Javiér Goméz je nejlepším triatlonistou světa!

8.09.2014 -
Javiér Goméz o víkendu potvrdil svoji extra třídu. Během čtrnácti dnů získal dva světové tituly. Prestižní olympijský, celkově už má čtyři! A tento víkend si připsal titul mistra světa v polovičním ironmanu. Čtěte více o fenoménu světového triatlonu!

Javiér Goméz (1983) je doslova fenoménem světového triatlonu. Sympatický Španěl vlastní 4 tituly mistra světa v olympijském triatlonu (2008,2010,2013,2014). Kromě toho 3x ovládl prestižní seriál závodu ITU WC (2006,2007,2008). V roce 2012 si Goméz „odskočil“ na Maui na mistrovství světa v závodě Xterra a ani zde nenašel přemožitele. Dále se pyšní vítězstvím na Hy – vee triatlonu, či americké klasice Escape from Alcatraz. Vyjmenovat úspěchy, kterých Goméz dosáhl, by stačilo na vydání samostatné knihy. Avšak jeden titul mu stále chybí, a to titul olympijského vítěze! V roce 2008 obsadil nepopulární čtvrté místo. V Pekingu dominoval vytáhlý Němec Jan Frodeno. 

  • Výsledky OH 2008 ZDE

Na Olympijských hrách v Londýně se Goméz musel sklonit před britským expresem Alistairem Brownlee, který si nekompromisním během doběhl před domácím publikem pro titul olympijského vítěze. Goméz bral stříbro, mladší bratr Jonathan Brownlee bral bronz. 

  • Výsledky OH 2012 ZDE

Dalším milníkem Gomézovi kariéry je rok 2013. Triatlonový svět s napětím očekává, jak si Goméz povede na polovičním ironmanu – konkrétně na Challenge Barcelona half. Závod se konal pod hlavičkou ETU, co by mistrovství Evropy v půlce. A Goméz, jak má ve zvyku nenechal nikoho na pochybách. Suverénním způsobem zvítězil a ukázal, že delší distance mu problém rozhodně nedělají. 

  • Výsledky Challenge Barcelona Half ZDE

Téměř rok se na půlce neukázal, když najednou oznámil, že plánuje další start a to na oblíbené americké klasice Ironman 70.3 Panama.  Z vítězství se radoval kdo jiný, než Javiér Goméz! Stejně jako předtím v Barceloně dominoval v běžecké části a svým výkonem se kvalifikoval na MS do Mont Tremblant 

  • výsledky Ironman Panama ZDE

Goméz se po půlce dál objevoval v kolotoči ITU a než o světovém titulu ve středím triatlonu, se debatovalo o jeho šancích v olympijském triatlonu. Minulý týden Španěl dosáhl v Edmontonu na rekordní čtvrtý titul. Bez speciální přípravy se přemístil do Mont Tremblant a jednoznačně se zařadil mezi jasné favority na vítězství. Jak má Goméz ve zvyku i zde nehrál druhé housle. Spolu s Frodenem tvořili silné duo. Frodeno se snažil rozhodnout v cyklistické části, Goméz vsadil na svoji jednoznačně nejsilnější disciplínu - běh. Sázka na jistotu se mu vyplatila a na půlmaratónu rozdrtil celé startovní pole včetně olympijského vítěze Jana Frodena. Goméz jako jediný prolomil čas půlmaratónu pod 1:10 a svým výkonem si připsal další cenný titul. 

  • výsledky MS 70.3 ZDE

Kam jeho cesty budou směřovat, to ukáže čas – pokusí se Goméz doplnit sbírku zlata i o to olympijské? Nebo začne pošilhávat po Havaji? Jednoznačně je teď Goméz nejuniverzálnějším triatletem na světě. I když bude asi jen otázkou času, kdy bratrská dvojice Brownlee okusí kouzlo delších tratí. Zkušenosti už mají z Abu Dhabí, zde se představili na tamní půlce (1,5 – 100 – 10) a jejich vystoupení nedopadlo jinak, než suverénním vítězstvím. V cyklistické části deklasovali i taková jména jako je Aernouts, či Schildknecht, tempem vyklusaní doběhli za ruce do cíle. 

  • výsledky ABU DHABI ZDE 


Hodnocení:
Přečteno 2177x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně