Nemá teď žádný význam honit maximální zátěž, říká Vendula Frintová

7.04.2020 -
Jak tráví česká reprezentantka v OH triatlonu Vendula Frintová domácí karanténu, jaké plusy vidí Honza Šneberger v indoor tréninku a co dělá Tereza Zimovjanová, když nemusí trávit tolik hodin denně tréninkem? Odpovědi v rozhovoru s další trojicí výborných českých triatlonistů

Vendula Frintová


V současné době trávím 14 dnů povinné karantény po návratu ze zahraničí, tj. 100% zákaz vycházení. Trénink tedy nepřichází v úvahu. Snažím se hlavně si odpočinout, fyzicky i psychicky. Jsem ráda za každou chvilku, kterou mohu strávit na slunci na zahradě, ať již při posilování nebo s knihou. Všechny závody byly zrušeny po dobu minimálně dvou měsíců a olympijské hry odloženy na rok 2021. Nemá tedy žádný význam chodit měřené kiláky nebo honit maximální zátěž na kole. Mám za sebou velice dobrou zimní přípravu, která směřovala k prvním závodům. Tato vysoká zátěž není dlouhodobě udržitelná, proto je třeba polevit, vrátit se k základnímu tréninku a až se svět vrátí k normálu a my budeme znát nový kalendář, můžeme budovat zpět závodní formu.

Pohyb je samozřejmě důležitý a vždy byl součástí mého života. V rámci možností zařazuji domácí posilování, kompenzační cvičení, protahování, jógu a jízdu na trenažeru. Hlavní věc je v současné chvíli radost z pohybu, netlačit na pilu a nestresovat se, že nesplním počet kilometrů.

Jan Šneberger


První omezující opatření proti šíření nové chřipky nás zastihly na Mallorce, ovšem až ke konci pobytu a víceméně celé soustředění jsme tak stihli odtrénovat podle plánu. Po návratu domů už to bylo horší, ale nenechali jsme se zaskočit, rychle doplnili domácí posilovnu o běžecký pás a přesunuli veškeré aktivity pod střechu. Pokud se nebavíme o plavání, větší dopad na tréninkovou přípravu karanténa neměla. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že konkrétně v mém případě může kvalitní a dobře dávkovaný indoor trénink ukázat nové obzory a možnosti, které bych za standardní situace neobjevil.

Prozatím nikdo netuší, kdy nás současná situace vypustí zpátky na závodní tratě. Prozatím se toho v hlavní sezóně moc nemění. Trénuji dál a postupně škrtám jeden přípravný závod za druhým. Klíčové domácí závody jsou s otazníkem. Zahraniční závody budou pravděpodobně ještě větší oříšek. Nedivil bych se scénáři, kdy nějaký ze zahraničních závodů sice proběhne, ale nebude možné překročit hranice a postavit se na start. Osobně stále věřím v první závody ve druhé polovině května, nejpozději v červnu. Bude záležet spíše na trpělivosti a možnostech pořadatelů, kteří už za starých časů neměli zrovna na růžích ustláno. Snad jich alespoň pár vydrží ten neskutečný mediální tlak a brzo se zase potkáme na triatlonových kolbištích.

Tereza Zimovjanová


Trénuji teď mnohem více doma. Vzhledem k tomu, že nemůžu plavat, tak se více zaměřuji na kolo i běh, plus jsem začala dělat o dost více posilky. Snažím se zdravě jíst, zůstat zdravá a v kondici. V letošní sezóně se pro mě mění úplně všechno. Protože mám takové tušení, že se nám zruší celá ITU sezona, je možné, že prostě letos vůbec závodit nebudeme. Takže si užívám to, že můžu dělat i jiné věci, než jen trénování. Hodně si kreslím, vyšívám, šiju roušky, vařím, čtu si. Má to taky něco do sebe, vlastně si to na jednu stranu docela užívám. Kdyby byla sezona ‘normální’, v podstatě bych byla pořád pryč, tak toho teď využívám, že můžu hodně sedět doma na zadku.

Hodnocení:
Přečteno 1140x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.