Grafiman je minulostí. Zrodil se Mamoothman

14.06.2011 -
Dušan Kyjanka pořádal na severní Moravě střední triatlon s názvem Grafiman. Nyní tento závod přesouvá do České Lípy a po Moraviamanovi to bude čtvrtá zastávka seriálu Ford Czechman tour.

Proč ses rozhodl přesunout střední triatlon ze severní Moravy do severních Čech? Co tě k tomu vedlo?
Odpověď na tuto otázku je dlouhá, ne ve všech bodech úplně zajímavá. Odpovím tedy jednoduše, jsem pracovně dlouhodobě v České Lípě, kdy připravovat a řídit takhle velký závod na takovouto vzdálenost se ukázalo, jako ne zrovna dobrý nápad. Není za tím tedy nic složitého, komplikovaného, či tajného. Byla to prostě nutnost. Podobný důvod měla i změna názvu z Grafimana na Mamoothmana. Chtěl jsem zabránit pocitu kohokoliv, že to, co bylo vybudováno na Moravě bylo přeneseno jinam. Grafiman byl spíše rodinným triatlonem, a chci, aby alespoň atmosférou takový zůstal i Mamoothman.
 
Přivítal jsi, že tvůj závod je zařazen do série Ford Czechman Tour pod hlavičkou ČSTT?
Já bych slovo přivítal snad ani nepoužil, domnívám se, že to byl spíše zákonitý jev, kdy muselo dojít k jasné průhledné sérii závodů, která umožní zejména mladým závodníkům čitelné porovnávání a také kvalifikaci na zahraniční starty pod dohledem samotného svazu. Já jsem spíše přivítal, že do poháru vstoupili téměř všichni ředitelé loňské série závodů, tedy Tomáš L. – Krušnoman, Tomáš P. – Czechman, Jirka D. – Moraviaman, Honza H. - Pilman, Petr Š. – Classicman. Je radost potkávat je i mimo samotné triatlony.
 
Popíšeš, jak budou vypadat tratě 4. závodu Ford Czechman Tour?
K jednotlivým distancím:
Plavání -  Samotný start bude v rekreačním zařízení ve Sloupu v Čechách. Závodníci poplavou 2 okruhy v Radvaneckém rybníku, který má charakter Černého jezera. Lze tedy i přes letní období předpokládat neopreny. Protože chci zachovat kontakt s diváky, vybíhají borci po prvním okruhu z vody, přeběhnou dřevěné pódium a skokem z mola jdou do druhého okruhu. Pro ty, kdo samotný skok neuvítají je možný i slez do vody z plošiny těsně nad hladinou. Vyplavání z 2. kola bude ústit do depa, které je vzdáleno od vodní plochy jenom několik metrů. Mamoothman je dvoudepový, tedy tak, jako u Grafimana odevzdává závodník maratonky při prezentaci. V depu musí mít už každý připraveny jen věci na kolo, kdy plavecké balí do pytle, který pořadatel odveze do cíle. Samotné místo depa zůstane občerstvovačkou na kolo.
Kolo – z depa vyrážíme přes obec Maxov úzkou silničkou, která umožní sklidnit tepovku, čeká nás okruh cca 26km. Zde je potřebné přiznat, že přestože je trať totožná s cyklistickou Tour Bohemia, zhruba třetina nestojí za nic. Špatné úseky, případné díry budou vyznačeny. Po třech okruzích nás čeká posledních 7km do města Česká Lípa, kde je cíl této distance bude na historickém náměstí. To bude zcela uzavřené a bude se zde odehrávat vše až do večerních hodin. Cyklookruhy jsou profilově lehce kopcovité, s výbornými výhledy do okna Lužických hor, trať je lehce technicky náročná. Přímo na náměstí bude i 2. depo, kdy i tady usiluji o maximální kontakt diváků, doprovodů, se závodníky.
Běh Borci vběhnou do depa, předají kolo, převezmou své maratonky, a vybíhají do prvního sedmikilometrového okruhu, který běží třikrát a vždy s oběhem náměstí. Půlmaraton, přestože maximálně bezpěčný, kdy nekřížíme žádnou komunikami, využíváme mostů a tunelů, rozhodně lze řadit mezi fyzicky náročnější, nejedná se rozhodně o cyklostezku bez převýšení.
 
Proč by měli závodníky přijet k závodům do České Lípy? Co je největším lákadlem?
Pokud pominu bodování samotného poháru Ford Czechman Tour, tak jsou to tyto možné důvody: - charakter tratí je úplně rozdílný, jako v případě Czechmana
- oproti nádherné akci v Pardubicích toho už mnoho vymyslet nejde, nicméně chci dokázat, že triatlonový sport nemusí být sportem sobeckým, kam se děti a rodiny, přátelé neberou. Proč? Začneme v pátek takzvanou klidnou prezentací ve sklářské krčmě s možností nejenom se podívám do sklárny, k samotné peci, ale též si foukat sklo. Tato klidná prezentace proběhne v obci Lindava, zhruba na 5. kilometru samotné tratě kola, směrem od Sloupu. Tady počítám též s malou Pasta párty, ať už pro závodníky, či pro doprovody. Obec Sloup, kde je start, je nejen řazena mezi nejkrásnější obce České republiky, ale je zde spousta jeskyní a vyhlídek. Rozhodně je to možné proběhnout těmi, kteří nebudou fungovat přímo na trati, při distanci kola.
- samotný závod se odehrává v Lužických horách, rozhodně není na škodu, udělat si v neděli malý výlet
 - protože jsme ve sklářském kraji, chci se pokusit o to, aby takzvané finisherské medaile či poháry, byly ze skla, s charakterem ruční práce
 
Bude Tvůj závod svým způsobem podobný Grafimanovi?
Rozhodně ano. Ať už podobnou atmosférou, která byla patrná v Litovli, tak bohužel také dvěmi depy, kde si každý vyzkouší svou schopnost orientace při vyšší tepovce. Domnívám se, že na závody do České Lípy je dobré si plánovat více než jeden den, možná vzít závod jako součást krátké dovolené
Dušan Kyjanka

 

Hodnocení:
Přečteno 1118x

Komentáře

zamačkávám slzu nad fotografií číslo 2 Reagovat
MichalJ Reagovat
Re: MichalJ Reagovat
MichalJ Reagovat
2 depa Grafiman Reagovat
Re: 2 depa Grafiman Reagovat
Re: Re: 2 depa Grafiman Reagovat
Re: Re: 2 depa Grafiman Reagovat
MichalJ Reagovat
Re: MichalJ Reagovat
2 depa Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.