Příští rok si vyzkouším, jak chutná Ironman, říká král triatlonu

18.12.2020 -
Lukáš Kočař v dresu Konrad Tools získal letos korunku pro nejlepšího triatlonistu tuzemské scény. Kvůli covidovým restrikcím s minimem zahraničních závodů se soustředil na domácí podniky, kde dominoval na silnici i v terénu. Co byl jeho TOP moment, jak vylepšil mediální propagaci a co plánuje v roce 2021?

Získal jsi titul Krále triatlonu letošní sezony. Jaká byla tvoje první reakce?

Každé ocenění je samozřejmě velmi příjemné a titulu Krále triatlonu 2020 si hrozně vážím. Když mi tuhle novinku sděloval Tonda Bauer po telefonu, nejdříve jsem mu špatně rozuměl a myslel jsem si, že mi oznamuje výsledek ankety Hvězda sociálních sítí, když mi to celé po druhé zopakoval reagoval jsem slovy: ,,že je to nějaký divný, jestli se nespletl“... Takže ano, byl jsem překvapený, ale potěšilo mě to. Co více, i z hlasu Tondy byla cítit upřímná radost a dojetí za ty roky, co se triatlonu věnuji.

Co pro tebe toto ocenění znamená?

Nejdříve chci podotknout, že tohle ocenění jsem velmi pravděpodobně získal i díky této divné, a na mezinárodní závody velmi chudé sezóně. Za normální situace olympijského roku by titul krále nebo královny získal někdo jiný. Na druhou stranu beru tohle ocenění jako určitou odměnu za mou vytrvalost a v současné chvíli asi i komplexnost, protože mix závodů, které absolvuji je hodně různorodý a často velmi náročný.


Předávací ceremoniál proběhl hodně zvláštně-online. Jaké to pro tebe bylo?

Kdybych natáčení u nás v bytě hodnotil jako příjemnou novou zkušenost, asi bych kecal..

Rozhodně si ale cením nápadu a vlastně i celé realizace, jakou Tomáš Budka inscenoval! Jak jsem ale již psal, trochu mě mrzí, že jsem cenu nemohl raději převzít při slavnostním večeru spojeném s vyhlášením této ankety. 

Komu bys býval poslal svůj hlas ty?

Terka Zimovjanová měla super výkony a výsledky v druhé půlce sezóny, Honza Volár zase dominoval v úvodní polovině... Kdyby mohl Radim Grebík prodat svůj potenciál na svých posledních juniorských MEJ, MSJ... Vendy stejně zajela nejlepší výsledek při MS v Hamburku 2020 a Peťa Kuříková zase velmi kvalitní 12. místo ve Varech... Opravdu těžké vybrat jedno jméno! O to víc mě těší, že jsem mohl jako zástupce dlouhého triatlonu, potažmo Xterry získat toto ocenění!


Jaká byla pro tebe letošní „korona“ sezona? 

Prakticky návratem k domácím závodům, bez velkého vrcholu a s velmi nabitým kalendářem závodů.

Zhodnotil bys trochu víc své výkony na jednotlivých závodech, kde jsi často kombinoval terén a silnici?

Pár úvodních závodů bylo pocitově velmi povedených především díky jarní „lockdownové“ přípravě (bohužel ne plavecky). Přes léto následoval lehký útlum i díky dlouhé sérii závodů. Forma se mi znovu vrátila na konci letních prázdnin přesně včas na MČR ve středním triatlonu ve Žďáře (Pilman). Zbytek sezóny jsem zvládl se ctí, i když i zde bych si dovedl představit lepší výkony.

Kde jsi zažil svůj TOP moment sezony?

Rád budu vzpomínat na druhé místo při Xterra Short Tracku v Prachaticích, škoda že mi zde nevyšel i nedělní hlavní závod. A rozhodně nezapomenu ani na letošního arktického Czechmana a vlastně i následný Short Track v Itálii, v takovém počasí jsem nikdy předtím nezávodil...

 

Kdyby ses mohl vrátit v čase a mohl něco změnit, co bys letos udělal jinak?

Některé závody se asi daly vynechat, zpětně jsem ale rád, že jsem mohl všechno naplánované a možná i něco navíc objet. Letos bez jediného DNF, což se mi dlouho nepovedlo! 

Nedávno proběhl hvězdami nabitý závod Challenge Daytona, který šlo sledovat online live. Díval ses? Co říkáš na tuto rychlou „půlku“ na legendárním motoristickém okruhu?

Ano, Challenge Daytona jsem sledoval! Přesně k těmto závodům bych se chtěl v dohledné době propracovat, bohužel to obnáší zajet minimálně čtyři kvalitní zahraniční závody ročně. Což je v současné chvíli v nedohlednu. Co se týče závodu samotného, super nabité startovní pole slibovalo zajímavé souboje, a to se vcelku naplnilo, navíc do toho zasáhly, alespoň pro mě hodně překvapivě, nové doposud „nevýrazné“ tváře, takže i zde vnímám určitou šanci na to se prosadit.

Kombinace Xterry a silničního triatlonu se ti nejspíš (i dle názoru tvého otce Tomáše Kočaře) „vymstila“ na SP Xterra v Prachaticích (týden po Pilmanovi), kde ti v závěru došly síly a nakonec z toho bylo čtvrté místo.. 

Toto je jeden z příkladů mírné kolize termínů v mém závodním kalendáři. V nedělním závodě v Prachaticím mi úplně došlo, nevinil bych z toho ale jen Pilmana, těch faktorů bylo více a alespoň to pro mě byla nová zkušenost a rozhodně poučení do budoucna.


Na svém facebooku jsi avizoval, že z prachatického víkendu vznikl hodinový dokument. Řekneš k tomu něco víc? Kdy a kde to bude možné vidět? 

Ano, původně zamýšlené promítání při závěrečném závodě Xterra Czech Tour Husmuž, bohužel to nevyšlo, uspořádat jiné promítání pro „větší“ publikum je bohužel v nedohlednu. Pravděpodobně tak dokument zveřejníme v dohledné době na Youtube. Sehnat pro dokument nějaké partnery, kteří by drobným finančním darem podpořili alespoň náklady na vznik, není má silná stránka, pokud by se proto našel někdo, kdo by rád viděl své logo případně produkt zvěčněný do tohoto unikátního sestřihu, budeme moc rádi! 

Dělat triatlon na tvé úrovni vyžaduje nemalé finanční výdaje. Jak to teď máš se sponzory?

Snad se aktuálně rýsuje pár nových partnerů, zatím nechci více prozrazovat. Co již ale mohu, to jsou aktuálně nové cyklistické tretry BONT model Vaypor S, ve kterých mimochodem jezdí třeba Frodeno! Vždy jsem jezdil v obyčejných triatlonových tretrách Sidi a můžu říct, že ten rozdíl je opravdu neuvěřitelný.


Předpokládejme a doufejme, že příští sezona už nabídne více mezinárodních závodů a co nejmenší restrikce. Už máte s trenérem Lubošem Bílkem načrtnutý scénář kalendáře startů? 

V hlavě nějakou představu mám a cílů je zatím několik. Jednak zmíněné závody na tratích 1/2 IM, které bude možné převést do žebříčku PTO s případnou kvalifikací na příští ročník Challenge Daytona nebo jiné podobné podniky. Dál se extrémně těším do terénu, aktuálně brousím techniku na MTB, což věřím, že zužitkuji na závodech Xterra a především Xterra Short Track. Přitom hlavním vrcholem v terénu by mohlo být MS od ITU v nizozemském Almere, kde by mi mohla sednout tamní trať. Případně Xterra World Championship na Havaji, se kterou mám nevyřízené účty..No a konečně si velmi pravděpodobně vyzkouším, jak chutná celý Ironman. Jen stále hledáme ideální závod s chladnějšími podmínkami...

Jak pojmeš zimní přípravné období?

Vypadá to, že minimálně plavání je jasně dané a pojedeme týdenní plavecké bloky s měsíční pauzou.
Jinak je to zatím klasická technická a objemová příprava. Postupně již zařazuji i speciální silovou, aktuálně je potřeba na rovném okruhu zajet téměř dvouhodinový průměr přes 48 km/h, což v mém případě bude někde kolem 380-390 W, a to už není žádná sranda...

Díky přítelkyni Marice jsi letos hodně zapracoval na mediální propagaci a instagramové přenosy ze závodů se těšily velké oblibě. Co tě k tomu vedlo?

Všechno „odstartoval“ jarní lockdown a jednodenní přebrání Instrastories od @czech_triathlon. Následně jsme vyzkoušeli, respektive Marika zprostředkovala reportáž z mého prvního letošního závodu - Labe Arena 70.3. No a úspěch byl tak velký, že se z toho stala velmi úspěšná a sledovaná záležitost. Mariku to naštěstí zatím stále baví, a když po každém závodě slyší kladný ohlas, je to hnací motor pro nás oba. Aktuálně jsem použil v jednom emailu tato slova: „Ve světě sociálních sítí mám sice ještě pořádnou rezervu, možná stejně jako v triatlonové výkonnosti, ale alespoň si nyní uvědomuji, jak je tato stránka úspěchu sportovce důležitá. To znamená nejen dokázat zvítězit na velkém závodě, ale především výsledek divákům a fanouškům předat.“


Jedna mimotriatlonová otázky: jak budeš trávit vánoční svátky?

Nějaké „závaží“, se kterým jsem se již musel v tréninku popasovat, jsem na sebe navěsil již v posezónním období na začátku října. Nutně proto nepotřebuji více dovažovat. I tak si ale Vánoce a vše s tím spojené užiju dosyta! Rádi bychom vyrazili, alespoň na otočku, někam na běžky, proto si nyní přeji, aby bahno v lesích zmrzlo a na horách něco málo připadlo. 

Blíží se konec letošního roku. Co by popřál do další sezony novopečený Král triatlonu našim čtenářům etriatlon.cz?

Přát v tomto období hodně zdraví je již klišé. Základem je, že člověk musí jít i tomuto stavu naproti. Vyvážená kombinace zdravé racionální stravy, psychické pohody a přiměřeného fyzického stresu (tréninku) je nejlepší metodou. Přeji proto všem spíše pevné nervy, dostatek motivace a budu se těšit, že se i nadále budeme potkávat při něčem, co nás spojuje a naplňuje, tedy na sportovních (triatlonových) akcích.


 

Hodnocení:
Přečteno 1800x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland