Kočař a Křivánková suverénními vítězi PILMANA - MČR v halfironmanu

29.08.2020 -
Ve Žďáru nad Sázavou se jel tradiční Pilman v rámci republikového šampionátu. Kočař získal čtvrtý titul v čase pod 4 hodiny a s více jak desetiminutovým náskokem na Petra Soukupa. Bronz překvapivě získal Matěj Burian. Medailové trio žen ve složení Křivánková, Kotopulu a Švarcová. Více v reportáži z místa závodu.

Poslední srpnový víkend je nabitý tuzemským triatlonem - v Brně se jede pohárový sprint, na karlovarsku Xterra Šindel cup a do Žďáru nad Sázavou se sjíždí dlouhotraťařská špička na republikový šampionát na tratích halfironmanu. Tradiční Pilman v režii Jana Havlíčka a jeho organizátorského týmu letos vítá téměř tři stovky triatlonistek a triatlonistů. Na Vysočině panuje typické počasí závěru léta, tedy lehce deštivo a teplota kolem dvaceti stupňů.

Z nabité startovky favoritů letos chybí loňský vítěz Tomáš Řenč, který se letos soustředí na ironmanské distance. Také Lukáš Pazdera, který by se jistě pral v první desítce, už je v přípravě na extrémního Wintermana, kde bude obhajovat loňský triumf. Mezi hlavní adepty na domácí titul a čtvrté pilmanské zlato, patří Lukáš Kočař z Konrad Tools Team. „S koučem Lubošem Bílkem jsme si stanovili cíl tří vítězství na prestižních domácích závodech – Pilman, Xterra Prachatice a Czechman. Mou dnešní strategií je vyplavat vepředu, na cyklistice jet bomby a v druhém depu mít deset minut na ostatní, abych na běhu mohl trochu pošetřit síly na xterrácký svěťák příští víkend,“ prozrazuje s úsměvem při předstartovní rozcvičce. Podiové myšlenky má celá řada dalších borců. Novopacký fyzioterapeut a zkušený triatlet Petr Soukup jde do závodu s tím, že oproti loňsku se nebude snažit akceptovat Lukášovo tempo na kole, pojede si svoje a uvidí se na běhu. Rokycanský Honza Šneberger říká, že za ideálních konstelací by se rád vešel do Top 5. Co předvede černý kůň závodu a vítěz Hamrmana – Pavel Wohl? A vloni bronzový Petr Civela? V Příbrami MČR v OH triatlonu se blýsknul z Austrálie navrátivší se Kuba Langhammer, který by se subtilnější postavou měl být ve žďárských vrších jako ryba ve vodě. 

 

foto: sólo jízda Lukáše Kočaře

Mezi ženami je jasnou favoritkou Simona Křivánková, která za absence mezinárodních startů předvádí letos svůj triatlonový um a lehkost na domácích kolbištích. O medaile se chtějí poprat také Helena Kotopulu, Lucka Šnebergerová a další.

Hodinu před polednem se početné pole plavců v neoprenech vrhá do vod Piláku a prvními záběry ukrajuje metry z téměř dvoukilometrové porce na dvou okruzích. Po prvním okruhu se před zraky diváků objeví jako první trojice ve složení Matěj Burian, Pavel Hradil a Lukáš Kočař. S malým odstupem za nimi plave Hradecký, Rakušan, Langhammer, Soukup a další borci. „Kluci v závěru první disciplíny trochu zakufrovali, tak jsem toho využil a mohl nasedat na kolo s malým náskokem,“ říkal Kočař. Cyklistickou část letos tvořily tři okruhy a osmikilometrovým nájezdem a vracečkou. Už po prvním okruhu bylo jasné, že Lukášova slova o deseti minutách v druhém depu nebyla myšlená nikterak do větru a zdálo se, že se bude „hrát“ o další dvě zbylé medaile. Jako druhý jezdil svižným tempem teprve dvacetiletý Burian, který si odbýval svou halfironmanskou premiéru. Za ním jelo v rámci draftingových pravidel trio Pavel Wohl (který se po slabším plavání dostal neuvěřitelně na medailové pozice), Kuba Langhammer a Petr Soukup. Cyklistická trať vedla krásnou scenérií baběletní Vysočiny po více méně kvalitním asfaltu. Neuzavřená trať pro závod a pár nepozorných řidičů měla na několika místech málem za následek fatální kolize. Naštěstí sanitky mohli zůstat zaparkované v zázemí pilského areálu.   


foto: Matěj Burian jedoucí na druhé příčce

V ženském startovním poli se propracovala na čelo výborná cyklistka Simona Křivánková, které zdatně sekundovaly Helena Kotopulu a dvě svěřenkyně havajského šampiona Jana Strangmullera -  Hana Švarcová a Tereza Černochová.

V druhém depu činil náskok Lukáše Kočaře na ostatní pronásledovatele skoro deset minut a brněnský borec mohl nazouvat své růžové Nike s klidem a myšlenkou, že běžecký půlmaraton v kopcích na třech okruzích dnes nebude muset jít úplně „na krev.“ I když tradičně skvělý moderátor Vlado Baron neopomněl zmínit, že ani podobný náskok a následný kolaps dehydratací zhatil Lukášovu loňskou cestu za titulem. Ale dneska se psal jiný příběh. Stříbrnou pozici držel stále skvěle závodící Matěj Burian, za kterým s pár minutami vybíhali Langhammer, Wohl a Soukup. Penaltu si musel odsedět slovenský výsadkář Karol Džalaj, který na místních tratích okusil, jak chutná vítězství. Dneska jel bez aero hrazdy a bylo vidět, že už se triatlonu nevěnuje na takové úrovni, jako dřív. Na Pavla Wohla doléhá krize z napálené cyklistiky a bojuje s dokončením, krok Kuby Langhammera už také není tak lehký, dopředu se naopak prodírá Honza Šneberger, který si nakonec zapíše nejrychlejší běžecký čas dne a jeho vysněná pětka se stává skutečností v podobě čtvrtého místa.


foto: skvěle běžící Petr Soukup


foto: běh s úsměvem v podání vítěze Lukáše Kočaře

V čase pod 4 hodiny za aplausu diváků zvedá nad hlavu cílovou pásku Kočař a s úsměvem kompletuje čtvrtý titul. „Dnes to bylo asi nejjednodušší. Sedlo mi počasí a tyhle tratě mi prostě sedí. Jsem rád, že jsem podle plánu trochu pošetřil na Xterru,“ říkala bez viditelného vyčerpání brněnská triatlonová star. Běžecký koncert předvádí novopacký sympaťák Petr Soukup a jeho přítelkyně Karča hlásí, že pár kilometrů před cílem už předbíhá Buriana a finišuje pro vynikající stříbro. „Kočař by si snad musel zlomit nohu, aby ho někdo tady dneska porazil. Tohle stříbro je super,“ říkal v cíli. Minutku za ním dobíhá pro životní úspěch mladíček Burian, kterého čeká jistě zajímavá triatlonová budoucnost.


foto: zleva-Soukup,Kočař,Burian

Moderátor hlásí, že Simona Křivánková krájí půlmaratonské kilometry jako nůž máslem. Lehkonohá triatletka ve stylu ostré břitvy, která krájí máslo mužských soupeřů, které míjí. Podle papírových předpokladů obhajuje titul v čase 4:41. „Plavčo až na počáteční bitku k první bojce fajn (mimo hlavni proud..). Kolo jsem jela první okruh svižněji, pak jsem zvolnila. Snažila jsem se sledovat náskok. Běh první okruh také rychleji, pak už na pohodu doběhnout. Výkon jako takový na půlku nic extra, ale to se dalo (s tréninkem na dlouhý a instrukcemi netlačit na pilu, když nebude potřeba) čekat. Jinak počasí bych brala ideálně samozřejmě teplejší, ale pro většinu to byl asi ideál. Hlavně, že nepršelo a ani nijak nefoukalo. Jinak, jako vždy pěkný závod! Škoda náhradního, ne úplně ideálního úseku na kole, ale organizátoři asi neměli kvůli opravám na původní trase jinou možnost. Buďme tedy rádi, že organizaci našeho tradičního Pilmana nevzdali! Díky za to!“ zhodnotila závod vítězka.  Druhá Kotopulu ztrácí čtyři minuty. I pro ní je to, vzhledem k loňským zdravotním trablům, skvělá satisfakce. Bronz bere, především zásluhou skvělého plavání, Hana Švarcová z týmu Road2Kona. O stupínek za svým manželem (tedy pátá) finišuje Lucie Šnebergerová  a stávají se tak vedle manželů Křivánkových velmi úspěšným triatlonovým párem.


foto: další pilmanské zlato pro Simonu Křivánkovou

Výsledky na www.czechtriseries.cz     

Autorka fotek: Marika Zahradníčková a ČTA

Hodnocení:
Přečteno 1412x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek