Rudolf Cogan, překvapení na Moraviamanovi

23.06.2009 -
Jeho vítězství nikdo nečekal. Dá se označit jako malá senzace. Ano, Rudolf Cogan zvítězil na ironmanských tratích v Otrokovicích. O svém triumfu rozhodl v závěrečném maratónu.
Jaká panuje nálada po nečekaném a parádním vítězství v Otrokovicích?
Splnil jsem plán, budu moci startovat na ME v Praze.
 
Jak se cítí tvé tělo po takovém super výkonu?

Bude trochu problém s nehty na nohou. Vnitřní prostředí samozřejmě také nebude úplně OK. Přes únavu bych chtěl ve středu jet krajský přebor ve sprintu. O víkendu je u nás v Nové Pace cyklistický závod na 24 hodin, který pravidelně jezdím, tak to možná nezvládnu.

Jak se pro tebe vyvíjel závod?
Kontrolní testy v jednotlivých disciplínách před závodem ukazovaly, že mám lepší formu než na závod, který jsem jel v květnu ve Španělsku za 8:56:30. Při průměrném počasí jsem plánoval na 9:05 – 9:10. Teplota nakonec byla nižší, takže se dalo uvažovat o čase okolo 9:00.
V plavání jsem se bohužel nechal vyhecovat a první kolo jsem plaval o minutu rychleji než byl průměr, v naprosto nereálném režimu, což byla velká chyba, rozhodil jsem si metabolismus a také psychiku. Na kole jsem na Karola Džalaje stále ztrácel, na 140 km to bylo maximum, těsně nad 15 min, pak se najednou ztráta zastavila, následně jsem spíše vytáčel a těšil se na závod v běhu. Předpokládal jsem, že Karol maraton pod 3:15 nedá.

Jak jsi se probojoval na první místo?
Na startu běhu jsem měl ztrátu 13:19 min, to jsem si věřil a prvních 5 km do kopce za 20:32 bylo cool; na půlmaratonu ztráta 8:20 min, takže to bylo poněkud nejisté, a už jsem si tak nevěřil. Na první místo jsem se dostal 8 km před cílem; pětku do kopce, uprostřed které jsem Karola předbíhal, jsem měl za 22:15.

Věřil jsi si od startu na vítězství?
Ne, to jsem neřešil, mým cílem byl postup na Mistrovství Evropy. O celkové vítězství jsem začal bojovat, až když jsem si byl jist postupem, měli být nominováni první 4 Češi. 

Jaká byla euforie v cíli? Uvěřil jsi, že jsi vyhrál nebo jsi myslel, že se jedná o hezký sen?
Karol Džalaj i Tomáš Bednář jsou vynikající sportovci, profesionálové. Závodit s nimi a navíc porazit je, je obrovská čest. Hlavně mi připadá fantastické, že takto náročný závod dokončí 130 lidí, a je to myslím poslední skutečně masový triatlon, kde např. kolem 11:30 se pohybuje 10 lidí.

Je to tvůj největší úspěch?
Byl jsem 9. na juniorském mistrovství světa v atletice, v chůzi na 10 km. Držel jsem a snad i držím několik českých rekordů, naposled v roce 2006 jsem byl mistrem na 50 km.

Jaký byl ohlas od kamarádů?
Já bych chtěl hlavně poděkovat všem, co mi pomáhali. Plavecký trenér Michal Řeháček mi teprve v posledních měsících ukázal, o čem je plavání. Cyklistický trenér Jiří Šorm mne dokonale vybavil materiálně a psychologicky. Dlouhodobá spolupráce s běžcem Janem Malým se projevuje. Hlavní trenérka Kristýna Pušová udržela moje tělo v chodu po celou dobu přípravy, nemocen jsem byl od listopadu jen 6 dnů, při závodě perfektně občerstvovala a sledovala průběh: mj. na 23. km běhu mi sdělila, že vyhraju. Dokonce se o to na 10. km vsadila s nějakou divačkou.

Kolik hodin a času obětováváš tréninku?
Trénuju tak, abych se zdravotně nezničil, tedy abych nebyl nemocen. Hodiny nesleduju, trénuju co nejvíc.

Jak dlouho se již věnuješ dlouhému triatlonu?
Dlouhý triatlon jsem jel z legrace v mládí, systematicky jsem začal Lipnem v roce 2007.

Jaké jsou tvé další plány?
Mistrovství Evropy a Mistrovství České republiky v dlouhém triatlonu. A několik, pro mne prestižních, pouťáků v běhu, na kole a v plavání. 


Hodnocení:
Přečteno 1739x

Komentáře

Blahopřání Reagovat
Re: Blahopřání Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár