Mým hnacím motorem je vystoupení z komfortní zóny, říká Jan Hrubý

21.07.2020 -
Od fotbalu přesedlal Honza před třemi lety na triatlon a partnerka Veronika Andrlová (loňská mistryně ČR v olympijském triatlonu) ho naučila plavat. Na nedávné "půlce" v Račicích si splnil sen zajet čas pod pět hodin. Jak si pochvaluje spolupráci s koučem Pavlem Wohlem a jaké má další triatlonové plány?

Jak ses dostal k triatlonu? Které sporty jsi dělal předtím?

 

K triatlonu jsem úplně poprvé přičichl v roce 2013, když mi dal kamarád jako dárek k narozeninám startovné na sprint Doksymana. I když jsem tenkrát uměl plavat jen prsa a kolo, které jsem si půjčil, bylo historickým modelem, navíc s rámem pro výšku 200 cm (sám měřím 180), závod mě moc bavil. Chvíli na to jsem pak kupoval svoji první silničku. Po tom, co jsem se přestěhoval do Modřan, kde v sousedství začali bydlet další 3 triatlonisté mého věku, bylo rozhodnuto. Fotbal, který jsem hrál od 6 let, jsem tak v roce 2017 definitivně pověsil na hřebík a začal se věnovat triatlonu.

 

Čím tě tento sport zaujal?

 

To, že se jedná o kombinaci tří velmi náročných disciplín, kterou nezvládne jen tak každý, mi bylo zřejmé od začátku. Avšak představa toho, že uplavu v kuse kraulem více než 100 metrů, pro mě byla ještě 3 roky zpět hotové science fiction. Dokázat vystoupit z “komfortní zóny” a překonat sám sebe bylo a je tím největším hnacím motorem stejně jako neuvěřitelné výkony mých kamarádů, se kterými mám to štěstí trénovat.  

Jaké byly začátky a první závody?

 

Prvním závodem byl zmiňovaný Doksyman, ale ten snad ani nemohu počítat. Po prvním systematičtějším tréninku a posunu (pokud to tak lze nazvat..) v kraulu jsem si pak loni v květnu troufl poprvé na polovičního IM v St. Pöltenu. Závod jsem šel ale nemocný a příliš si ho neužil. Pak následovaly kratší závody a od zimy jsem se věnoval přípravě na poloviční distance, které byly hlavním cílem letošního roku.

 

Působíš na top manažerské pozici ve velké realitní společnosti, což je časově i logisticky náročné. K tomu máš dvě malé děti. Jak zvládáš trénovat a kloubit to s ostatními povinnostmi?

 

Triatlon je o disciplíně stejně jako výkony v práci. Lehké to není, ale pokud je vůle a motivace, jde to snadno. Stále se učím a posouvám efektivitu tréninku i svých pracovních výkonů. Navíc David Krajný, majitel RE/MAXu je sám vrcholový golfista, a tak mám jeho plnou podporu, které si velmi vážím.  

Jak vypadá tvůj triatlonový trénink? Připravuješ se spíš sám nebo ve skupině?

 

Loni jsem poprvé začal se systematickou přípravou, se kterou mi hodně pomohl Mirek Richter. S ním sem absolvoval mnoho tréninků i březnové cyklistické soustředění na Kanárských ostrovech. S plaváním mi pak hodně pomáhala partnerka Veronika Andrlová, která mě v podstatě naučila plavat :). Od února letošního roku jsem se pak setkal s Pavlem Wohlem, se kterým jsem se domluvil na spolupráci. Během pracovního týdne kombinujeme ranní tréninky (většinou plavání) s večerními, kdy je focus především na intenzity. Víkendovou rutinou je pak dlouhé kolo a dlouhý běh. Snažím se trénovat alespoň 12 hodin týdně.

 

Pavel Wohl se nedávno blýsknul triumfem na konkurencí nabitém Hamrmanovi. Jaký je trenér?

 

S Pavlem nám to šlape. Je sice o 15 let mladší, ale o to více mě baví jeho chuť do práce, optimismus a profesionalita s jakou k plánování a vyhodnocování tréninků přistupuje. Bere svoji roli vážně a výkony, kterých dosahuje, mě neuvěřitelně motivují. Zásadní je však, že vnímám posun ve svých výkonech, za což mu děkuji. Fungujeme na platformě Training Peaks, ale jsme prakticky v každodenním kontaktu. Navíc minimálně 3 x do měsíce trénujeme společně.  

Které závody jsi letos objel a jak se ti dařilo?

 

Plánované závody letošní sezóny letos z velké části zrušil či přesunul COVID, a tak jsem improvizoval a zúčastnil se půlky v Račicích a na Hamrmanovi. Hamrman v kopcích mi příliš neseděl, ale Račice se povedly a s výsledným časem 4:43 jsem si tak splnil jeden ze svých letošních cílů, kdy jsem chtěl zvládnou tuto distanci pod 5 h.

 

Kdo je tvým triatlonovým vzorem?

 

Vzorem je mi jednak moje partnerka (loni republiková šampionka v olympijském triatlonu) a pak moji kamarádi. Všichni dokážou kombinovat práci, rodinu a navíc dosahovat špičkových výsledků. Ať už je to můj trenér Pavel Wohl, či Lukáš Pazdera, Honza Rožek, Mirek Richter nebo Lukáš Slatinský. Snem je závodit dlouho, mít ze sportu radost a být zdravý.

 

Co tvé další závodní starty?

 

Hlavním cílem byl od počátku roku Czechman. I když se přesunul na září, zůstává nadále “A” závodem a s Pavlem na něj cílíme. Half IM Zell am See se posunul na 2021 a Marbella se přesunula na říjen, avšak příliš nepočítám s tím, že se letos uskuteční. 

Hodnocení:
Přečteno 1605x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.