Byl to logický krok, říká Michal Kohoutek o vzniku cykloservisu Etriatlonu
Jak vznikla spolupráce mezi Etriatlonem a tvým cykloservisem?
Ona ta spolupráce jistou formou fungovala už dřív. S Petrem Valešem se známe docela dlouhou dobu, a jelikož jsem servis a cyklistiku dělal v Bikeranchi, tak jsme si vypomáhali. Když bylo třeba, tak jsme si navzájem posílali zákazníky. Když jsem se rozhodl jít v životě zase o krok dál a podal výpověď v Bikeranchi, tak jsem se stavil v Etriatlonu, zmínil se Petrovi a trvalo to asi tak dvě vteřiny, než padla nabídka. Byl to celkem logický krok, prostě nám to oběma dávalo smysl.
Co se pak dělo dál? Jak jste tento rychlý nápad realizovali?
Když jsme si řekli, že do toho půjdeme společně, tak už mi běžela výpovědní lhůta. Pro mě bylo zásadní opustit a předat prodejnu ve stoprocentním stavu, ale do toho jsem samozřejmě potřeboval budovat novou dílnu, abych hned od ledna mohl začít pracovat. Ze začátku jsem do Etriatlonu zašel občas, abych omrknul prostor a porovnal věci. Hodně času jsem trávil nad konceptem dílny a do detailu jsem se snažil promyslet veškeré uspořádání, komponenty stolu a všeho kolem. Trávil jsem hodiny a hodiny času na webu, kde jsem zkoumal dílny, jejich vybavení, varianty výrobků atd. Nejnáročnější byl prosinec - chodil jsem klasicky do práce a k tomu většinou večer a občas i ráno do Etriatlonu. Všechny víkendy jsem pak strávil tou nejnáročnější prací, se kterou mi strašně pomohl táta. Postupně se celý prostor vyklidil, odvozil se bordel, pak malování, založení rastru a přidělání dřevěné stěny, pokládka podlahy, montáž stolu, osvětlení stolu a pak už spíš drobnosti, typu poličky, navěšení nářadí a celkové uspořádání. Nakonec jsem řešil web a název www.cyklo-kohoutek.cz.
Servis se podařilo zkraje nového roku, takže už fungujete skoro měsíc. Jak koexistujete s prostorem obchodu a půjčovnou triatlonového vybavení?
V podstatě jsme dvě úzce spolupracující jednotky pod jednou střechou, které se navzájem doplňují. Myslím, že zrovna v dnešní zvláštní době je tohle celkem užitečné a vlastně ta spolupráce přišla v celkem dobrou chvíli. Pro Etriatlon je to oživení, nová krev. Petr mi vyšel hodně vstříc za což jsem moc rád, můžu se díky tomu soustředit hlavně na servis a stavby, a nemusím řešit spoustu věcí, které bych jinak řešit musel. To mi momentálně hodně vyhovuje, jelikož nemam zmatek v hlavě a nepřeskakuju mezi deseti různorodými činnostmi. Naše služby a klientela se tímto propojuje a zákazníci mohou vše řešit na jednom místě.
Ze kterých zkušeností servisáka kol můžeš těžit?
Myslím si a troufám si říct, že už toho mam za sebou celkem hodně. Přeci jenom dělám to už 13 let a k tomu dalších 7 let, kdy jsem na kole jako dorostenec závodil a měl k tomu hodně blízko. Dneska už si se vším poradím a vyloženě speciální práce jakou je třeba kompletní servis tlumičů a vidlic řeším externě u specialistů. Nejdůležitější je mít kvalitní nářadí a dobrý úsudek, pak už to celkem jde.
Zmínil jsi svou závodní cyklistickou kariéru. Jaká byla?
Závodil jsem v dorostu od starších žáků, tj. od 13ti let a celé mládí strávil v Lokomotivě Beroun pod trenérem Milanem Havelkou. Primárně silnice, doplňkově dráha, MTB a v zimě cyklokros, což byla moje nejlepší disciplína, s níž jsem se podíval i do reprezentace. Když jsem se vrhnul do pracovního procesu, tak jsem se začal naplno věnovat bikům a hodně jsem těžil z poctivého silničního tréninku v dorostu. Časem mě cyklistika samotná přestala bavit, a jelikož jsem měl za sebou plavecké kempy s Etriatlonem, tak jsem se logicky pustil do triatlonu. Jelikož mě víc baví terén a vždycky jsem byl spíš výbušný typ, tak jsem jezdil Xterru. Byl jsem dvakrát na svěťáku na Havaji, ale žádné extra výsledky už nebyly. Po druhé Havaji jsem s aktivním sportem skončil, a už se jím sporadicky pouze bavím a nezávodím...
S Etriatlonem ses tedy naučil plavat a absolvoval zahraniční kempy. Co dalšího ti tento triatlonový oddíl dal a v čem tě sportovně posunul dopředu? Jaké jsou tvé zkušenosti?
Samozřejmě jenom ty nejlepší..Kdysi dávno mě kamarád přihlásil na plavecký kemp s Etriatlonem do Chrudimi a tam si mě vzal Petr Valeš do parády jako absolutního neplavce. Na kempy jsem jezdil pravidelně tak šest let po sobě a k tomu občas nějaké hodiny v rámci tréninků v týdnu. Petr mě naučil plavat velmi dobře, hned po kole to byla moje druhá nejlepší disciplína a vlastně mě i ten trénink v bazénu většinou fakt bavil. No a od prvního kempu jsme postupně budovali kamarádství a spolupráci. Vždycky jsem všem Etriatlon doporučoval, na kempech byla vždy dobrá parta a kvalitní trenéři. Navíc Petr je bedna a rád lidem nezištně radí a to v dnešní době není žádná samozřejmost.
Pojďme zpátky k tvému novému cykloservisu. Co všechno zákazníkům nabízíš za služby kolem kol?
Nabízím především služby klasického servisu, ale hodně se zaměřuji na kvalitu práce, detaily a osobní přístup. Zakládám si na kvalitě nářadí a speciálním vybavení, do kterého jsem investoval opravdu hodně. Jsem rád, když jsou lidé spokojení a dostanou něco navíc - třeba umyté a naleštěné kolo, které nevrže a nekřupe, což potěší každého. Mam hodně zkušeností s triatlonovými speciály, stavěl jsem a servisoval opravdu spoustu značek a modelů. Každá značka k tomu přistupuje jinak a dělá si to po svém, takže kdo s tím nemá zkušenosti, se může snadno dostat do problémů. No a silničky, to je moje srdcovka. Na silničním kole mam našlapáno hodně kilometrů a pěkná silnička ve stojanu mě vždycky potěší. Poradím si se všemi systémy řazení a je jedno, jestli je to mechanika nebo elektronika. Velmi rád stavím kola na zakázku, viz www.kolonazakazku.cz. Je to takový úprk před klasickými sériovkami a zúročení mých zkušeností. Navíc pak na webu dávám nahlédnout lidem pod pokličku. Psaní blogu mě baví a je to dobrá reklama.
V rámci servisu kol funguje i triatlonová půjčovna. Jak?
TRI půjčovnu www.tri-pujcovna.cz jsem zakládal v roce 2016. Bylo to v době, kdy jsem přestal závodit a trénovat a potřeboval jsem někam přesměrovat energii. V té době to nikdo pořádně nedělal, takže to bylo takové hluché místo na trhu a samozřejmě výzva. Je to sice hodně sezónní a úzce zaměřené, ale spoustě lidem už to pomohlo, a teď když jsme se spojili s Etriatlonem, tak se to třeba zase posune. Nicméně je pravdou, že jsem se rozhodl poprvé od této sezony nenabízet v půjčovně triatlonové speciály, na kterých to bylo od začátku postavené. Hlavním důvodem je časová náročnost při předávání kola. Je potřeba nastavit posed, vysvětlit jak to funguje a když se to neudělá dobře, tak se věci můžou pěkně pokazit. To v podstatě znamenalo, že kromě top cyklosezóny neexistovalo, že bych si ještě v létě vzal ve čtvrtek a pátek volno, což bylo hodně svazující. Na druhou stranu i tak má půjčovna stále co nabídnout a poradit umíme téměř neomezeně.
Potenciální zákazníky bude určitě zajímat cena a čekací doba, než bude jejich dvoukolový miláček hotový..
Pokud budu vycházet z dosavadních zkušeností, tak trend je takový, že se hodně stírá předěl mezi sezónami. Kolem Prahy to se zimou poslední roky moc horké není a lidi jezdí na kole možná až 11 měsíců v roce. Takže se dá říct, že práce je pořád dost. Nejexponovanější je duben, tam se může stát, že termíny jsou až za měsíc. Březen, květen červen jsou o něco lepší, ale čeká se většinou také v řádech týdnů. Cyklistická sezona pak plynule přechází do té triatlonové, takže před závody už je většinou toho času trochu víc. Ideální je ale udělat velký a komplexní opravy v zimních měsících, kdy je přeci jenom víc klidu a v sezoně řešit jen spotřební materiál nebo akutní problémy. Cena se odvíjí od času, hodinovka je 790,- Kč.