Mojí oslavou byla projížďka na zákusek v Třeboni, říká Franta Linduška, nejrychlejší Čech na EP Karlovy Vary

19.08.2014 -
V nabité konkurenci karlovarského závodu Evropského poháru skončil František Linduška těsně za první desítkou celkového pořadí a jako nejlepší z Čechů nechal za sebou i olympioniky Čelůstku a Švarce. Letos závodí prvním rokem v mužské kategorii a triatlonu se dle svých slov věnuje 24 hodin denně.

Gratuluji k dobrému výsledku v nabité konkurenci. S jakými pocity hodnotíš tento závod? 

Závod se mi povedl naprosto přesně tak, jak jsem si ho plánoval. Vše šlo tentokrát bez jakýchkoli potíží, takže jsem opravdu velmi rád, že se mi zase po delší době povedl opravdu dobrý výsledek. Obzvlášť krásný pocit to byl před domácím publikem, fanoušci okolo trati hodně pomáhali a byli opravdu skvělí, tímto jim všem děkuji. 

Jaké byly tvé ambice před startem? 

Na start jsem šel s tím, že chci prodat všechno to, co jsem tvrdě natrénoval. Zároveň ve mně ale ještě převládala trocha zklamání z nepovedeného domácího šampionátu ve sprintu, ale pomýšlel jsem na zopakování nebo i překonání loňského výsledku, kdy jsem ještě jako junior skončil ve Varech na 19. místě. 

Jaký byl průběh? 

Od začátku se mi šlo dobře. Ve vodě hned na první bójce jsem se vyhnul nějaké vetší mele, naplaval jsem si dopředu a udával tempo hlavnímu balíku, ze kterého záhy odskočila skupinka asi osmi lidí. Tempo bylo rychlé, ale vyhovovalo mi. Na kole ve druhém balíku jsem se snažil kontrolovat čelní pozice, poučil jsem se z Bratislavy, kde jsem vlál na konci a to mi sebralo hodně sil. Skupina spolupracovala, ale bohužel první jsme nesjeli, zato té třetí za námi jsme poodskočili. Cítil jsem se opravdu velmi dobře, přesto jsem si v posledním okruhu zalezl a trochu odpočinul. Na běh jsem vyrážel někde v polovině skupiny a postupně jsem si doběhl na čelo a spolu s Lucemburčanem Bobem Hallerem jsme si vypracovali celkem dobrý náskok. Bohužel v závěru byl Haller silnější, ale i tak jsem za 11. pozici velmi spokojený. 


Vendula Frintová říkala, že karlovarská trať cyklistiky patří mezi velmi těžké. Souhlasíš? 

Ano, ta trať je opravdu velmi těžká, hodně klopených zatáček, sjezdy, kostky, přejezdy, kopce...Je tu vlastně všechno to záludné. Ale právě to dělá závod ve Varech atraktivní jak pro diváka, tak pro závodníka. A diváků tu bylo opravdu hodně, podpora to byla obrovská a všem fanouškům patří mé díky, byli super! 

Proběhly nějaké pozávodní oslavy? 

Oslavy ani nebyly, čekala mě ten večer dlouhá cesta domů za volantem. Až druhý den jsem si dopřál krásnou vyjížďku do Třeboně na kávu a zákusek.. 

Kolik času dáváš triatlonu? Jak vypadá tvůj trénink a co další povinnosti?  

Jelikož je to má velká vášeň, jsem tím zaměstnám 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Zní to jako přehánění, ale je to tak. I když třeba ne fyzicky. Když zrovna neplním nějaký tréninkový motiv, přemýšlím o tom, co by se dalo zlepšit, věnuji se hodně výživě a podobně. Nesmíte z toho vypadnout ani na chviličku, ale pokud vás to opravdu baví, neměl by to být problém. Ale samozřejmě mám i další povinnosti. V říjnu nastupuji na Jihočeskou univerzitu, jednou týdně chodím vypomáhat do redakce jihočeské MF Dnes, kde se starám o kulturu, občas mi vyjde i nějaký článek, rozhovor. Ale středobodem všeho je triatlon. 


S tímto postojem máš jistě i nemalé cíle. Čeho bys v triatlonu rád dosáhl? 

Vidím to tak, že jsem teď na začátku dlouhé cesty, která mě jednou (jak asi doufá každý sportovec, který to myslí se svým sportováním vážně) zavede třeba i pod olympijské kruhy. Olympiádu si ale nejdřív musí každý tvrdě vydřít a zasloužit. Jelikož jsem letos první rok mezi muži, chtěl jsem se uvést dobře hlavně na domácí půdě, tedy uspět v rámci Českého poháru. Na příští rok bych rád zařadil do termínové listiny víc evropských závodů, další rok pak třeba i nějaký světový. Také je to i finančně náročnější, cestování, ubytování a tak, takže doufám, že se mi podaří to zajistit i po této stránce. 

V závodech Českého poháru letos figuruješ na čelních místech. Jak to zatím hodnotíš? 

Tak s letoškem nemůžu být nespokojený. Samozřejmě byly závody povedenější, jiné tolik ne, ale to je zkrátka sport a musí se s tím počítat. Ale jak říkám, jsem teprve první rok v kategorii 23, takže myslím, že jsem přechod zvládl nad očekávání dobře. Letos plánuji ještě start v Sokolově na závěrečném závodě ČP, pak bych rád ještě vycestoval na EP do Rumunska. A jelikož byla sezona dlouhá, po Rumunsku si dám nejspíš oraz. 

Řada předních domácích i světových triatlonistů postupně prodlužuje distance a z olympijského triatlonu se posouvají až na ironmanské distance. Vím, že máš ještě času dost, ale přeci jen se zeptám, jestli tě třeba láká zkusit si polovičního ironmana..? 

Jistě, i tady je mi inspirací Filip Ospalý, ale zatím se chci plně věnovat olympijskému triatlonu. Ale věřím, že Havaj musí být opravdu krásná motivace..


 

Hodnocení:
Přečteno 735x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.1.23Stříbro! Marek Rauchfuss veze další medaili z mistrovství Evropy v zimním triatlonu
27.1.23Petr Soukup vybojoval stříbrnou medaili na XTERRA South Africa
25.1.23Stručný pohled do historie havajského Ironmana
22.1.23Trochu inspirace po Vánocích - somatotypy šampiónů
22.1.23Zásady sportovního tréninku.
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové