J. Řehula bodoval v německém Schliersee

28.07.2003 -
Alpské podhůří v okolí německého Schliersee hostilo tuto sobotu (26.7.) další podnik ze série SP o kvalifikační body na OH, který je známý extrémními profily tratí. Plavalo se v jezeru (778 m.n.m.) obklopeném horskými velikány. Členitá cyklistická trať byla zakončena 12% stoupáním až do výšky 1127 m.n.m. k menšímu horskému jezeru Spitzingsee, okolo kterého se vinula část běhu. Po opuštění druhého
Alpské podhůří v okolí německého Schliersee hostilo tuto sobotu (26.7.) další podnik ze série SP o kvalifikační body na OH, který je známý extrémními profily tratí. Plavalo se v jezeru (778 m.n.m.) obklopeném horskými velikány. Členitá cyklistická trať byla zakončena 12% stoupáním až do výšky 1127 m.n.m. k menšímu horskému jezeru  Spitzingsee, okolo kterého se vinula část běhu. Po opuštění druhého depa čekal závodníky prudký tříkilometrový seběh až do 932 m.n.m. Cíl závodu byl opět u Spitzingsee, z toho plyne že závodníci museli v druhé polovině běhu překonat více než 200 výškových metrů.

Na startu se sešla silná konkurence a bylo zde také několik českých závodníků v čele s Janem Řehulou (Author Triatlon team), který nastoupil ke svému třetímu závodu SP v řadě. Plaval se jeden 1500 metrů dlouhý okruh, zhruba v jeho polovině byl Jan Řehula okolo desátého místa, nakonec vylezl z průzračné vody na výborném třetím místě.

Na kole se hned v úvodu utvořila přibližně patnáctičlenná skupina, ve které byla například  tato známá triatlonová jména: T. Heillriegel, H. Llanos, Ch. Ruderer, S. Reed, R. Cunningham, R. Knoll, X. Llobet. Prvních 20 km nikdo neudával příliš vysoké tempo, proto se podařilo vedoucí skupinku dotáhnout asi 10 člennému balíku pronásledovatelů, včetně našich závodníků M. Pejsara a P. Bureše. Poté  v několika stoupáních začali J. Řehula, T. Heillriegel  a H. Llanos opakovaně na čele skupiny prudce zrychlovat, což vedlo k roztrhání skupiny. V závěrečném vražedném stoupání s více než 400m převýšením na pěti kilometrech ujel vedoucí skupině o více než půl minuty mladík J. Ruderer, následovaný do depa H. Llanos, T. Heillriegel, A. D´Aquino. J. Řehula přezouval do maratonek na dobré šesté pozici s minutovou ztrátou na prvního.

Běžecká trať připomínala svojí náročností Xterru a změnami  pořadí přesýpací hodiny. J. Ruderera dostihli již na čtvrtém kilometru a pak se postupně propadl na celkově šesté místo. J. Řehula sice předběhl tři soupeře, ale bohužel také podlehl dvěma konkurentům a celkově skončil na pátém místě. M. Pejsar skončil na 27. místě, P. Bureš na 55. a J. Kubíček - ještě unavený po závodě na Přimdě - dokončil na 84. místě. Po doběhu čekalo na závodníky bohaté občerstvení a masážní autobus f. Sixtus se čtyřmi profesionálními maséry.
Zhodnocení závodu z pohledu Jana Řehuly? „Vzhledem k tomu, že od středy až do závodu jsem laboroval se zánětem horních cest dýchacích s výsledkem mohu být maximálně spokojen.“

Můžeš stručně přiblížit průběh samotného závodu? „Tempo plavání bylo spíše mírné, prvních patnáct kilometrů na kole připomínalo nedělní projížďku s přáteli. Pak se ale v prvních třech stoupáních rozpoutalo pekelné tempo, kde jsem s radostí pod kotel přikládal i já. Závěrečné pětikilometrové stoupání díky stále řídnuvšímu vzduchu a rozpálené horské silnici bylo opravdovým očistcem. Běh se spíše podobal boji o přežití, než obvyklé svižné atletické desítce.“
Jaké máš plány v následujících čtrnácti dnech? „Intenzivní trénink v domácím prostředí v Plavu a na Hluboké.“

Ženy vyhrála Marina Damlaimcourt (ESP), která dostihla Rakušanku Eva. Bramböck dva kilometry před cílem, poté co byla po celou dobu jasně na čele závodu. Naše Jana Jiroušková (Tufo Titan Zlín) obsadila výborné 6. místo, Eva Nováková (Junior team 2008) 26. příčku a přes dýchací problémy se po doléčení zranění postupně zlepšuje.