Triatlonista Ospalý v traťovém rekordu obhájil titul na „půlce“ v Norsku

8.07.2013 -
Filip Ospalý stejně jako před rokem ovládl závod sérii Ironman 70.3 v norském Haugesundu. Na tratích polovičního ironmana neměl konkurenci, když před druhým Ritchiem Nichollsem z Británie zvítězil o téměř pět minut a suverénně obhájil loňské prvenství.

V Haugesundu se bojovalo na tratích polovičního ironmana, tedy 1,9 kilometru plavání, 90 kilometrů na kole a 21,1 kilometrů běhu. A Ospalému vše vyšlo na jedničku. „Tak nějak si představuji ideální závod. Vylézt první z vody, během prvních kilometrů na kole odpárat ty, co se mnou v plavání byli schopni držet tempo, do depa dojet s náskokem přes tři minuty a cílem proběhnout v traťovém rekordu skoro pět minut před druhým,“ řekl ve zkratce Ospalý a přidal i podrobnější hodnocení.

Ospalému více sedí chladné počasí, i tak vloni zvítězil před Rasmusem Henningem téměř o sedm minut a to bylo kolem 25 stupňů Celsia. „Letos bylo vše, co se týče počasí, OK. Ranní teplota nepřesáhla 20 stupňů, a když dvě hodiny před startem začalo pršet, bylo norské počasí jak vymalované. Tratě zůstaly stejné jako loni, protože jsou tak perfektní a krásné, že je není nutné měnit. Změnil se jen průběh depem na fotbalovém hřišti s umělým trávníkem, protože zatímco loni při první ročníku bylo na startu kolem 400 závodníků, letos už to bylo kolem 1300,“ řekl Ospalý.


„Plavání bylo v jezeře, na první bójku jsem se vyvezl za jiným závodníkem, pak jsem šel před něj a až do konce udával tempo. Z vody jsem lezl s Bredem Kahlefeldtem v nohách (má letos na kontě vítězství na Ironman 70.3 Busselton a Ironman 70.3 Cairns). Na dohled byli i další favorité. Ritchie Nicholls, vítěz Ironman 70.3 UK, TJ Tollakson a Horst Reichel, vítěz Ironman 70.3 Italy. V depu jsem na nic a na nikoho nečekal. Na kolo jsem nasedal už s náskokem deseti vteřin na druhého. Déšť nepolevoval, ale i když je zdejší cyklistická část velmi členitá, ani na mokru není nebezpečná. Zdejší cyklistika je úžasná, a když se daří, je úžasné vše. Loni jsem dal zdejších 90 km těsně pod 2hod 10min, letos, i když bylo mokro a první polovinu cyklistiky pršelo, jsem "zaostal" jen o minutu a pár sekund. Nejrychlejší cyklistický čas dne mi vynesl v druhém depu náskok cca 3 a půl minuty na skupinku pronásledovatelů. Můj náskok se během běžeckého půlmaratonu ještě navyšoval. Na rozdíl od loňska, kdy jsem měl ke konci běhu menší krizi, jsem za 1hod 11min uběhl celkem na pohodu 21,1km a o minutu vylepšil svůj cílový čas z loňska,“ popsal český triatlonista průběh závodu.

„Teď jen nezbývá než doufat, že se pořadatelům podaří získat konání mistrovství světa na těchto tratích v roce 2015 a připravit se na to stejně jako letos,“ uzavřel Ospalý.

Výsledky: Ironman 70.3 Norway, Haugesund

1. Filip Ospalý (ČR) 3:46:10, 2. Ritchie Nicholls (Brit) 3:50:38, 3. Brad Kahlefeld (Aus) 3:53:42.

Hodnocení:
Přečteno 690x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza