100km plavání, 1500km na kole a 350km běhu za měsíc! To je tvrdý dril triatleta Ospalého

19.04.2013 -
Filip Ospalý je špičkovým českým triatlonistou, který už nasbíral mnoho cenných vavřínů. Jeho chuť do dalších bojů s kilometry plavání, cyklistiky a běhu ale rozhodně neuvadá. V rozhovoru prozradil, jak tvrdě se připravuje na první ostrý start sezony i to, co očekává od souboje Alistaira Brownleeho a Javiera Gomeze, tedy souboje prvního a druhého muže z olympiády v Londýně. Tito dva velikáni se utkají v neděli v San Diegu v rámci druhého závodu Světové triatlonové série (WTS).

Filipe, jak vrcholí příprava na první závod sezony? Máte představy o objemech, co jste natrénoval?

Počasí doma už je jarní a na konci dubna mě čeká první start, takže současná příprava je hodně tvrdá. Intenzivní tréninky se střídají ve vodě, na kole i na běžecké dráze. Zlepšuji se každým těžkým tréninkem a jsem maximálně spokojen. Závodů už se nemohu dočkat. Co se týče objemů, tak ty nevybočují z normálu tohoto období let minulých. Za měsíc je to 80-100km plavání, 1200-1500km cyklistiky a 300 - 350km běhu. K tomu několik hodin týdně v posilovně, aby to v součtu dalo cca 90 tréninkových hodin měsíčně.

Kdy vás uvidíme v ostrém závodě a jak vůbec vypadá vaše termínovka?
Můj první start je naplánován na 28. dubna. St. Anthony´s Triatlon v St.Petersburgu na Floridě je zařazený do série Ironman 5150, je to krátký bezhákový závod. Jako vítěz z let 2011 a 2012 budu startovat s číslem 1. Konkurence je letos velmi kvalitní a k již mně známým konkurentům z let minulých přibudou i atleti z olympijského triatlonu. Frodeno, Vidal, Don, Clark a další. Po závodě se přesunu do Utahu, kde se v St.George 4.května uskuteční U.S. Pro Championships Ironman 70.3. Zde nebude na startu chybět mimo jiné mistr světa na těchto tratích z loňského roku Sebastian Kienle. Ostatní své starty mám zveřejněné na svých webových stránkách www.ospaly.cz.

Jaké závody byste ve svých plánech označil za vrcholy sezony?
Rád bych, aby mými vrcholy byly zářijové závody  Hy-Vee v Des Moines (finále série ironman 5150) a mistrovství světa na tratích Ironman 70.3 v Las Vegas. Na oba dva závody se však musím kvalifikovat a potřebné body do rankingu mi doufám zajistí hned první závody letošní sezony.

Teď trochu odbočíme. O víkendu se koná závod Světové triatlonové série v San Diegu a poprvé po olympiádě se střetne A.Brownlee s Gomezem. Na koho byste vsadil?
V zásadě nevsázím a netipuji. Javier už se letos prezentoval vítěznými závody, Alistair zatím jen trénoval. Určitě to bude bitva do posledních metrů.

V San Diegu se představí i tři čeští reprezentanti Frintová, Vodičková a Švarc. Co byste jim popřál?
Popřál bych jim, aby zajeli výsledek, se kterým budou v cíli spokojeni! Děvčata už mají za sebou své první triatlonové starty, takže ať se prezentují nejlepšími výkony v letošní sezoně. A Přemek má, myslím, svůj první start. Tak ať prodá to, co v zimě natrénoval.


Hodnocení:
Přečteno 599x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně