Pár piv a hecování ho přivedlo na start Ironmana

14.12.2009 -
Při uveřejnění parakotoulu v podaní Karola Džalaje jsme vyzvali čtenáře o zaslání netradičních fotografií. Ozval se na nám brněnský závodník, který si za svůj první triatlonový závod vybral Moraviamana.

Fotografie jsou z roku 2007, kdy se Richard Coufal postavil na start prvního triatlonu a rovnou na plnohodnotného MORAVIAMAN v Otrokovicích.

„Fotky ukazují zajímavou dvojí tvář Ironmana - bolest a radostnou euforii. Na první fotografii jsem po 10,5km běhu prožíval těžkou krizi a přihlížející kamarádi mi už nedávali šanci na dokončení. Ale jak to chodí, krize jsou od toho aby se překonávaly, poslední čtvrtý běžecký
okruh jsem zvládl rychleji něž  předchozí a za odměnu jsem se "proletěl" cílem,“ popisuje dvě fotografie.

Pokud i Vy máte nějaký zajímavý zážitek, který je zachycen na fotografii, velmi rádi jej uveřejníme. (info@etrialon.cz)


Richarda Coufala jsem požádali o krátký rozhovor

Čím tě v roce 2007 přilákal Moraviaman?
O existenci Ironmana jsem věděl již jako malý kluk (tj. 80. léta minulého století). Aktivně sportuju celý život zhruba 10-15 hodin týdně(hory, kolo, plavání, posilovna, bojové umění, do 18ti jsem hrál vrcholově fotbal), ale Ironman se mi zdál jako nereálná meta, která mě ovšem velmi lákala. S plaváním jsem si věřil, na kole jsem sice do té doby jezdil na vyjížďky kolem 70km, ale taky mi to přišlo zvládnutelné. Absolutně mě ovšem odrazoval běh. V atletice jsem spíše vynikal ve sprinterských a vrhačských disciplínách, představa běhu delšího než 12 minut pro mě byla noční můrou. Navíc mám obě kolena po operaci vnitřních menisků, takže jsem žil v mylné představě, že běhání je pro mě tabu. V létě 2006 jsem se seznámil s Ivošem Caudrem z TUFA. Ten v jel MORAVIAMANa ve štafetě na kole a na rok 2007 plánoval absolvovat závod celý. Padlo pár piv, trochu toho chlapského hecování a červíček začal v mé hlavě intenzivně vrtat. Na internetu jsem se začal "vzdělávat", v listopadu jsem si koupil válce, pod stromeček běžecké boty a od ledna jsem testoval kolena, co nimi bude dělat běhání. A světe div se, kolenům se to líbilo, ba co víc, dokonce jim to prospívalo. Takže jsem se zaregistroval a koupil lepší kolo. Zima a jaro uběhly jako voda, s průměrem 6 hodin týdně (celkem 100km plavání, 2000km kolo a 400km běh) jsem stál na startu MORAVIAMANa 2007. A se mnou i Ivoš Caudr a dokonce štefeta našeho sdružení MAŇA ŘÍKALA. Jak jsem dopadl je zdokumentováno na fotkách. Hezký článek o této povedené sobotě najdete zde

Věnuješ se tréninku i dodnes?
Nejsem si jist jestli se tomu dá říkat trénink, ale plavu, jezdím na kole a běhám dodnes. A taky jezdím na závody. Letos CZECHMAN, MORAVIAMAN (DNF), GRAFIMAN, ŽELEZŃÁK (DNF) a IRONMANIAC. Momentálně žiju v Brně, takže je pro mě určitě motivující ranní plavání v bazénu Za Lužánkami. V 8. dráze Ruda Vilček, v 7. dráze se honím s Milošem Kalábem a dalšími, 6. a 5. dráha borci z Ekolu. Občas se objeví i Filip Ospalý a když přijde Radka Vodičková, tak se je i na co dívat :-)) Zkrátka jsem v dobré společnosti, i když vlastně Ekol už teď chodí plavat jinam. Cyklistice a běhu se z 95% věnuju sólově. Na příští sezónu však kuju pikle obvyklé i neobvyklé, už se tomu možné bude dát říkat i trénink, i když to pořád bude maximálně 7-8 hodin týdně.

Co pro tebe znamená Ironman?
Tak to je velmi těžká otázka. Určitě se neřadím k těm, kteří Ironmana považují za svůj životní styl a žijí jím 24 hodin denně. Tady má určitě přednost rodina, pak hory (lezení, skialpy) - ty mají fakt duchovní rozměr.

Ironman je pořád jenom sport. Ovšem nádherný sport sport, který nutí člověka dosahovat velkých cílů po malých krůčcích. A tímto nádherným sportem žiju skoro každý den :-)

 
Hodnocení:
Přečteno 1028x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka