MS v dlouhém triatlonu. Co ještě nezaznělo?
Dny před závodem hrozily atlantickou slotou, pátek propršel a teprve v sobotu odpoledne počasí přestalo strašit startovní pole, které i s age-groups čítalo na 650 závodníků. Mořská úžina mezi pevninou a ostrovem je chráněna před všudypřítomným větrem, tudíž jedinou pozitivní jistotou bylo, že nebudou vlny. Ale teplota vody nebyla příjemná, údajných 15 stupňů, a tak jury v den startu použila neznámé pravidlo, že pro kategorie amatérů se plavání zkrátilo na Do chladné lázně odstartovalo 50 mužů a o tři minuty později neuvěřitelných 40 žen. Závod se tu nevyhrál, ale nevýrazné výkony ve vodě vyřadily z bojů o nejvyšší příčky kromě Kozuliny (UKR) či Britek i naše úspěšné Gábinu Loskotovou a Petra Vabrouška. Nejen značný časový odstup, ale především ztráta kontaktu v cyklistice, jim při skvělých výkonech na běhu (6., resp. 7. místo) nepřinesly lepší než 15-tá pořadí v cíli. Z elitní čtyřčlenné skupiny mužů potom dokončil jenom Defaveri (ITA) na 20. místě, zatímco lídr ženského pole, Američanka Gallov doběhla osmá. Nutno však pochválit Evu Novákovou, která se nedala zahanbit a premiantce ze zámoří se držela na vlně (viz foto). Aleš Láník plaval ve výborné skupině s Tomášem Petrem, ale smůla potkala Jana Wainera, který ve startovní vřavě přišel o brýle (viz foto) a tím zřejmě také o místo v prvé desítce.
I cyklistická část měla své hrdiny, ale jenom v ženské kategorii se tu rozhodlo o prvenství. To když Kathleen Smet, stejně tak jako loni v Athenách, osamoceně kroužila po trati a po výborném čase z plavání zde vykročila k svému titulu. Za ní se nevzdávala naděje na medaili Gallov, ale zezadu se kupředu hnala Van Vlerken (NED), před rokem zde druhá na MS v dlouhém duatlonu. Nasbírala cestou solidní skupinu, kde se skrylo i překvapení závodu, později bronzová Finka Tina Boman. Mužskými sólisty byli Francouz Chabaud a o pár stovek metrů za ním jedoucí mladičký Brazilec Colucci. Podali skvělé výkony, ale v jejich zádech se sešikovaly dvě silné formace jedoucí na hranici pravidel, v prvé aspiranti na medaile Zyemtsev, Bayliss (GBR), Vanhoenacker (BEL), Colting (SWE) (ten se poučil z ME a nikam se tentokrát nehnal), Lefloch (FRA), ve druhé, rozdrobenější, si výborně vedli Schellens (BEL) a naši Tomáš Petr s Janem Wainerem. Běh byl v mužské kategorii dramatem do posledních metrů. Podle očekávání se rozvážně jedoucí extraběžci Zyemtsev, Vanhoenacker a Lefloch záhy přehnali přes uprchlíky a jakoby v zákrytu proletěli Reprezentanti zachovali vysoký standard výkonnosti, když jim na MS poněkolikáté o vlásek unikl jednociferný nejlepší výsledek (2002 – 10. Loskotová, 2003 – 11. Vabroušek, 2004 – 10. Nováková, 2005 – 11. Wainer). Tuzemská konkurence se zvedá geometrickou řadou, což je odraz popularity dlouhých triatlonů u nás, které jediné nemusí mít obavy z poklesu účastníků. Tým je také dostatečně silný na to, aby se s nejlepšími výsledky nemuselo spoléhat na jednoho či dva borce. Kromě toho je přístup reprezentantů příkladný, každý bojuje do posledního metru. Jaký kontrast s olympioniky, z nichž mnozí neváhají „zabalit“ většinu svých reprezentačních startů v sezóně, za svazové náklady, pochopitelně.
Lukáš Vrobel se stal mistrem světa ve své věkové kategorii. Jeho výkon by stačil na elitní dvacítku a dal tak pádnou odpověď těm, kdo neuznávají jeho výkony z Ironman Austria. Ono by stálo místo znevažování za to se zajet na takový závod podívat, nebo raději si ho vyzkoušet osobně.
A co na dlouhý triatlon svazoví funkcionáři? To určitě stojí za zmínku. Dlouhodobě úspěšní reprezentanti dosud neobdrželi ani korunu ze slibovaných prostředků na přípravu a tudíž osobně se svými kluby solidně sponzorují svaz. Do Dánska na MS dostali na každý den kapesné 20 Euro, z čehož si měli hradit celodenní stravu (bydlení tradičně bez snídaně). Při místních životních nákladech by to sotva stačilo na jedno kvalitní jídlo denně. To, že závodníci vyjedou na ME a MS ještě není péče o toto odvětví. Ta by měla začít výběrem vhodných závodů (MČR na poloviční distanci?!?), vyškolením kvalitních a fundovaných rozhodčích (Sadská odstrašujícím příkladem), konzultacemi o vhodnosti ubytování a dopravy na akcích (4 či 9-ti lůžkové “pokoje“, cestování zpět bezprostředně po závodě) a konče nadstandardními podmínkami (alespoň na stravu) odpovídajícími nadstandardně odvedeným výkonům.