závodila o čtyři kila méně a je to znát. Na kolo jsem se těšila, protože bylo těžké a věděla jsem, že je v tomto profilu možnost sjet ztrátu z plavání. Ale že se mi povede smazat celý náskok lepších plavkyní jsem netušila. Na kole se mi jelo nádherně a klidně bych brala ty kopce i delší. Ve sjezdu jsem se těšila na skok těsně před Frýdavou. Při běhu jsem věděla, ze nesmím vypálit, jít si své tempo, ve kterém jsem schopna uběhnout 10 kilometrů a nezatavit se po sedmi kilometrech. A to se povedlo!


Vzhledem k mateřským povinnostem ses na pár sezon vzdálila z triatlonového kolotoče. Vítězstvím na Lipně jsi o sobě dala velmi výrazně vědět. Jaké tréninkové dávky stíháš dávat? 

Trénuji, když si Terezku bere její táta, takže to vychází třikrát v týdnu plus jednou plavání. Abych řekla pravdu, moc tomu nerozumím, ale když si vezmu, jak jsem dřív trénovala (nebyl problém absolvovat až 10 000 kilometrů na kole za rok) a nikdy jsem se při závodech necítila tak v pohodě jako teď. V současné době nemám na kole ani 2000 kilometrů a o nějakých úsecích apod. na běhu ani nemluvě. Říkám si, že to není možné. Jenže faktem je, že teď odtrénuji hodinu nebo dvě a pak musím jít prát, žehlit nebo si jdu zaběhat s Terez. Jsem vlastně pořád v pohybu, nemám čas na odpočinek. Na chvíle, kdy jsem přišla z tréninku a lehla jsem si, můžu jen vzpomínat. Ale myslím, že tak to má být, protože vrcholový sport jsem si odžila. Teď mám Terezku a chci si ji užít. Chci, aby si to užila i ona a sezením doma ji žádné zážitky nedám!

Potkali jsme se na startu triatlonu v Litomyšli, kde sis lehce otestovala formu a s převahou zvítězila. Jak se ti závod líbil?  

Závod pěkný a hlavně nádherný běh, který jsem si fakt užila. Běžet Nedošínským hájem byla prostě paráda.

Máš možnost trénovat s dalšími triatlonisty?

Běhám sama, na plavání jsem se vrátila do plaveckého oddílu u nás v Třebové, kde mi vždy vycházeli vstříc. Na kole jezdím s Pepou Dolečkem a Michalem Šebkem a musím říct, že jen díky nim jsem cyklistiku na Lipně takto zvládla. Na trénink s nimi se  těším, je sranda, makačka a vždy odměna v podobě nějakého kafíčka a mňaminky - takže paráda. 


Terezka od mala vyrůstá ve sportovním prostředí. Už si taky dala nějaký závod?

Terez je expertka. Má ráda lidi a společnost, od mala s ní chodím na cvičení, na tanečky a dokonce letos začala běhat dětské závody. Strašně se na ně těší a vždy mi říká, maminko běž už koupit číslo, ať můžu závodit. Odcházíme s úsměvem na tváři a myslím, že tak to má být. Letos už jsem byla párkrát na stupních, Terez se mnou běžela cílovou rovinku a náramně se ji to zalíbilo. Když se jí zeptáš na to, co dělá, povídá, že trénuje na cílovou rovinku. 

Zatím jsi jezdila hlavně sprinty a závody na olympijských distancích. Napadlo tě někdy zkusit něco delšího? Co halfironman?

Mám v sobě od mala sen od dob, kdy jsme s rodiči jezdili pravidelně jako diváci na IM Roth. Jednou v životě absolvovat Ironmana. Jenže k tomu je potřeba nejen hodně trénovat, ale taky mít to srovnané v hlavě. Být přesvědčená o tom, že to dáš a že na to máš a chce se ti "trpět" 12 hodin. Já to v sobě ještě nemám a nevím jestli to někdy budu mít. Halfironmana bych ráda zkusila, ale teď bude všechno jinak, když nastoupím do práce na plný úvazek. Terez jde do školky, tak vůbec nevím, co mě čeká a uvidíme pak operativně, jestli bude vůbec čas trénovat. Jestli ano, tak bych ráda příští rok jela zas nějaký závod Českého poháru.

Jaké jsou tvé další závodní plány? 

Plány nemám, ale určitě půjdu nějaké běhy kolem České Třebové. Přemýšlela jsem i o  závodě v Sokolově, ale je to dost daleko a tak spíš asi nepojedu.  

Nedávno ses musela vyrovnávat s náročnou situací v osobním životě. Pomohl ti triatlon překonat toto těžké období? 

Ano to je pravda, nebylo to vůbec jednoduché, ale s odstupem času vím, že to tak mělo být a je mi teď o moc líp! Sport mi velmi pomohl. Vezmeš boty a vyběhneš do lesa a ten tě tak nějak pohladí, uklidní a vyčistí. Pak přijdeš domů a vše se ti zdá jednodušší a ne tak složité. Ještě, že se člověk může takhle "zřídit" a zároveň "vyčistit."


Hodnocení:
Přečteno 527x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl