V triatlonové komunitě panují přátelské vztahy a respekt k soupeři, říká Vojta Rakušan

18.09.2019 -
Vojta vlétl na triatlonovou tuzemskou scénu jako kometa, když na Moraviamanovi bral umístění v první desítce a z PálavaRace si odvezl dokonce stříbro. V posledním závodě Czechman Tour na duatlonu v Příbrami si také nevedl špatně. Jak se z bývalého plavce stal triatlonista?

Na MČR v Klasik Duatlonu Příbram jsi uzavíral Top10. Tvoje skvostná disciplína je plavání, která tady chyběla. Jak se ti závodilo?

Byl to můj první duatlon v životě. Okusil jsem zde, jak to vypadá, když do prvního depa nepřibíháš s čelem závodu. Osvěžující pro mě bylo, že cyklistická i běžecká trať byla podstatně kratší, než u závodů polovičního železného muže, a tak jsem neváhal riskovat a zkoušel, co tělo vydrží. Předvedeným výkonem jsem byl pozitivně překvapen.

První běžecký úsek ses pohyboval kolem dvacátého místa, většinu cyklistiky jsi absolvoval se skvělým cyklistou a parťákem z týmu Honzou Dubcem. Závěrečnou patnáctku jsi dal za hodinu a tři minuty. Takže s desátým místem a předvedeným výkonem spokojenost?

Předčil jsem svá očekávání. První běh jsem v hlavě zvládl a nepřepálil, a to i když jsem se ocitl v pozici, kdy mi již 20 soupeřů vesele ukazovalo záda. Snad poprvé v životě jsem někoho předjel na kole! A teprve podruhé v "kariéře" bych nazval pohyb v poslední třetině závodu během.

Do tuzemského triatlonového světa jsi letos vlétl jako kometa. Především díky plavání, kde jsi schopen držet tempo nejrychlejších triatlonistů. V závodě PálavaRace jsi předvedl, že ani další dvě disciplíny ti nejsou cizí, což ti vyneslo překvapivé stříbro za Petrem Soukupem. Kde všude jsi závodil a jak se dařilo?

Moraviaman, Hamrman, IM Hamburg, Pálava-race, Pilman, Duatlon Příbram. Celkem to činí 5 triatlonů, což je skoro dvakrát tolik než doposud za celý život. Těší mě, že výkonnostní křivka měla vesměs vzestupnou tendenci. Takže je motivace i po první tri-sezoně dále v tomto bláznivém sportu pokračovat.


Co ti udělalo v rámci zmíněných akcí největší radost?

Co se týče zážitků ze závodů, tak rád vzpomínám na to, jak se v otrokovickém prvním depu smáli Hrady s Tomášem Řenčem, co to s nimi k taškám dorazilo za exota v "pařížském outfitu". Pak rád vzpomínám na Pálavu, kde jsem v cyklistice držel Vabra za zády a živil tak naplnění jednoho ze svých triatlonových  "ego-přání." Na Hamrmanovi jsme zas s Honzou Dubcem předvedenými výkony v depu trhali nejednu lidskou bránici. Toho je spoustu.. Triatlon tyto chvíle přináší.

Kudy vedla tvoje cesta k triatlonu?

V mládí jsem závodně plaval. Pak jsem už neplaval a narůstal...Běh pro mě následně byl nejzábavnější formou hubnutí, protože s sebou přinášel mimo jiné i čištění myšlenek. Moje snoubenka se před 4 lety skamarádila se sledováním Tour de France, a tak jsme doma začali fandit cyklistice. Poté, co jsem zjistil, že do práce to mám hromadnou dopravou cca 80 minut a na kole 85, nebylo co řešit. 


V čem ještě tě tento multisport baví?

Triatlon je kombinací 3 základních pohybových disciplín, z toho 2 jsou zároveň také i tranzitní. Většinu cyklistických a běžeckých tréninkových jednotek odmakám na trati mezi domovem a pracovištěm, čili domů i do zaměstnání často přijíždí usměvavý Vojta. Skvělá je také česká triatlonová komunita, kde panují přátelské vztahy a respekt k soupeři. Doma si na rodinné dovolené také nestěžují, jelikož závody se odehrávají v krásných českých a moravských lokalitách.

Závodíš v barvách Triexpert Milt Team. Jak došlo ke spolupráci a jaké máš podmínky?

Po závodě v Otrokovicích mě překvapilo, že mě oslovili různí lidé, zdali bych nechtěl k nim do týmu. Já hledal hlavně partu lidí, se kterými se budu moci pravidelně vídat, trénovat a zlepšovat své pohybové dovednosti. Kancelář, kde pracuji, se nachází v Holešovicích asi 150 m vzdušnou čarou od Tri-labu, kde pracuje parta bláznů. Proto to byla první lokalita, kam jsem se šel zeptat, zdali by mě vzali a klaplo to. 

Jak vypadá tvůj trénink?

Řídí ho moje 18ti měsíční dcera, každý podvečer musí být táta doma. Trénuji hlavně na cestách do práce a z práce, ideálně 3x týdně běh a 3x týdně kolo. A pak nějaké to vyplavání (1,5-2,5 hodiny týdně), rád si ve vodě protáhnu tělo a zregeneruji.


Letošní tuzemská triatlonová sezona končí. Máš v plánu ještě nějaké zahraniční závody?

Snoubenka by ráda jela na Kanáry, ale to už asi letos nevyjde, takže tento rok uzavřu Silvestrovským během na domácí půdě v Lysé nad Labem.

Na jakých rezervách budeš pracovat v přípravném období?

Hlavně na pohybových dovednostech (nasedání na kolo) a na technice běhu, pak také na uzpůsobení postavy pro zdolávání kanárských kopců.

A tvůj triatlonový sen a vzor?

Tak kdo by si nechtěl zaběhnout alespoň část závěrečného maratonu po boku velkého Jana F.


Hodnocení:
Přečteno 4852x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.3.23Tereza Zimovjanová vstoupila do nové sezony 39.místem ve Světovém poháru na Novém Zélandu
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer
22.2.23SuperLeague Triathlon otevírá novou sezónu!