Zamyšlení, klávesnice, web Tomáše Nohejla (34/2011) Cesta do Londýna vede jen přes Eilat
Dva a dva. To je aktuální česká pozice na listině olympijských účastníků pro triatlonový Londýn 2012.
Pokud zůstane, je to z dlouhodobého pohledu výkonnosti a reálných možností solidní vysvědčení. Jak se skutečně zhodnotí, rozhodne aktuální forma a momentální vývoj nabitého pole v Hyde parku.
V olympijské premiéře v Sydney 2000 se ukázali tři muži a přišla Řehyho bronzová medaile. Běžela nezapomenutelná vrcholná éra českého (olympijského) triatlonu.
V Aténách 2004 jely dva plus tři dámy. V Pekingu před třemi lety jeden plus dvě. Bez výraznějšího zápisu.
Pokaždé u toho byl Filip Ospalý.
Pokaždé se zlepšoval, ale naděje a potenciál nenaplnil.
Jeho olympijská kariéra by mohla vyvrcholit za rok, předvídali mnozí. Jenže časy se mění. Filda zběhl k americkým bezhákům a půlironmanům. Letos to zkusil na krátké světové scéně v Kitzbühlu a přišlo zklamání.
Stejně jako na začátku sezony tvrdí: Pokusím se, nebojím se toho. Ale když se to nepovede, svět se nehroutí.
Teď mají pozice vyjeté Čelda a Švarcik, s nimi Voda a Frintovka. Všichni se činí, jak můžou, mělo by to vyjít. Ještě třetí na čekačce se drží Krňoš.
Podle olympijských pravidel může stát svá místa obsadit bez ohledu na jména. Podle svazového kritéria spravedlnosti je dostanou ti, kdož si je vyjeli.
Jenže! Co když Ospalec vyhraje za rok Evropu v Eilatu? Svůj jediný megazávod – letos ve stejném termínu vyhrál americký St. Anton s během na hranici 31 minut. Proč by v Izraeli nemohl prohnat, nebo spíše uhnat Brownleeovce?
Podle ITU řádů pak pojede on, tím ale vytlačí horšího Čecha ze žebříčku. Zatím se nezdá, že by všichni čtyři výše zmínění společně vybojovali třetí místo pro českou vlajku.
Za pár body přes už Filip půl světa se honit nebude. Do série mistrovství světa se sám přes koeficienty nedostane. Už letos si Kitzbühel koupil do Čeldy, který ho vynechal. Tím víc ho mrzí, že se později nevyužilo místo na startu v Edmontonu. On sám tam měl tehdy z Ameriky docela blízko.
V obtížném labyrintu cesty za pěti kruhy musí pracovat celý tým, nejen jeden závodník. Jakékoliv zaváhání - tady autoritativní a kancelářské - znamená ztrátu.
Takhle tedy vypadá česká (Fildova) olympijská stíhačka. Finiš koncem dubna 2012. Nic přitažlivějšího na tuzemské olympijské scéně nenajdete.