Dub Železných mužů

17.09.2006 -
Komu dnes co řekne Železný muž I. stupně, II. stupně či dokonce stupně číslo III? A přece to byly triatlony, o které bojovala celá rodina, když její hlava trpěla na trati a ostatní pomáhali seč mohli. Bylo to něco úžasného stát se Železným mužem. Pamatuji mladou paní jak plačky prosila ředitele závodu ať manželovi diplom napíše, že to opravdu není jeho vina, že nedokončil a že příště určitě.
Dnes jsou Ajronmeni, Ikstery, duatloni, zkrátka jsme Železňáka apdejtovali.

Proč najednou taková nostalgie? Ve středu 13. září jsem spolu s několika dalšími pamětníky v čele se Standou Podzimkem pokřtili „Dub Železných mužů.“ Datum jsem prozradil a tak ještě místo: lesík zvaný Řáholeček a ten nemůže být jinde než v Jičíně.

Jičín, Plzeň, Slavkov a dalšími městy šla v osmdesátých letech triatlonová historie. V Jičíně díky Stanislavu Podzimkovi zanechala stopu více než hlubokou. Železný muž ve Valdicích měl ve Standově podání osobitou režii: všechny tři disciplíny s hromadným startem  v pořadí plavání, maratón a cyklistika. Ve Valdicích v roce 1984 se založil  Československý koordinační výbor triatlonu, počin na tu dobu nevídaný. Autorem „Začátků triatlonu v Československu“, nesmírně zdatné publikace, není nikdo jiný než Standa Podzimek z Jičína. Těch akci, u jejíchž kolébky stál Jičín potažmo Standa Podzimek bych mohl jmenovat řadu. Pevně věřím, že ta poslední není poslední a po „Dubu Železných mužů“, což je určitě český unikát, možná unikát evropský a když se nadechnu, tak možná unikát světový, přijde další.

Stromek zatím mladý a před ním kámen s vyvedenou kovovou cedulkou „Dub Železných mužů“. Jaké představy vybudí ve čtenáři za 10, 20 let? Bude vědět kdo to byli Železní mužové? Quien sabe? Kdo ví?

Nejstarší triatlon v Evropě se od roku 1980 nepřetržitě koná na Přední Hluboké na břehu Slapské nádrže. Druhý nejstarší triatlon s datem narození se koná od roku 1983 pod názvem Dřevěný muž (1-108-12,5) v Příhrazech a pořádá ho HO Mnichovo Hradiště. A to od Jičína není tak daleko. Obě místa patří do Českého ráje! Do ráje českého triatlonu.


Zleva: M. Řípa, S. Podzimek, J. Všetečka, T. Roučka, J. Nypl, P. Šubr


Dub Železných mužů na Řáholečku v Jičíně


Další vláhu přinese příroda

Hodnocení:
Přečteno 528x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza