Gwen Jorgensen je zpět!

8.03.2023 -
Gwen Jorgensen je americká triatlonistka a bývalá olympijská vítězka, která se po dvou dětech a neúspěšném pokusu o běžeckou kariéru vrací zpět k triatlonu. S vidinou účasti na olympijských hrách v Paříži se rozhodla opětovně trénovat a věnovat se plně triatlonu.


Gwen Jorgensen byla v letech 2014 až 2016 jednou z nejdominantnějších závodnic v triatlonovém světovém poháru. Vyhrála dvakrát na mistrovství světa v roce 2014 a 2015. V roce 2016 získala stříbrnou medaili na mistrovství světa, ale utěšila se olympijským zlatem z Ria. V Rio de Janeiru vedla epickou bitvu s Švýcarkou Spirig. Jorgensen nastoupila proti Spirigové na konci běžeckého úseku a v cíli se mohla radovat z vítězství. Tento okamžik byl naprostým vrcholem kariéry této sympatické Američanky.

Po olympiádě v Riu Gwen Jorgensen avizovala, že má velké oznámení a začalo se spekulovat, zda přestoupí na střední a dlouhé vzdálenosti, jako mnoho dalších triatlonistů. Nicméně se tak nestalo! Američanka oznámila konec své triatlonové kariéry kvůli těhotenství a prozradila svůj skromný cíl získat další olympijské zlato, tentokrát v maratónu. Jorgensen se rozhodla soustředit pouze na běhání. Začátek její nové kariéry vypadal velmi slibně, když hned na začátku zaběhla rychlou pětku v čase 15:17, což byl příslib toho, že si běhání bere vážně. Na půlmaratónu si vylepšila svůj osobní rekord a přiblížila se k hranici 1:10 hodiny. To bylo stále o šest minut více než tehdejší světový rekord.


Největším problémem běžců je ale zdraví a zranění  nevynechaly ani Jorgensen. S bolestmi v noze dokázala dokončit Newyorský maraton v čase 2:41:01, což ji zajistilo 14. místo mezi ženami. Avšak pro dosažení vrcholné výkonnosti byla stále daleko. Jorgensen musela podstoupit operaci a přehodnotit své možnosti. Poté oznámila, že se bude věnovat běhu na dráze, konkrétně pětce a desítce, a připojila se k legendárnímu týmu Bowerman Track Clubu. Avšak ani tato změna jí nepomohla, zanedlouho byla Američanka znovu těhotná a porodila svého druhého syna.

Gwen Jorgensen se rozhodla vrátit zpět do triatlonu s cílem získat medaili na pařížské olympiádě. V nedávném rozhovoru s Jackem Kellym Jorgensen prozradila některé podrobnosti ohledně svého rozhodnutí. Během své největší slávy byla trénovaná Bobby McGee, který ji vedl v silné skupině, převážně v Austrálii. Tréninkový program byl poměrně jednoduchý - každý den 2-3 fáze a v neděli dlouhý běh o délce okolo 90 minut v klidném tempu. Před svým návratem Jorgensen řešila otázku, kdo bude jejím novým trenérem, protože s ohledem na rodinu nemůže strávit tolik času mimo domov. Oslovila několik významných trenérů, včetně norského génia Olava Alexandra Bu, který trénuje Idena a Blummenfelta. Nakonec se rozhodla pro trenéra Australana Jamieho Turnea.


Je tedy jasné, že Gwen Jorgensen se po mateřské pauze vrací zpět do triatlonu a bude se snažit kvalifikovat na olympijské hry v Paříži. S výběrem nového trenéra Jamieho Turnea doufá v co nejlepší výsledky. První závod v Taupu, kde brala 3. místo, naznačil konkurenceschopnost, tak  doufejme, že se Gwen Jorgensen opět ukáže jako výkonná a úspěšná triatlonistka, která se stane inspirací pro další generace sportovců.

Hodnocení:
Přečteno 552x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.3.23Ideme si tak trochu vlastnou cestou. Říká trenér a otec v jedné osobě Jozef Vrábel
27.3.23Tereza Zimovjanová vstoupila do nové sezony 39.místem ve Světovém poháru na Novém Zélandu
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer