Javiér Goméz je nejlepším triatlonistou světa!

8.09.2014 -
Javiér Goméz o víkendu potvrdil svoji extra třídu. Během čtrnácti dnů získal dva světové tituly. Prestižní olympijský, celkově už má čtyři! A tento víkend si připsal titul mistra světa v polovičním ironmanu. Čtěte více o fenoménu světového triatlonu!

Javiér Goméz (1983) je doslova fenoménem světového triatlonu. Sympatický Španěl vlastní 4 tituly mistra světa v olympijském triatlonu (2008,2010,2013,2014). Kromě toho 3x ovládl prestižní seriál závodu ITU WC (2006,2007,2008). V roce 2012 si Goméz „odskočil“ na Maui na mistrovství světa v závodě Xterra a ani zde nenašel přemožitele. Dále se pyšní vítězstvím na Hy – vee triatlonu, či americké klasice Escape from Alcatraz. Vyjmenovat úspěchy, kterých Goméz dosáhl, by stačilo na vydání samostatné knihy. Avšak jeden titul mu stále chybí, a to titul olympijského vítěze! V roce 2008 obsadil nepopulární čtvrté místo. V Pekingu dominoval vytáhlý Němec Jan Frodeno. 

  • Výsledky OH 2008 ZDE

Na Olympijských hrách v Londýně se Goméz musel sklonit před britským expresem Alistairem Brownlee, který si nekompromisním během doběhl před domácím publikem pro titul olympijského vítěze. Goméz bral stříbro, mladší bratr Jonathan Brownlee bral bronz. 

  • Výsledky OH 2012 ZDE

Dalším milníkem Gomézovi kariéry je rok 2013. Triatlonový svět s napětím očekává, jak si Goméz povede na polovičním ironmanu – konkrétně na Challenge Barcelona half. Závod se konal pod hlavičkou ETU, co by mistrovství Evropy v půlce. A Goméz, jak má ve zvyku nenechal nikoho na pochybách. Suverénním způsobem zvítězil a ukázal, že delší distance mu problém rozhodně nedělají. 

  • Výsledky Challenge Barcelona Half ZDE

Téměř rok se na půlce neukázal, když najednou oznámil, že plánuje další start a to na oblíbené americké klasice Ironman 70.3 Panama.  Z vítězství se radoval kdo jiný, než Javiér Goméz! Stejně jako předtím v Barceloně dominoval v běžecké části a svým výkonem se kvalifikoval na MS do Mont Tremblant 

  • výsledky Ironman Panama ZDE

Goméz se po půlce dál objevoval v kolotoči ITU a než o světovém titulu ve středím triatlonu, se debatovalo o jeho šancích v olympijském triatlonu. Minulý týden Španěl dosáhl v Edmontonu na rekordní čtvrtý titul. Bez speciální přípravy se přemístil do Mont Tremblant a jednoznačně se zařadil mezi jasné favority na vítězství. Jak má Goméz ve zvyku i zde nehrál druhé housle. Spolu s Frodenem tvořili silné duo. Frodeno se snažil rozhodnout v cyklistické části, Goméz vsadil na svoji jednoznačně nejsilnější disciplínu - běh. Sázka na jistotu se mu vyplatila a na půlmaratónu rozdrtil celé startovní pole včetně olympijského vítěze Jana Frodena. Goméz jako jediný prolomil čas půlmaratónu pod 1:10 a svým výkonem si připsal další cenný titul. 

  • výsledky MS 70.3 ZDE

Kam jeho cesty budou směřovat, to ukáže čas – pokusí se Goméz doplnit sbírku zlata i o to olympijské? Nebo začne pošilhávat po Havaji? Jednoznačně je teď Goméz nejuniverzálnějším triatletem na světě. I když bude asi jen otázkou času, kdy bratrská dvojice Brownlee okusí kouzlo delších tratí. Zkušenosti už mají z Abu Dhabí, zde se představili na tamní půlce (1,5 – 100 – 10) a jejich vystoupení nedopadlo jinak, než suverénním vítězstvím. V cyklistické části deklasovali i taková jména jako je Aernouts, či Schildknecht, tempem vyklusaní doběhli za ruce do cíle. 

  • výsledky ABU DHABI ZDE 


Hodnocení:
Přečteno 2178x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza