Rekordní ironmanské mistrovství

22.06.2008 -
Letošní termínová listina dlouhých triatlonů je ještě více zaplněná, než ta loňská. Dva týdny po úvodním pražském Bigmanu přišlo na řadu letošní dlouhotraťařské mistrovství v Otrokovicích. Startovka před závodem čítala na české poměry nevídaných stosedmdesát jmen.

Kompletní výsledky ZDE

Cestu na start sice našlo nakonec „jen“ stopadesátšest startujících, ale i tak je to úctyhodné číslo.
 Favoritem číslo jedna byl obhájce loňského prvenství z chladného železňáka na Lipně a česká jednička na dlouhých tratích Petr Vabroušek. Potrápit ho měli především Bednář, Vrobel a zahraniční akvizice, Kristl spolu s druhý z Mělic před dvěma týdny Džalajem. Za nimi pak v závěsu bylo několik černých koní, loňský vítěz Kulich, především v zahraničí závodící Chmelíček, nebo skvělý cyklista Cibulka.
 V závodě žen byly karty rozdány dopředu a neočekávalo se, že by mohl Evě Novákové v její stávající formě někdo znepříjemnit život. V boji o druhé místo se tak očekávala repríza souboje z Mělic mezi zkušenou Andreou Dermekovou a ironmanskou novickou Zuzanou Rohlederovou. Celková osmička žen na startu je v Čechách na železňáckých objemech rekordním číslem.

 Klasické dohady z posledních hodin před startem ohledně toho, zda se bude plavat v neoprenu a nebo to do třetice bude bez, v šest hodin ráno vyjasnili rozhodčí ohlášením teploty 21°C a tedy v gumě.
 Plavalo se rychle. Teď nemám ani tak na mysli špičku. Na čele jako první vbíhal do depa dle očekávání Tomáš Bednář následován skvělou plavkyní Evou Novákovou, oba pár vteřin nad padesát minut. Tím rychle jsem chtěl poukázat na to, že ještě pětadvacátý plavec šel z vody v čase pod šedesát jedna minut. Ukazuje se, že na dlouhých triatlonových tratích se v dnešní době plave rychle už i na Českém poháru.

 Dvě minuty za Bednářem z vody vybíhali hlavní favorité, Džalaj, Kristl, Vabroušek. Překvapivě hodně na ně ztrácel Vrobel, který šel z vody spolu s Chmelíčkem přibližně z šesti minutami ztráty na čelo.

Před závodem jsem si vzpomněl na české mistrovství, které se zde jelo před dvěma lety a týmovou časovku, která se jela na čele. Byl jsem zvědav, jaký bude průběh letos. Potěšitelné bylo, že byl zcela odlišný. Velmi aktivně si počínal Džalaj, který brzo odjel všem a na jeho lehký cyklistický projev byla radost pohledět. Postupně odjížděl dvojici Vabroušek – Bednář. Ta měla rozdělené úlohy jasně. Petr na čele táhl a Béďa se vezl, nutno však podotknout, že v odstupu deset metrů. Přeci jen bylo jasné, že na běhu nemůže s Petrem soupeřit a jeho cílem bude nenechat se seběhnout od dalších soupeřů, především od Lukáše Vrobela.

 Naprosto v pohodě ukrajovala jeden kilometr za druhým Eva Nováková. Celou cyklistiku za své, rovnoměrně a čas její druhé disciplíny stačil na nejlepší patnáctku mužů. Za ní přidala Andrea k deseti minutám náskoku z vody před Zuzkou dalších deset na kole a zdálo se být rozhodnuto o ženských stupních vítězů.
 Běžecký projev Karola Džalaje na běhu už tak elegantní nebyl, přeci jen stoosmdesátka v Otrokovicích v čase lehce přes 4:40hod. je slušný kalup. Vabroušek se odpoutal od Bednáře a začal vteřinku po vteřince ukrajovat z náskoku výborného Slováka. Podařilo se mu ho seběhnout a jako jediný dokázal zlomit devět hodin. Necelých sedm minut za ním, v čase 9:05hod. doběhl Karol Džalaj. Tomáš Bednář nepřipustil drama a dokončil s dostatečným náskokem čtvrt hodiny před Lukášem Vrobelem. Ten se na běhu evidentně trápil, ale nevzdal
a doběhl do cíle v čase 9:30hod. Standa Cibulka si po skvělém cyklistickém výkonu  zkušeně pohlídal páté místo.

Eva Nováková v běhu pokračovala v sólovém představení, třetí disciplínu dokončila na jistotu, nikým neohrožována a výrazně posunula traťový rekord žen na 9:57hod. Nejsem si jistý, ale řekl bych, že se jedná o nejlepší ženský čas zajetý na českém území.
 Za ní nepřipustila žádnou dramatizaci Andrea Dermeková i v třetí disciplíně deset minut k náskoku na Zuzanu Rohlederovou a ta se tak musela smířit s třetím místem v čase kousek přes jedenáct hodin. Ještě čtvrtá Martina Maňasová a pátá Daniela Tylšová dokázali stlačit čas pod dvanáct hodin. 

1. P. Vabroušek Author Tufo    8:58:42
2. K. Džalaj Nereus Žilina        9:05:33
3. T. Bednář  Triexpert Team   9:15:58

1. E. Nováková  TTK Slavia VŠ Plzeň      9:57:38
2. A. Dermeková Triatlon team Trnava 10:37:57
3. Z. Rohlederová   Etriatlon Team      11:04:22

Hodnocení:
Přečteno 1494x

Komentáře

Gratulace Reagovat
Re: Gratulace Reagovat
Re: Re: Gratulace Reagovat
Re: Re: Gratulace Reagovat
Re: Re: Re: Gratulace Reagovat
Re: Re: Re: Re: Gratulace Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.