Challenge Forte Village Sardinia - triatlonový svátek na sklonku sezony

2.11.2016 -
Luxusní rezort Forte Village se stal dějištěm třetího ročníku závodu pod hlavičkou Challenge family. Na start se postavilo početné pole českých triatlonistů, aby změřili síly na spektakulárních tratích krásného ostrova. Přinášíme vám reportáž z místa činu.

Pláž luxusního resortu Forte Village na Sardinii, nedělní ráno 30. října. První paprsky oranžového kotouče olizují hladinu mírně zčeřeného moře. Na pláži se z reproduktorů na černém Hummeru s logem Red Bullu ozývá hlas spíkra, který zdraví téměř tisícovku triatlonistů z celého světa. Chystá se třetí ročník Challenge Forte Village Sardinia na halfironmanské distanci. Závodníci dosnídávají pořádné porce musli, ovoce, smažených vajíček, fazolí, co kdo má rád. Otvírá se první depo k uložení cyklistických propriet, dofouknutí kol a nalepení energetické výživy na rámy. 


foto: meditace před startem

Mezi profesionály se k jednomu z posledních závodů sešla velmi kvalitní konkurence včele s domácími hvězdami Molinarim a Degasperim. Filip Ospalý se před závodem cítí dobře, po nevydařeném MS v Oklahomě a draftingem ovlivněné Mallorce chce předvést co nejlepší výkon a zopakovat loňské stříbro. Další český reprezentant na startu Přemek Švarc je v úplně jiné pozici. „Je to pro mě první halfironman v životě a odskočil jsem si sem z olympijského triatlonu. Kolo mi půjčil Honza Šneberger, pár týdnů jsem měl možnost na něm trochu pojezdit. Necítím žádný tlak, chci to zkusit a uvidím, co z toho bude,“ říká před startem. Třetím Čechem v profi startuje ostřílený matador Tomáš Bednář, který ladil formu v místě činu už od pondělí.


foto: focení profi triatlonistů 

Mezi profesionálkami máme želízko v ohni v podobě Simony Křivánkové, pro kterou je tento závod uzavřením bohaté letošní sezony. „Jde mi o celkové bodování Challenge poháru a jsem připravená na trati nechat maximum. Cítím se dobře a těším se na závod v krásném prostředí,“ říká. Její manžel triatlonista Pepa Křivánek je tentokrát v roli supportu. Mezi závodníky Age group je i početné pole českých triatlonistů. Trenér a triatlonista (účast na IM Hawaii) Honza Falge přijíždí na Sardinii se dvěma svěřenkyněmi, svou ženou Radkou a mladým talentem Terezou Veselou. Početnou skupinu svěřenců přivezl také Tomáš Bednář.  

V osm hodin zazní startovní výstřel a tři desítky profíků se vrhají do moře. Teplota vody kolem dvaceti stupňů určuje využití neoprenů. Sluneční paprsky trochu komplikují orientaci mezi bojkami, plave se necelé dva kilometry s krátkým přeběhnutím pláže. Na čelo se dostává trojice plavců, kde nechybí Přemek Švarc, který je zvyklý na rychlou úvodní disciplínu z ITU závodů. Za aplausu diváků vylézá jako první Belgičan Petr Heemeryck, v těsném závěsu za ním domácí hvězda Molinari a Přemek Švarc. 


foto: Přemek Švarc mezi prvními plavci v závodě

Na jeden devadesátikilometrový okruh cyklistické trati najíždějí závodníci skrz prostředí resortu. „Trať cyklistiky je možná nejhezčí, co jsem kde závodila. Jede se v krásné krajině mezi horami i podél moře, trať je technicky náročná a vyžaduje hodně pozornosti a aktivity,“ říká Michelle Vesterby, dánská triatlonová star před závodem. Molinari začíná svou one man show za zlatem, za ním se formují dvojice a menší skupinky, které v rámci povolené vzdálenosti bojují o další pozice. „Až do šedesátého kilometru jsem jel kousek za Degasperim a jelo to skvěle. Pak moje tempo trochu spadlo, na takovou porci kilometrů za své nejsem zatím moc zvyklý,“ zhodnotil cyklistickou část Přemek. Filip Ospalý se pohybuje kolem desátého místa. Mezi ženami mezitím opanovala úvodní disciplínu Vesterby, která na letošní IM Hawaii brala šesté místo a na Sardinii přijela s jasným cílem zvítězit. Simona plave za necelých 33 minut a uzavírá první dvacítku profesionálek.Foto: Michelle Vesterby na trati cyklistiky

Giulio Molinari prolétl kopcovitou tratí za úctyhodných 2:18 s náskokem tří minut na své pronásledovatele a zdá se, že o vítězi je rozhodnuto. Mezitím, co další závodníci a závodnice mění své speciály za běžecké boty, odehrává se drama na jiné téma. Jedna z profesionálek přecenila své síly a téměř v bezvědomí padá z kola. Tretru jí musí vycvaknout jeden z diváků podél trati. Za několik minut přijíždí sanitka, lékař připojuje kapačku a sanita rychle odjíždí do nemocnice.

Běžecká trasa na dvou okruzích půlmaratonu vede podél moře a v borovém háji. Teplota se šplhá ke třicítce. Po čtyřech hodinách závodu zvedá domácí miláček Molinari ruce nad hlavu a vbíhá do cílového prostoru. Stříbro bere Belgičan Heemeryck, s bronzem se po loňském triumfu musí spokojit Degasperi. Filip Ospalý bojuje ve své excelentní disciplíně a půlmaraton dává jako čtvrtý nejrychlejší za necelých 1:16, což stačí na celkové páté místo. „Nebyl to žádný propadák, ale přiznám se, že ambice byly trochu vyšší. S největší pravděpodobností byl toto můj poslední závod profi kariéry. Je tu perfektní atmosféra, i poslední závodník sklízí velké ovace,“ řekl Filip po závodě. Přemek Švarc ze z krize v závěru cyklistiky vzpamatoval a půlmaraton za 1:17 mu zajistil místo v Top Ten. „Byla to skvělá zkušenost a svůj výkon hodnotím pozitivně. Ale zatím bych chtěl zůstat u olympijského triatlonu,“ řekl v cíli.


Foto: Filip Ospalý nabíhá do druhé poloviny běžecké části

Domácí Sara Dossena si jasně řekla o vítězství velmi rychlým během za 1:16,30. Stříbro patří Tině Deckers a bronz bere Michelle Vesterby. Simona Křivánková předvedla velice kvalitní půlmaraton, který znamenal sedmou příčku celkového pořadí. „Byl to můj nejvydařenější závod letošní sezony, na trati jsem opravdu nechala, co šlo a bylo v mých silách. Sešla se tu obrovská konkurence a umístění je super. Teď se těším na pár dní tady v rámci dovolené s Pepou a dcerkou Luckou,“ řekla Simona.


Foto: manželé Křivánkovi a první pozávodní dojmy

Mezi Age group se kromě dalších závodníků z Čech blýskly Radka Falge a Tereza Veselá, které vystoupily na medailové podium. „Byl to skvělý zážitek, na který asi dlouho nezapomenu. Parádní závod na krásném místě,“ řekla Tereza po závodě. 


Foto: medailistky Age group Radka Falge a Tereza Veselá ve finisherských trikotech 

Večerní slavností ceremoniál a bohatým občerstvením byl krásnou třešinkou na dortu triatlonového svátku světových podniků na sklonku letošní sezony. „Jsme rádi, že náš závod opět přilákal na start velký počet závodníků, kteří si to pořádně užili. Už teď se těším na další ročník,“ řekla Federica Zanda, PR manažerka závodu Challenge Forte Village Sardinia       

Hodnocení:
Přečteno 851x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.