Filip Ospalý hodnotí sezonu a chystá se na novou roli v novém projektu

18.11.2016 -
Filip Ospalý ukončil kariéru profesionálního triatlonisty. V následujícím rozhovoru poodkrývá své další plány, hodnotí výkony v uplynulé sezoně a představuje nový projekt. spojený s triatlonem.

Během letošní sezony oslavil čtyřicáté narozeniny i sportovní triumfy. Třikrát stál na bedně v závodech triatlonové série Challenge Family a Ironman 70.3, třikrát skončil mezi nejlepšími pěti. A dokázal, že i čtyřicátník se dokáže stále držet na špici světového startovního pole. Přesto se v příštím ročníku chystá na nové výzvy, které ale samozřejmě zůstávají spjaty s triatlonem. Filip Ospalý bude čestným předsedou nového triatlonového týmu Here to Win, jehož cílem je pomoci nadějným českým a slovenským nejen profi závodníkům dostat je na vrchol. I o tom jsme si s elitním českým triatlonistou povídali. 

Sezona vám skončila dvěma umístěními v TOP 10 na říjnových závodech Challenge. Jakého výsledku si v letošním ročníku, který jste dopředu označoval za svůj poslední, nejvíc ceníte? 

V důchodu mě budou hřát na srdci všechny závody, které jsem letos dokončil, ale trošku víc je samozřejmě vítězství na Challenge Tonsberg a předvedený výkon na Ironman 70.3, kde to ale bohužel stačilo jen na 3. místo. Jinak celou sezonu hodnotím pozitivně. Na to, kolik mi je, jsem ještě konkurenceschopný a má umístění na závodech série Challenge Family a Ironman 70.3 jsou vynikající (1., 3., 3., 4., 4., 5., 8. místo). Trochu špatného světla na letošní sezónu vrhají jen nedokončené závody TRIPrague a mistrovství světa v dlouhém triatlonu. Ale to k tomu patří, ne každý den je posvícení. 

Ke světovému šampionátu, který proběhl na konci září, se můžeme vrátit. Co se tam pokazilo? 

Proti byly klimatické podmínky, za mou kariéru jedny z nejtěžších – silný vítr a vysoká teplota udělaly ze závodu celkem peklo pro všechny zúčastněné. Po 4 kilometrech plavání v rozbouřeném jezeře jsem vylézal na břeh šestý s mankem tří minut na první skupinu, první půlka cyklistiky se mi pak ale jela dobře a ztráta nenarůstala. Na posledních 35 kilometrech proti větru, který dosahoval rychlosti přes 20 m/s, jsem však ztratil hodně sil i minut na čelo. Technické problémy s kolem na posledních 10 kilometrech už jen byly posledním hřebíčkem… Vybíhal jsem na 16. místě se ztrátou 5 minut na nejlepší desítku, ale po 7 kilometrech jsem zjistil, že kvůli zdraví je lepší závod nedokončit.


To všechno už je minulost. Jak bude vypadat budoucnost Filipa Ospalého, který se rozhodl po této sezoně ukončit kariéru? 

Určitě z triatlonu úplně neodejdu, ať už budu dělat cokoliv. Je těžké přestat s něčím, co vás baví a v čem jste stále dobrý. Takže v příštím roce budu minimálně členem štafety na některých vybraných závodech, například ve štafetě EQUINOX junior při závodě TUFO Moraviaman, kde jsme loni společně s dalšími 5 juniorskými sportovci obsadili 4. místo, jen 30 sekund za bednou, takže tady nám motivace nechybí. A podle formy se rozhodnu, kde se postavím na start celého závodu. Samozřejmě to nebude smršť deseti závodů jako třeba letos, ale někde se objevím a budu jako vždy bojovat o vítězství! Se svými dlouholetými partnery jsem maximálně spokojený, chtěl bych jim poděkovat za skvělou spolupráci a ještě bych jim chtěl nějakou práci odvést. 

Mezi vaše partnery patří i VITAR Sport, oficiální distributor sportovní výživy Enervit v Česku. Předpokládám, že otázka výživy pro vás byla vždy důležitá v tréninku i při závodech…

Sportovní výživa Enervit je součástí mých sportovních výkonů už dlouhou řadu let. Vyzkoušel jsem již mnoho produktů a dnes k maximální spokojenosti používám třeba ionťák G Sport během cyklistických a plaveckých tréninků, regenerační nápoj Enervit R2 Sport po intenzivních trénincích a závodech, aminokyseliny BCAA před závodem a po každém tréninku, když nepoužiji R2. Předzávodní stravou je pro mě pomerančový Enervit PRE Sport, sacharidové želé s nízkým glykemickým indexem. Po náročném tréninku zase dávkuji vícesložkový proteinový koktejl, který zařazuji před spaním. Poslední záchranou při dlouhých bězích jsou pro mě energetické tablety GT Sport, jinak během závodu jím energetické gely. Zapomenout nesmím ani na energetické tyčinky během cyklistických tréninků a magnesium, které představuje pravidelný přísun hořčíku a zvyšuje se před závodem. Pak spoléhám také na různé doplňky stravy od VITARu, jako je například Revital Koenzym Q10, MaxiVita Omega 3 nebo nezbytný vitamin C. 

Na co byste se rád vrhnul v příštím roce, máte-li už plány? 

Nejraději na závody (smích). Ale čeká mě především práce trenéra a angažmá v novém projektu Here To Win. Je to úplná novinka, za kterou stojí Lukáš Lachout a který si díky své vášni pro triatlon zároveň plní i svůj sen o vlastní značce. Zakládáme triatlonový tým Here To Win, a to jak u nás, tak na Slovensku. 


Jaký je cíl tohoto projektu a jaká je vaše úloha v něm? 

Já budu čestným předsedou, protože jako závodník budu i nadále členem EKOL teamu Brno. V tuto chvíli máme dva základní cíle. Jedním z nich je pomoci nadějným českým a slovenským závodníkům dostat se na vrchol. Prvním adeptem je Nika Čorbová. A druhým cílem je nabídnout exkluzivní služby sportovcům. Ať už členům našeho týmu nebo i jiným, a to nejen v triatlonu. Plánují se tri-kempy pod mým vedením doma i v zahraničí, kde si hobby sportovci mohou zatrénovat s profíky. Součástí projektu je i příprava pod vedením Dominika Hopkala zaměřená na zpevnění a strečink. Do projektu spadá i vznik Here To Win jako značky sportovního oblečení a doplňků. Klademe ale důraz na kvalitu a ne kvantitu. Tomu bude odpovídat vše, kde značku Here To Win potkáte. 

Hodnocení:
Přečteno 1343x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.