Dub Železných mužů

17.09.2006 -
Komu dnes co řekne Železný muž I. stupně, II. stupně či dokonce stupně číslo III? A přece to byly triatlony, o které bojovala celá rodina, když její hlava trpěla na trati a ostatní pomáhali seč mohli. Bylo to něco úžasného stát se Železným mužem. Pamatuji mladou paní jak plačky prosila ředitele závodu ať manželovi diplom napíše, že to opravdu není jeho vina, že nedokončil a že příště určitě.
Dnes jsou Ajronmeni, Ikstery, duatloni, zkrátka jsme Železňáka apdejtovali.

Proč najednou taková nostalgie? Ve středu 13. září jsem spolu s několika dalšími pamětníky v čele se Standou Podzimkem pokřtili „Dub Železných mužů.“ Datum jsem prozradil a tak ještě místo: lesík zvaný Řáholeček a ten nemůže být jinde než v Jičíně.

Jičín, Plzeň, Slavkov a dalšími městy šla v osmdesátých letech triatlonová historie. V Jičíně díky Stanislavu Podzimkovi zanechala stopu více než hlubokou. Železný muž ve Valdicích měl ve Standově podání osobitou režii: všechny tři disciplíny s hromadným startem  v pořadí plavání, maratón a cyklistika. Ve Valdicích v roce 1984 se založil  Československý koordinační výbor triatlonu, počin na tu dobu nevídaný. Autorem „Začátků triatlonu v Československu“, nesmírně zdatné publikace, není nikdo jiný než Standa Podzimek z Jičína. Těch akci, u jejíchž kolébky stál Jičín potažmo Standa Podzimek bych mohl jmenovat řadu. Pevně věřím, že ta poslední není poslední a po „Dubu Železných mužů“, což je určitě český unikát, možná unikát evropský a když se nadechnu, tak možná unikát světový, přijde další.

Stromek zatím mladý a před ním kámen s vyvedenou kovovou cedulkou „Dub Železných mužů“. Jaké představy vybudí ve čtenáři za 10, 20 let? Bude vědět kdo to byli Železní mužové? Quien sabe? Kdo ví?

Nejstarší triatlon v Evropě se od roku 1980 nepřetržitě koná na Přední Hluboké na břehu Slapské nádrže. Druhý nejstarší triatlon s datem narození se koná od roku 1983 pod názvem Dřevěný muž (1-108-12,5) v Příhrazech a pořádá ho HO Mnichovo Hradiště. A to od Jičína není tak daleko. Obě místa patří do Českého ráje! Do ráje českého triatlonu.


Zleva: M. Řípa, S. Podzimek, J. Všetečka, T. Roučka, J. Nypl, P. Šubr


Dub Železných mužů na Řáholečku v Jičíně


Další vláhu přinese příroda

Hodnocení:
Přečteno 546x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.