Prioritou je teď zlepšit cyklistiku, pak bych mohl jezdit v TOP 10 na Evropském poháru, říká Jiří Kalus

23.05.2018 -
Triatlonistu z Konrad tools teamu Jiřího Kaluse o víkendu čeká Mistrovství České republiky v Brně. Přípravu směřuje hlavně na druhou polovinu sezony a nejvíce se těší na Akademické MS do Švédska. Více v rozhovoru

Jak jsi spokojen se zimní přípravou?

Na podzim jsem si musel dát delší pauzu, protože jsem byl celou minulou sezónu zraněný. S přípravou jsem tedy začal později a opatrně. Několikrát jsem byl nemocný a počasí také ne vždy přálo. Po zranění jsem se začal více protahovat a posilovat, vyzkoušel jsem yogu a začal používat foam roller. Dal jsem také mnohem více regeneraci, především sauně a masážím. Každopádně pořádná příprava, kdy jsem se pustil do větších objemů začala až v březnu na soustředění na Kanárských ostrovech a v dubnu na Malorce.


Jaké máš v Brně podmínky k tréninku?

Brno mám rád a stále si stojím za tím, že máme nejlepší podmínky v České republice. Máme nového sponzora - Konrad tools a dostali jsme nějaké nové vybavení. Mám k dispozici týmový bazén, na jaře a v létě Velodrom a běžeckou dráhu, kterou mám v podstatě za barákem. Co mi v Brně chybí, je krytý atletický stadion, ale snad se to v brzké době změní. Kromě toho mám také k dispozici posilovnu, saunu, vířivku a to opět kousek od domu. Mimo jiné máme posilovnu a fitko přímo v areálu bazénu.

MČR v olympijském triatlonu se letos koná na tvé “domácí trati” v Brně, připravuješ se proto nějak speciálně na tento závod?

Na MČR v Brně se chystám jako na každý jiný Český pohár. Je celkem brzy, a jelikož se připravuji spíše na pozdější závody, tak jsem sám zvědavý jak se mi bude dařit. Každopádně si párkrát zatrénuji na trati, ale nijak specificky se na tento závod připravovat nebudu.

Kam dál se letos chystáš na závody?

Letos se pravděpodobně nepodívám na ME. Je možné, že objedu Český pohár. Prioritou ale budou závody Evropského, Afrického a Asijského poháru, kde bych chtěl posbírat co nejvíce bodů. Přípravu směřuji spíše na druhou půlku sezóny a vrcholem by mohlo být akademické MS ve Švédsku, nebo závody v září a říjnu (Maďarsko, Turecko apod.). To se ale ještě uvidí. Prioritou je teď zlepšit cyklistiku a když se to podaří, tak bych rád jezdil pravidelně TOP 10 na Evropských pohárech. V červenci bych si ale doplňkově rád zazávodil i na MS v aquatlonu v Dánsku.

Na jaké spoléháš materiální vybavení v tréninku a v závodě?

Plavecké pomůcky mám od společnosti Swimi, která sídlí v Podolí v Praze na bazénu. Jsem rád, že funguje přátelství i mezi Prahou a Brnem. Loni mi poskytli nový neopren od Speeda a nemůžu si ho vynachválit. V cyklistice jezdím na kole značky Cannondale, za což děkuji mému týmu a firmě Aspire. Už 8 let mám závodní kola Easton EC90, které používám jen v závodě a zatím drží. Nově mám také půjčený wattmetr a díky tomu mohu trénovat opravdu kvalitněji. Na běhu používám boty od New Balance a jsem spokojen. Je pravda, že ne všechny modely jsou nejlepší, ale tempové boty mají opravdu top! No a jelikož se snažím protahovat, regenerovat a posilovat, tak AZ fitness Brno, které mimochodem sídlí v největší budově České republiky v AZ Toweru, je pro mě ideálním místem. K tomu výživa od 4fitness, kde nejvíce využívám BCAA, sachariďák a ovesné vločky jako rychlou svačinku. A jak jsem již zmínil, od nového partnera jsme dostali nové oblečení a helmu. Největší podporu mám ale od rodiny, za což moc děkuji!!!


Co jiného děláš, když zrovna netrénuješ nebo nezávodíš?

Rád zajdu pokecat s kamarády, jsem fanouškem rallye, nebo trávím čas s přítelkyní. Někdy se jdu projít, nebo pomáhám babičce a dědovi, kde chodím venčit mého čtyřnohého kamaráda jezevčíka Arnolda, který je mým vzorem. V jeho osmi letech už byl 3x na operaci s páteří. Doktoři mu nedávali moc šancí že bude ještě chodit a že další operaci vůbec přežije. On je ale stále tady a dělá spoustu lidí, které mám rád, šťastnými. I proto mu ten čas na venčení věnuji. Kromě toho mám také takový hobby tým (Kalda team), kde se snažím předat své zkušenosti a nesmírně mě to naplňuje. Vidět lidi, kteří kromě práce, rodiny a dalších starostí věnují svůj zbytek času časově i finančně náročnému triatlonu, to chce potlesk a úctu. No a v neposlední řadě jsem velkým fanouškem rapera a bývalého bubeníka Chinaski Marpa Snažím se aspoň 1x za rok zajít na jeho koncert a podpořit ho. Jeho texty a životní styl jsou mi blízké a to nemyslím tím, že hodně paří. :)

Kam se nejvíc těšíš ?

Pravděpodobně na závod Akademického MS ve Švédsku. Popravdě se těším na každý závod, který se mi podaří. Ovšem to teď nemohu předpovídat že...

Hodnocení:
Přečteno 879x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.