Bryndu sužují kožní potíže, ale chuť závodit ho nepouští

10.06.2009 -
Jaroslav Brynda si doslova protrpěl zimní přípravu. Znovu se mu objevil atopický ekzém a rozhodl se pro náročnou a dlouhotrvající léčebnou kůru. Na jaře se pozvolna začal hýbat a vrchol přišel v Mělicích. Více v rozhovoru
Jardo, stále bereš triatlon jako zábavu a pasuješ se do kategorie hobby? Nestýská se ti po době, kdy jsi dával triatlonu absolutně vše?
Je tomu tak. Triatlon už není na prvním místě, ale stále mne baví provozovat tuto trojkombinaci. Doba kdy jsem triatlonu dával „vše“ byla hezká a vzpomínám na ni rád, ale udělal jsem další životní krok a začal pracovat a i když to bylo rozhodnutí složité, tak se pro mne práce stala novým impulzem a dnes jsem za tento krok velice rád.

Neplánuješ v budoucnu znovu zkusit například polo-profi kariéru?
Prvotně si položme otázku: co je to polo-profi ? Pokud by se vyplnilo to, co mi doktor předpovídá, tak by to znamenalo, že bych šel výkonnostně oproti posledním 3 rokům nahoru a potom by se mohl najít další finanční sponzor. Na podmínky (finanční i materiálové) si ovšem nemohu stěžovat ani v současné době, za což vděčím svým dlouholetým i novým sponzorům.
V současné době trénuji až po práci a jak jsem se za ty 2 roky přesvědčil, dá se to zvládnout. Svůj trénink nezakládám na kvantitě, ale na kvalitě.
Zimu už netrávím v teple, ale např. v Austrálii mám kontakty a občas domluvím pro závodníka (kamaráda) možnost připravovat se v teple. V minulém roce toho využil např. Ivan Rybařík, který si to pochvaloval.

V zimě jsi měl zdravotní problémy? Přiblížíš je čtenářům?
Ty problémy jsou dlouhodobé (cca od 6 let). Jedná se o atopický ekzém, který mne postihuje celé tělo a opět se mi po 7 letech (přesně pak v srpnu 2008) vrátil v plné síle a musel jsem se rozhodnout jak to vyřešit. Varianty jsou dvě: opět do nemocnice na infůzní léčbu (kortikoidy) a následné užívání tohoto svin…… cca 2 roky s nespočtem vedlejších účinků. Druhou variantu mi doporučila přítelkyně. Jedná se o Celostní medicínu. Vzhledem k tomu, že vím co je to ležet na infůzích, rozhodl jsem se pro druhou variantu i s ohledem na to, že dotyčný lékař lidem pomohl. S léčbou jsem začal v listopadu. Po první návštěvě jsem byl dost mimo, jelikož mi byla (je) doporučena dieta, která změnila kompletně můj jídelníček, ale i tak jsem se rozhodl pokračovat. Byl jsem informován o tom, že lidé to většinou nevydrží a vrátí se zpět ke kortikoidům, které ovšem problém jen potlačí, ale nevyléčí.
Závěrem jen dodávám, že si léčbu hradím kompletně ze svého.
 
Jak těmito zdravotními patálie trpěl trénink?
Od října do začátku léčby volno, jelikož to nešlo a po sezóně si dávám vždy volno.
Listopad, prosinec – jen domov-práce-domov.
Leden: první zkouška pohybu. 1 den volného pohybu (8km běh) 6 dní volno.
Únor: tělo se začíná zbavovat těžkých toxinů, které jsou usazeny většinou ve šlachách. Příčina: nevhodná strava – dnes zakázaná. Únor je ve znamení řezání a drenování – chirurgie. Zrovna v době prázdnin, takže v práci nechybím :o). Návštěvy každý den od PO do PÁ. Další týden: BURSITIDA v lokti – chirurgie, čištění, antibiotika. Týden volno. Tak a únor je pryč :o)
Březen: doktor navrhuje začít sportovat. Trénuji 1 fázi 2x v týdnu. Většinou cyklistika (středa) a běh (sobota).
Duben: musím začít plavat. Plavu venku, jelikož do chlóru nesmím. Od PILMANA (srpen 2008) jsem nebyl ve vodě. Do Mělic mám naplaváno 32km.
Cyklistika: začínám okruhem 20km a mám dost. Postupně se propracovávám až do balíku cyklistů. V balíku po rovině to jde, v kopcích jsem jak když táhnu tank. Do MĚLIC si přivážím objem 2200km.
Běh: nejnáročnější na moji kůži. Nejvíce potu, vše pálí. Postupně se propracovávám až na 13km souvislého běhu za trénink.
Do MĚLIC si přivážím objem 230km

S doktorem jsem domluvený na přípravě do Španělska. Zatím mne nepouští přes intenzitu 80% závodního optima a podle toho to zatím vypadá. Od června se bude snad intenzita zvyšovat. Uvidíme, jaká bude odezva těla po Mělicích. V posledním měsíci se po tréninku cítím už docela dobře. Po Mělicích také.

A jak vypadá trénink nyní v závodním období? Kolik stíháš do týdne hodin a TJ?
Moje léčba je stanovena minimálně na 1 rok, ale spíše na 2 roky, takže vše podřizuji léčbě. Jsem ve 4 fázi detoxikace a pomaličku se to lepší. Ostatně to, že jsem objel už 3 krátké závody a Mělice je známka toho, že se to lepší. Když jsem dokončil svůj první závod v Tálíně (MTB duatlon), tak jsem byl hodně šťastný.
V týdnu odtrénuji okolo 10-15 hodin.
2-3x plavání (3km)
2-3x cyklistika (od 60 do 130km)
3-4x běh (od 8 do 17km)

Jaké jsou tvé závodní plány? Absolvuješ letos nějakého Ironmana?
Vše směřuji na mistrovství Španělska v dlouhém triatlonu, proto využívám každé příležitosti k tréninku. Jak budu dále letos závodit se rozhodne podle Španělska.
Pokud se mi bude dařit, tak bych ještě v letošní sezoně objel nějaký závod. Teď nemám v plánu něco konkrétního. Pokud budu hledat, tak spíše nějaký pěkný závod, nejlépe v zahraničí. Tam je při IM i 1/2IM super atmosféra, spousta lidí na startu i podél trati. Tam si vychutnávám ten nádherný pocit triatlonu.
Pokud se nebudu cítit dobře, tak sezonu vypustím.

Přeji všem hodně štěstí jak v osobním životě, tak při závodech – www.brynda.net


Hodnocení:
Přečteno 2374x

Komentáře

ekzém Reagovat
Dieta Reagovat
Ekzém Reagovat
kontakt Reagovat
Vyleceny atopak Reagovat
objem Reagovat
Jarda Reagovat
Re: Jarda Reagovat
Rád odpovím Reagovat
Ekzém Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.