Jak se vyvíjel název Ironman - připomenutí
První muž doby železné se objevil v Lanzarote 30. května 1992 …
„Co je to za hloupost?“ řeknete si. Tak ale přeložila letuška Fisher Air nápis na pamětní desce shlížející z promenády na Plaja de Puerto del Carmen, od roku 1992 startovní pláž známého IRONMAN Lanzarote. Slovo IRONMAN nenajdete ani ve věhlasném Oxford Advanced Learner‘s Dictionary, ani ve čtyřdílném Velkém anglicko - českém slovníku Československé akademie věd z roku 1992. Abych nebyl nespravedlivý. Slovník překládá pojem Železný muž dvěma slovy iron man. Tak skutečně nazval první havajský triatlon v roce 1978 jeho zakladatel comander US NAVY John Collins: „Kdo závod vyhraje, může si říkat železný muž – Iron man!“
Už následující ročník se jmenoval jinak – Nautilus International Triathlon. Valerie Silková totiž usoudila, že název Iron man v prudérní Americe neobstojí – zejména, když Lyn Lemaire se stala první Iron woman. Nautilus bylo jméno fitnes centra v Honolulu, které pomáhalo Johnu Collinsovi organizovat Železného muže. Nautilus Fitness Center vlastnil Hank Grudnman a jeho žena Valerie Silková.
V roce 1981 byla dvojice rozvedena a zatímco Grundman si ponechal fitnes středisko, Valerii Silkové přenechal starost o triatlon. Nebylo tedy důvodu proč ponechat v názvu závodu jméno fitnescentra Nautiulus. Od roku 1981 se závod přes potenciální protesty sexistů jmenuje Ironman Triathlon World Championship. V roce 1982 se objevuje před jménem Bud Light. Poslechněte si, co o hlavním sponsorovi píše Václav Vítovec ve svém Dobrodružství triatlonu: „ Napsal jsem jim (organizátorům, pozn.autora) a přišly mi propozice, na níž stálo v hlavičce Bud Light Ironman Triathlon World Championship. Vše bylo jasné, ale netušili jsme co to je Bud Light. Oslovili jsme nejlepší angličtináře, kteří tehdy působili ve Škodovce, aby nápis vyluštili. Light je světlý, to jsme věděli, ale co znamená Bud Light, na to nikdo nepřišel.“ Bud Light byla značka nového piva, které uváděl na trh pivovar Anheuser Bush. Obchodní odborník pracující pro Anheuser Busch, Janey Marksová vzpomíná: „Zkoumali jsme demografii sportů, věkové skupiny, ekonomickou úroveň a rozhodli jsme se, že pro Bud Light se triatlon perfektně hodí. To co nás na triatlonu skutečně zaujalo, bylo fluidum, které kolem sebe šířil a životní styl, který představoval.“ Rozhodnutí Marksové ovlivnilo ostatní společnosti.
Počínaje rokem 1982 zahájil Bud Light desetiletou sponzorskou éru a to nejen IRONMANa, ale i prvního triatlonového poháru na světě - USTS (US Triatlon Series), stejně tak i tuctu místních a regionálních závodů sponzorovaných přes místní stáčírny a distributory.
V roce 1991 podepsal s Ironmanem pětiletou smlouvu Gatorade a místo piva se na občerstvovačkách podávaly iontové nápoje … tedy pardon - pivo se pochopitelně nečepovalo na občerstvovacích stanicích ani za panování Bud Light. To se pilo až po závodě, ale Gatorade nyní mělo své zelené sudy po celé délce Queen Kaahumanu Highway. Mimochodem prvním „iontovým“ nápojem, či jak říkali na Havaji „replacement drink“ byl Gookinaide E.R.G. vyvinutý Bill Gookinem ze San Diega, kterou si Mark Montgomery a jeho kamarád Kim Bushong v roce 1981 nalili do velké sklenice od másla z burských oříšků a vložili do řidítkové brašny. Kromě sklenice s ionťákem, vezli v postranní kapse řidítkové brašny mapu cyklistické trasy!?
Quaker Oats (dnes vlastněna Pepsi) - Gatorade byla chicagská firma, která Gatorade vyvinula pro fotbalové družstvo floridské university v roce 1960. V roce 1991 byla Gatorade Company již největší americkou společností vyrábějící sportovní výživu a nápoje.
Zdálo se, že poslední změnou názvu přinesl rok 1996, kdy skončila smlouva s Gatorade a World Triathlon Corporation již neurčila hlavního sponsora. Název závodu bez jména spozora - IRONMAN Triathlon World Champioship měl naznačit, že závod je natolik významným, že se nemusí zaštiťovat žádnou firmou. Naopak - WTC obchodní značku IRONMAN prodávala úspěšně komerčním společnostem. Ovšem hned následující rok se objevil okleštěný název závodu IRONMAN World Championship. O co tehdy šlo?
ITU, zejména její šéf Kanaďan Leslie McDonald z obchodních důvodů požadoval, aby žádný triatlon kdekoli na světě nepoužíval ve svém názvu slovo World. Pod hrozbou vyloučení z ITU triatlonů zakazoval na takových závodech triatletům startovat. Prvním na tapetě byl havajský IRONMAN. Svůj tlak ITU zesílila, když USAT (US Association Triathlon) na ní požadovala potvrzení svého členství v ITU. Potvrzení potřebovala USAT pro Národní olympijský výbor, aby mohla čerpat příslušné dotace.
USAT měla ovšem s WTC (od roku 1991 majitel IRONMANa) smlouvu ohledně pojištění účastníků havajského závodu, které se řešilo buď normálním členstvím sportovců v USAT nebo jednodenním členstvím u neameričanů. ITU využila situaci a potvrzení slíbila USAT pod podmínkou, že USAT zruší dohodu s WTC. WTC zatroubila k protiútoku a žalovala v září 1997 ITU za vměšování do obchodní smlouvy mezi WTC a USAT. Do doby, než byl soud ukončen, nesměla WTC slovo World v názvu havajského závodu používat. Spor WTC vyhrála a v roce 1998 se Havaj vrátila k celému názvu IRONMAN Triathlon World Champioship, který s úspěchem funguje dodnes.