Dub Železných mužů

17.09.2006 -
Komu dnes co řekne Železný muž I. stupně, II. stupně či dokonce stupně číslo III? A přece to byly triatlony, o které bojovala celá rodina, když její hlava trpěla na trati a ostatní pomáhali seč mohli. Bylo to něco úžasného stát se Železným mužem. Pamatuji mladou paní jak plačky prosila ředitele závodu ať manželovi diplom napíše, že to opravdu není jeho vina, že nedokončil a že příště určitě.
Dnes jsou Ajronmeni, Ikstery, duatloni, zkrátka jsme Železňáka apdejtovali.

Proč najednou taková nostalgie? Ve středu 13. září jsem spolu s několika dalšími pamětníky v čele se Standou Podzimkem pokřtili „Dub Železných mužů.“ Datum jsem prozradil a tak ještě místo: lesík zvaný Řáholeček a ten nemůže být jinde než v Jičíně.

Jičín, Plzeň, Slavkov a dalšími městy šla v osmdesátých letech triatlonová historie. V Jičíně díky Stanislavu Podzimkovi zanechala stopu více než hlubokou. Železný muž ve Valdicích měl ve Standově podání osobitou režii: všechny tři disciplíny s hromadným startem  v pořadí plavání, maratón a cyklistika. Ve Valdicích v roce 1984 se založil  Československý koordinační výbor triatlonu, počin na tu dobu nevídaný. Autorem „Začátků triatlonu v Československu“, nesmírně zdatné publikace, není nikdo jiný než Standa Podzimek z Jičína. Těch akci, u jejíchž kolébky stál Jičín potažmo Standa Podzimek bych mohl jmenovat řadu. Pevně věřím, že ta poslední není poslední a po „Dubu Železných mužů“, což je určitě český unikát, možná unikát evropský a když se nadechnu, tak možná unikát světový, přijde další.

Stromek zatím mladý a před ním kámen s vyvedenou kovovou cedulkou „Dub Železných mužů“. Jaké představy vybudí ve čtenáři za 10, 20 let? Bude vědět kdo to byli Železní mužové? Quien sabe? Kdo ví?

Nejstarší triatlon v Evropě se od roku 1980 nepřetržitě koná na Přední Hluboké na břehu Slapské nádrže. Druhý nejstarší triatlon s datem narození se koná od roku 1983 pod názvem Dřevěný muž (1-108-12,5) v Příhrazech a pořádá ho HO Mnichovo Hradiště. A to od Jičína není tak daleko. Obě místa patří do Českého ráje! Do ráje českého triatlonu.


Zleva: M. Řípa, S. Podzimek, J. Všetečka, T. Roučka, J. Nypl, P. Šubr


Dub Železných mužů na Řáholečku v Jičíně


Další vláhu přinese příroda

Hodnocení:
Přečteno 524x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně