Při neúčasti Filipa je situace ohledně favoritů na vítězství otevřená, říká hlavní organizátor Czechmana

6.06.2014 -
Rok se s rokem sešel a máme tady opět rozhovor s Tomášem Petrem, den před "jeho" závodem v Pardubicích. Halfironman Czechman triatlon patří bezesporu mezi top triatlonové události u nás. S Tomášem jsme si povídali o tom, v jaké fázi jsou teď přípravy závodu, koho považuje za adepty na medailové pozice a také o jeho závodních ambicích.

Do startu Czechmana už zbývá jeden den. V jaké fázi jsou přípravy?

Finišujeme….

Chystáte pro letošní ročník nějaké inovace?

Novinkou je změna trati cyklistiky a běhu. Teď na posední chvíli ještě došlo k malé změněně nové běžecké trati, která se stane atraktivnější a kontaktnější. Diváci tak budou mít o jednu možnost navíc povzbuzovat závodníky v blízkosti centra závodu. Další novinkou letošního ročníku budou pro všechny závodníky profesionální fotografie z trati a cíle.  Každý finisher  by měl mít minimálně tři fotografie z trati. Fotografie budou po závodě volně stažitelné v kvalitním rozlišení. 

Chystáte nějaký doprovodný program?

Na větší doprovodný program  zatím nemáme prostory, ale  očekáváme  velmi slušné triatlonové EXPO, prezentaci  novinek  automobilů FORD a předehru hlavního závodu obstará od 9.00 hod  dětský závod  pro kategorie od 8-15 let.


Vloni zpestřila startovní pole drážďanská profesionálka Annet Finger, která letos dala přednost jiným závodům. Nahradí ji v této roli další ze známých jmen světového triatlonu?

Na startovní listině je více jak 50 zahraničních závodníků z devíti zemí, ale silná zahraniční jména kategorie Annet Finger se neprezentovala.

Dlouho to vypadalo, že přijede i hvězda tuzemského triatlonu v podobě Filipa Ospalého. Ten ale musel podstoupit další operaci kolene. Nemrzí tě jeho neúčast?

Neúčast nás samozřejmě mrzí, ale na druhou stranu bude závod daleko otevřenější a nebude se bojovat jen o druhé místo, jelikož Filip patří na dlouhých tratích k světové extra třídě a dle papírových předpokladů by u nás prohrát neměl.

Kdo má dle tvého názoru největší šance vyhrát?

V mužích je situace při neúčasti Filipa poměrně hodně otevřená.  Dosavadní letošní výsledky cosi naznačují, ale rozhodne až momentální forma v den „D“.Kvůli neúčasti Karola Džalaje bude startovat  s číslem jedna  Petr  Vabroušek, který má určitě velmi dobrou formu, což potvrdil minulý týden na IM  Brasil a měl  i dostatek času na regeneraci. Osobně jsem moc zvědavý, jak si povede Luboš Truhlář, který předvedl na Krušnomanovi  hodně kvalitní výkon a na úvod sezóny má skvělou formu. Nerad bych někoho upřednostňoval a věřím, že na předních místech budou ve hře i domácí závodníci Honza Wainer nebo Dan Polanský.  Neměli bychom zapomínat ani na Láďu Dvořáka, který získal loňský titul na Pilmanovi.


Co v ženách?

V ženách má skvělou formu Eva Nováková – Potůčková, pozadu nebude chtít zůstat ani Lenka Králová a nerad bych vynechal Kristínu Lapinovou, která se vrací po mateřských povinnostech.

Na startu bude také mnoho halfironmanských noviců. Co bys jim poradil?

Podle informací z registrace máme na startu téměř 100 závodníků a závodnic, pro které je to první  ½ ironman, což je velmi zajímavé a povzbudivé číslo. Dlouhý triatlon není jen té fyzické přípravě, ale důležitá je i „hlava“, takže se snažte držet svého plánu a nenechte se zbytečně vyhecovat okolím.  Často se stává, že úvod každé části triatlonu mnoho závodníků „přepálí“ a pak už jen zpomalují.  Pokud udržíte rovnoměrné tempo po celou trať, tak věřte, že v závěru budete moci ještě zrychlit a  závod si užijete!

Kolik lidí bude pomáhat na trati? 

V den závodu do bude cca 200 lidí.

Jak se ty osobně těšíš na zítřek?

Těším se, protože přípravy jsou už dlouhé. Určitě je spousta maličkostí, které mohou zmařit velké úsilí pořadatelů, a týkají se i toho, co nejsem schopen ovlivnit (viz např. loňské počasí)!

Czechmanem ale pro tebe triatlonová sezona nekončí, ba naopak. Kde budeš letos závodit?

V plánu jsem měl více závodů, které budou směřovat k IM Curych, ale v posledních týdnech  se mi moc (spíš vůbec) nedaří udržet v tréninku, takže  závodění zatím vypouštím.  Snad mi něco vyjde začátkem července.


 

 

 

Hodnocení:
Přečteno 723x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.