Nebýt cílové euforie, mohl jsem jít víc na maximum, říká Řenč

3.05.2013 -
Triatlonista pražské Slavie Tomáš Řenč si v turecké Antalyi vybojoval jedenáctým místem nominační účast na červnovém ME v Holandsku v kategorii do 23 let. V rozhovoru si pochvaluje průběh závodu i trenérskou spolupráci s Lubošem Bílkem.

Jak ses na tento závod EP připravoval?

Tři týdny před závodem pro mě byly hodně fyzicky i psychicky náročné. Tréninky byly těžké a ještě do toho jsem měl zkouškové období. Ale vše jsem zvládnul parádně. Ještě den před odletem jsem udělal poslední zkoušku, takže jsem se těšil, až si konečně sednu do letadla a budu se jen soustředit na závod. Příprava nebyla na tento závod vůbec soustředěná. Naopak jsem měl trochu obavy, abych nebyl na závod moc unavený, ale věřil jsem svému trenérovi Luboši Bílkovi a tréninkový plán plnil na 100%. Těšil jsem se na první ostrý start a prověrku toho, co jsem přes zimu natrénoval.

Jak ses cítil před startem a jaké pokyny jsi měl od trenéra? Podařilo se ti je splnit?

Před startem jsem se cítil vyrovnaně a měl respekt ze závodu, ale zároveň se těšil, jak si svůj první závod užiju a budu bojovat o co nejlepší výsledek. Od trenéra byl jasný pokyn nešetřit se a dát do toho vše. Pamatuju si, jak mi řekl, „bylo by dobré si vyjet prvními závody nominaci,“ což se mi povedlo. Nebýt cílové euforie, kterou jsem prožíval, mohl jsem se zmáčknout ještě trochu víc.

Jak se pro tebe vyvíjely jednotlivé části závodu? Cítil jsi ještě někde rezervy?

Startovní pozice na plavání byla uprostřed pole a byl jsem připravený na velký boj. Měl jsem ale štěstí, že se to u mě rozdělilo a já měl před sebou volno. Tak jsem makal k první bójce co to šlo, kde jsem, stejně jako všichni, dostal i rozdal pár ran. Po prvním kole jsem zjistil, že jsem na konci prvního balíku. Věděl jsem, že už to stačí jen udržet a výlez z vody pořádně napálit, abych měl čas v depu a nemusel makat prvních pár metrů na kole. Tato taktika mi vyšla na jedničku. Na kole se jelo dost rychle, většina závodníků pravidelně střídala. Běh jsem začal rozumně a postupně zrychloval, abych se hned nepřehřál. Teplota byla přes 30 stupňů. Ještě kilometr před cílem jsem byl na 10. místě, ale ke konci mě předběhli dva závodníci a já jen jednoho. Do cíle jsem běžel tak šťastný, že jsem nedokázal na tyto dva nástupy zareagovat, což byla moje hlavní rezerva. Také druhé depo nebylo zrovna nejrychlejší.

Co říkáš na výkony ostatních z repre tymu?

Výkony Péti Kuříkové a Barči Hlaváčové sice nebyly podle jejich představ, do závodu daly také maximum, ale každý závod je jiný. Věřím, že holky to posunulo dál a ví na čem ještě zapracovat a příště to dopadne lépe.

Stihl jsi vidět v Turecku i něco z nezávodního prostředí?

Místo čekání na letišti po závodě se naše mini skupina vypravila na výlet do Istanbulu. Zde jsme viděli známý chrám Hagia Sofia a nádhernou mešitu Sultan Ahmed, takže jsme se i kulturně vzdělali.

Jaké jsou tvé tréninkové podmínky?

Studuji třetím rokem na UK FTVS v Praze a ještě trénuji plavecký oddíl dětí v mém bydlišti ve Slaném. Tréninkové podmínky nemám úplně ideální. Na plávání dojíždím na Kladno nebo do Slaného, běhám kde se dá a kolo v okolí bydliště. Občas to je hodně časově náročné, ale zatím se s tím dokážu vypořádat.

Po vydařené nominaci bude asi teď tvým vrcholem červnové ME, ne? S jakými ambicemi do Holandska pojedeš?

Ano, jsem posledním rokem v kategorii do 23 let a rád bych udělal kvalitní výsledek, abych se jím nominoval na MS.

Tomáš Řenč

oddíl: SK Slavia Praha

narozen: 9. 2. 1990

největší úspěchy: 11. na EP Antalya, 17. na ME do 23 let, 1. místo na MČR ve sprinttriatlonu do 23 let