Baví mě fotit velké příběhy obyčejných lidí, říká Jirka Matoušek alias Black Bee

29.11.2016 -
Fotograf Jirka Matoušek má za sebou druhou sezonu za objektivem triatlonových závodů pohárových klání u nás. Triatlon mu učaroval, což je patrné z jeho fotografií, které nepostrádají jedinečnou atmosféru a sílu závodních momentů. V závěru letošní sezony jsme se bavili o tom, co pro něj tento koníček-práce znamená.

Máš za sebou další sezonu v roli fotografa pro ČTA. Jak jsi spokojen se spoluprací a jaké máš dojmy? 

Ahoj všem. Se vzájemnou spoluprací jsem spokojený. A dojmy mám jen ty nejlepší. Mám zážitků, že bych mohl alespoň tři dny v kuse vyprávět. Závodník, rozhodčí aj. mají své zážitky, ale přijde mi, že fotograf je takový pozorovatel příběhů všech zúčastněných a ještě k tomu musí prožitky a okamžiky pro vždy zachytit na fotoaparát. A pak ještě doma v počítači vidí všechny ty fotky, momenty a příběhy lidí, takže je jakoby v tom příběhu dvakrát, což mě osobně fascinuje. Minulý rok jsem při podzimním rozhovoru psal, že o tom píšu a už mi to chybí a jak se teď o tom rozepisuji, tak se mi vybavují okamžiky a úplně se mi zastesklo. Nejradši bych si dal zítra budíka na pátou a jel fotit třeba Ironmana.

Na kterých závodech jsi letos fotil?

Objel jsem všechny závody. S menším počtem závodníků na startu, ale i ty největší jako Ironmany a hlavní půlky v rámci Ford Czechman Tour. Jsem docela akční a rozhodně nestojím u depa, ale lítám se závodníky na trati. Už si to trochu vychytávám - třeba na Slovakmana jsem si vzal kolo na popojíždění, abych šetřil síly. Kolikrát letělo kolo do škarpy, já za ním šipku do kopřiv a hurá pro dobrý záběr (smích). Krušnoman byl super, druhý den jsem měl nohy úplně v kómatu. Všechny Ironmany jsou úžasné a Karlovy Vary City Triathlon s Brownleem byly parádní, Slovakman a TriPrague také. Ale na každém místě mi bylo upřímně fajn. Příbram, Brno, Most, aquatlony atd. 


foto: fotograf Black Bee v akci

Popsal bys svůj nejsilnější zážitek? 

Celé je to nejlepší zážitek, nakopává mě to. Když třeba stojím v depu a fotím, přijde za mnou závodník, kterého ani neznám osobně a řekne mi, že fotím super a že mám dobře našlápnuto, tak to je pro mě vítězství, že se lidem fotky líbí. A nebylo jich málo. TriPrague byl pro mě výjimečný. Vozil mě na motorce dlouholetý kámoš Filip Bodnár, se kterým jsme jako mladí caparti jezdili po Mostu Legií na skateboardech a dostávali za to pokuty od policajtů, pili vína na Náplavce a dělali průšvihy, že jsem si ty místa opravdu odžil a teď najednou tam člověk jako dospělý jezdí na motorce a profesionálně fotí pro ČTA sportovce - Zajímavě zvláštní zkušenost. Krásný bylo, když se mnou mohla na závody Myška, které za všechnu podporu moc děkuji a velmi si toho vážím. 

A naopak, něco ne úplně pozitivního? 

Asi jediný nedobrý zážitek byl v Karlových Varech. Půl hodiny před doběhem Brownleeho jsem dostal zprávu, že mi umřel někdo, koho jsem hrozně miloval. Sluneční brýle zakrývaly slzy a už jsem se nemohl dočkat Brownleeho. Cvakl jsem ještě deset prvních, abych měl nafoceno aspoň základ, ale pak už jsem se sesypal a musel jsem okamžitě jet do Prahy. 


V čem ti imponuje triatlon z pozice fotografa? 

Z pozice fotografa je to ráj - za jeden den stihnu tři disciplíny. Tu fotíš na člunu ve vodě, na horách, tam se zase proháníš na motorce po Strakonické. A z pozice lidské jsou to sportovní výkony. Dost mě baví úplně "obyčejní amatéři". Profík je vycvičený, ale když si hobík obyčejný kluk vezme do hlavy, že prostě toho Ironmana dá a dobíhá do cíle za manželkou, která má v náručí miminko, tak to je super. Baví mě velké příběhy obyčejných fajn lidí. 

Napadlo tě, že by sis někdy zkusil absolvovat triatlonový závod v roli závodníka? 

Určitě si to zkusím, ale nevím kdy, když musím každý závod nafotit (smích). Ale určitě někdy chci, jen tak ze srandy s kamarády. 


Často pořádáš výstavy.. 

A mám výstavu i v současné době. Tato prodejní výstava potrvá do 13.12.2016 (areál Hamr, Záběhlická 76, restaurační prostory pondělí až pátek 8-22h). Já jedu pořád, to je asi moje osmá výstava. Dělal jsem i charitativní vernisáž pro psí útulek. Jestliže do něčeho vložím čas a něco ze mě a lidi za to zaplatí a ty penízky někomu můžou pomoct, tak to je sen, je to úžasný, mám to v sobě. Většinou na místě, které znám a je mi tam fajn, tak se zeptám, že fotím a jestli nechtějí vystavit moje fotky a je to. 

Závodníků se často ptám, jaký je jejich sen spojený s tímto sportem. Jak to máš ty jako fotograf?

Tak tam je to jasný – IM Hawaii. To prostě někdy v životě chci. Nebo mít fotku hromadného velkého startu třeba někde v Asii nebo Americe. Evropy se vůbec nebojím. Vyfotit se ještě pár let u nás a klidně bych fotil i velké závody v Evropě. Budu mít volný víkend, zavolají z Německa nebo Polska, že mě chtějí na focení, není co řešit, jedu, nebojím se toho vůbec. Takhle bych spojil občasné cestování v ČR i Evropě s prací.

 

Fotíš raději silniční závody nebo terénní triatlony?

Miluju přírodu, takže na terénních závodech v lese lítám jako včela doma(smích). Tam je to hodně pocitový. Silnice mi dřív působila jakoby jednodušeji, ale zjistil jsem, že právě tam se člověk může seknout. A ten neopakovatelný zvuk disků kol, když vedle mě projíždí v sedmdesátikilometrové rychlosti, nádhera. Obojí oceňuji. 

Co kromě triatlonových závodů ještě rád fotíš? 

Určitě krajiny, západy slunce, přírodu, lidi, sport, rád dělám abstraktní fotky a hodně jsem se tenhle rok nadchnul pro svatby. Kdybyste cokoliv chtěli nafotit, stačí se ozvat. Také jsem vyfotil dvě zajímavé fotografie měsíce na zoom objektiv, chci si půjčit nějaký ultra giga zoom a trošku se na ten měsíc zaměřit, to mě zajímá. Samozřejmě rád fotím celý svět. 

Celou moji tvorbu a nabídku služeb najdete na www.blackbeephoto.com a fb www.facebook.com/Blackbeephotography

Mějte se krásně a děkuji všem za podporu

Hodnocení:
Přečteno 1946x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.