Ospalý se třese na MS jako malý kluk, česká výprava v Kanadě způsobila poprask

6.09.2014 -
V neděli 7. září se v kanadském Mont Tremblant koná závod s názvem IRONMAN 70.3 World Championship, který je mistrovství světa v polovičním ironmanovi. Na start se postaví mnoho světových ikon tohoto sportu včetně úřadujícího mistra světa v olympijském triatlonu Javiera Gómeze. Mezi smetánkou nechybí ani elitní český triatlet Filip Ospalý. Pro toho je to teprve čtvrtý ostrý start, protože z kraje sezony musel podstoupit dvě operace kolen.

Není divu, že se na závod ohromně těší. V rozhovoru prozradil, jak se připravoval, své ambice a v neposlední řadě vysvětlil, proč Češi způsobili v Kanadě doslova poprask.

Filipe, čeká vás MS v polovičním ironmanovi a musíme začít aktualitou přímo z dějiště. O České republice je tam podle všeho hodně slyšet. Prozraďte nám, o co jde?
Dalo by se říct, že je to takový boj o českou nezávislost. (smích) Většina českých reprezentantů je v Mont Tremblant ubytována v hotelu Le Kandahar. Pavel Paták s Romanem Malivánkem vyvěsili z okna hotelového pokoje českou vlajku. Večer měli návštěvu v podobě dvou slečen z místní organizace s příkazem sundat vlajku. Místní organizace striktně zakazuje vyvěšování vlajek na fasády hotelů. Čeští reprezentanti se ale nevzdali a stěžovali si u ředitele hotelu na diskriminaci malé země uprostřed Evropy. Ten jim dal dočasné svolení na vyvěšení vlajky a prý bude zasedat rada, která se problémem bude zabývat. O České republice je tak v dějišti závodu slyšet už před nedělním startem.


To je dobře a doufáme, že o ní bude slyšet i po závodě. Teď k závodu. Jak se na něj těšíte?
Na závod se těším a to celkem dost. Letos mám za sebou "jen" tři starty, takže jsem rád, že se blíží další!

Co forma? Cítíte se v dobré kondici?
Kondice je dobrá. Forma nějaká ve mně je. Na jaký výsledek to bude v neděli stačit, to se uvidí až v neděli mezi 8. a 12. hodinou.

Kvůli operacím byly určité mezery v běžeckém tréninku. Snažil jste se je od posledního závodu v Curychu dohnat?
Nic jsem nedoháněl. Čtyři měsíce bez kvalitní běžecké přípravy se nedají dohnat během čtyř týdnů! Zaměřil jsem se obecně na přípravu na mistrovský závod a nekoukal, co bylo. Nějaký ten rok už trénuji, takže nemám strach, že by to v neděli neplavalo, nejelo a neběželo.

Se srpnovou přípravou jste tedy spokojen? Je něco, na co jste se zaměřoval?
Ano, s přípravou v měsíci srpnu jsem spokojen. Byla zaměřena spíš na intenzitu. Objemů už jsem si letos užil v první půlce sezony dost a dost.

Jaká byla cesta do Kanady? Po jaké trase jste letěl? Bylo vše bez komplikací?
Pondělní přesun přes Prahu, Londýn a Montreal proběhl bez větších komplikací a během 21 hodin jsem se přesunul z domova až do hotelu Le Kandahar, pár kroků od startu a cíle závodu.

Co podmínky v Mont Tremblant? Líbí se vám tamní prostředí?
Prostředí pro tento typ akce je ideální. Velká kapacita ubytovaní na malém prostoru, start a cíl vedle sebe, jedno depo. Okolní kanadská příroda je moc pěkná. Tratě budou náročné a pokud vyjde počasí na nedělní dopoledne, kdy  má být jasno a teplota kolem 10 stupňů, bude to hodně zajímavé.

Co předzávodní příprava v místě konání?
Jak jsem zmínil výše, je skvělé, že je vše na jednom místě. Jezero s čistou vodou a teplotou těsně pod 20 stupňů mám za hotelem, depo a cílovou bránu před hotelem. Když z něho vyjdu, stojím na běžecké trati. Okolí je pro trénink ideální. Kvalitní široké silnice na kolo i bežecké stezky na běh.

Jaké jsou vaše ambice?
Vysoké jako vždy. Ale až po závodě můžu říct, zda se naplnily nebo ne.

Startovní listina je prošpikována zvučnými jmény. Gómez, Frodeno, Kienle. Kdybyste si měl vsadit na vítěze, na koho byste ukázal?
Nevsázím ani netipuji. Na startu je 55 atletů. Já říkám, že na bednu mají teoreticky dvě třetiny závodníků. Sebastian Kienle říká, že může vyhrát 10 atletů a tak nějak to bude. Uvidíme, komu to v neděli lépe sedne.

Filipe, děkujeme za váš čas a přejeme hodně štěstí do nedělního závodu.

Hodnocení:
Přečteno 2561x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně