Na ironmanu v JAR chce bojovat o TOP 10

13.04.2013 -
Triatleta Petra Vabrouška čeká v neděli 14. dubna třetí ironman sezony. Postaví se na start svého oblíbeného závodu v Port Elizabeth v Jihoafrické republice. Nejlepšího českého železného muže potkaly na cestě nečekané problémy, ale vše v Paříži nakonec zdárně vyřešil. Nyní už se v JAR připravuje na závod a v moři dokonce plaval s tuleni, delfíny i tučňáky. V nedaleké rezervaci viděl slony, lvy a vzácné hovnivály sloní.


Petře, v Jižní Africe vás o víkendu čeká třetí ironman sezony. Jak se těšíte?
Na každý další závod se vždy těším a JAR není vyjímkou. Je to jeden z mých nejoblíbenějších. Startuji tady tuším poosmé.

V roce 2000 jste v Port Elizabeth vyhrál, pak byl dvakrát třetí. Na jaké umístění si brousíte zuby letos?
To se dopředu těžko odhaduje. Loňské medailisty bude prohánět letos i Faris Al Sultan, Ronnie Schildknecht, Bas Diedren, James Cunnama (lonšký vítěz Rothu s časem pod 8 hodin) nebo celá armáda Francouzů a Němců. Určitě do souboje v první desítce budu chtít zasáhnout já i Karol Džalaj. Zda a kam to bude stačit, uvidíme až v neděli na trati.

Pojí vás s tímto závodem nějaké nezapomenutelné vzpomínky?
Určitě jich je spousta. V roce 2000 jsem v JAR (tehdy ještě v Kapském městě) vyhrál svého prvního velkého Ironmana. Pravidelně sem létám se skupinou závodníků z ČR a Slovenska, takže o zážitky nikdy není nouze. V moři jsme už potkali tuleně, delfíny i tučňáky, v nedaleké rezervaci slony, lvy, vzácné a přísně chráněné hovnivály sloní. Nezapomenutelný je také stále hmatatelný rozdíl mezi bílým a tmavým obyvatelstvem.

Jak jste se připravoval a jaké závody jste si "střihnul" jako součást tréninku?
Po pár dnech v teplém Melbourne jsem se vrátil do hodně nepříjemného mrazu, takže jsem ani neabsolvoval plánovanou časovku a MTB maraton. Další víkend jsem si už ale neodřekl Horskou výzvu v Jeseníkách. Mráz a hluboký sníh sice nebyl před JAR ideální, ale jde o závod dvojic a tudíž nebylo cesty zpět. Přes velkou náročnost to byl fantastický zážitek a jsem rád, že jsem to dal.

Jaké na vás v JAR čekají tratě? A jak to vypadá s počasím?
Plavání je v obvykle zvlněném moři, kolo je mírně kopcovité a většinou s hodně nepříjemným větrem. Na maratonu bývá slušné horko. Nic co by extrémně vybočovalo z běžných podmínek na jiných ironmanech. Co se určitě vyjímá, je fantastická atmosféra na trati. Jihoafričané vytrvalostní sporty milují a je to poznat.

Na vašem profilu na facebooku (www.facebook.com/PetrVabrousek) jste psal o trablích během cestování do JAR. Popište nám, co se stalo?
Při nástupu do letadla v Paříži mne horlivý úředník odmítl pustit na palubu, protože se mu zdálo, že už nemám dost místa v pase. Přesto, že ho přemlouvali i jeho kolegové, byl nakonec neoblomný. Musel jsem tedy přespat v Paříži a ráno si vyřídit náhradní pas na českém konzulátu. Byli velmi ochotní a velmi překvapení. Podle jejich mínění byl stávající pas v pořádku. Pak následovalo několikahodinové vyjednávání o nové letence na letišti (stará propadla při nenastoupení letu do Johanesburgu). Už to vypadalo na novou za 3000 EUR. Až po intervenci přes firmu AIRPRO v Praze se podařilo tu původní letenku s doplatkem do bussiness obnovit. Bohužel na pozdější let z Johanessburgu a se zpožděnými zavazadly. Takže z plánovaných cyklotréninků v úterý, středu a čtvrtek sešlo a projel jsem se až v pátek. Cestou jsem si dal alespoň 2x hodinu na trenažeru ve fitcentru.

Je už vše vyřešeno? Jsou všechny věci tam, kde mají být?
Vše je už na svém místě. Závod může v neděli v 6:45 vesele začít.

Hodnocení:
Přečteno 475x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera