Ironman CZECH v Ironmountains
Co mají společného pánové Pavel Kořan, Marek Kavan, Michal Slabej, Jirka Horký? Jistě, spojuje je triatlon, ale také IRONMAN Czech!? Od roku 1992 jsem pravidelně každý rok na Valné hromadě v diskusi připomínal, že tak jako není triatletem, kdo nebyl na Havaji, nepoznala triatlon země, která nepořádá svého, rozuměj kvalifikačního, IRONMANa. Odpovědí předsednického stolu bylo v lepším případě zamumlání o tom, že Havaj na valnou hromadu nepatří a v horším případě odpověď veškerá žádná. O to víc mě překvapil rok 2000, kdy mě to už přestalo bavit a diskusi jsem vynechal. A tu se v „Obsahovém manuálu“ valné hromady se objevilo v odstavci „Základní cíle“, že je třeba
- pořádat v ČR velký mezinárodní závod v olympijském triatlonu, případně usilovat o kvalifikační závod na Havajského ironmana.
Manuál odvážně pokračoval odstavcem „Hlavní úkoly – Domácí soutěže s dostatečně motivačními prvky pro závodníky různé výkonnosti:“
Po dohodě s majitelem ochranné známky zavést a přidělovat titul „Ironman Czech“ na vybraném pohárovém závodě v dlouhém TT (max. délky):
- otevřený závod ČR s mezinárodní účastí
- nadstandardní servis ve všech oblastech
- časem jako kvalifikační závod na Havaj
Když pominu zajímavé zmatení pojmů, byl to od vedení čs. TT obrat o 180°. Důvod byl jasný. Peníze. Kolegové ve výkonném výboru ucítili další zdroj financí, který by zvýšení popularity triatlonu díky IRONMAN Czech s sebou přineslo. Počáteční investice by byla ovšem nemalá. A to investice jak finanční, tak lidská a ta především.
Kolegové shora jmenovaní se tedy tak či onak na snaze o získání licence IRONMAN od společnosti World Triathlon Corporation podíleli, ale neuspěli. Vedl jsem tehdy vášnivé spory s přítelem Jardou Formánkem o tom, co bylo dříve: Zda vejce nebo slepice. Já jsem prosazoval nadšení a Jarda peníze. Tedy co je především zapotřebí pro uspořádání IRONMANa v českých luzích a hájích. Jarda vždy trumfoval: „Tak IRONMANa uspořádej – nadšení máš dost!“ Ovšem jak se říká, kdo umí, ten to dělá, kdo neumí ten o tom píše, kdo neumí psát, ten o tom učí. Zbyly na mě obě poslední činnosti.
A tak se mi 24. října 2005 při úvodní přednášce pro Trenérský kurs se na obrázku pod názvem „Co chybí českému triatlonu“ objevilo:
q Chybí osobnost typu Václava Vítovce!
q Chybí mediální veletok!
q Chybí triatlonové nadšení
q Chybí světový závod - Ironman Czech!
A hle Martin Breinstain z Pardubic, o tom nemusí ani psát natož učit: Má nadšení prý i peníze. Na jednu stranu jsem rád, že se možná dožiji svého snu a na straně druhé nevím jak se vyrovnám se dvěma předsevzetími. Tím prvním poplatným mladické nerozvážnosti jsem si slíbil účast na prvním IRONMAN Czech a to druhé bylo učiněno daleko později po zralé úvaze - IRONMANa již nikdy! Kdekoli!
Železný muž na Železných horách. Takových pohledů jsem poslal známým spousta. Kupoval jsem je v Ronově (Městečku na dlani) pod Železnými horami, neboť v Železných horách nabírám již dlouhá léta formu před Králem Šumavy.
Proto mohu odpovědně říci, že při IRONMANovi v Ironmountains:
1. Plavání na Sečské přehradě nebude problém. Ostrov pod zříceninou Oheb tvoří přirozenou bójku, pláž je dostatečně rozlehlá a tak jen poněkud chladnější voda může být pro někoho zdolatelnou překážkou.
2. Kolo – jsou asi dvě možnosti. Buď neopustit lůno Železných hor a pak je nutné počítat na
3. Běh – jiná varianta, než kopcovitá asi neexistuje.
4. Termín – kolega Martin B se zmiňoval od červnovém – předsezóním. Přimlouval bych se za sezóní červencový či srpnový, neboť jiné diváky, než turisty, na Seči nenajdeme. Doprovodné týmy nepočítám.
5. Doprava účastníků – to bude asi největší problém. Zahraniční závodníci přistanou na Ruzyni, pak asi rychlíkem do Čáslavi, kde přestoupí na motoráček, který je vyklopí v Třemošnici. Zbývá
6. Když jsem se ještě o IRONMAN vehementně zajímal, žádal WTC na potenciálním majiteli licence, aby jeho závod: a) měl dlouholetou tradici, b) měl vysokou společenskou a sportovní úroveň, c) pořádala ho důvěryhodná profesionální agentura, d) zajistil prémie pro závodníky ve stanovené výši
7. Při licenčním jednání by se dalo jako argument možná využít české priority na Havaji – prvním z východního bloku byl Vojta Hec/Vašek Vítovec, prvním evropským paraplegikem byl Zbyněk Švehla.
8. Jako konzultanti budou určitě přizváni
V každém případě přeji IRONMAN Czech hodně úspěchů!