Kuříková v Tokiu na 30.místě, Frintová cíl neviděla. Olympijské zlato patří Bermuďance Duffyové

27.07.2021 -
Na start olympijského závodu v Tokiu se postavila dvojice českých reprezentantek . Petra Kuříková obsadila při své premiéře 30.místo, pro Vendulu Frintovou skončil závod zklamáním - z trati byla stažena o kolo. Vítězství si famózním výkonem zajistila Flora Duffyová

Kvůli hustému dešti byli pořadatelé nuceni začátek závodu o 15 minut posunout, a tak se triatlonistky vyrovnaly na modré startovní molo v Oidaba Parku „až“ v 6:45 hodin ráno tokijského času. Z očekávaného boje s horkem se tak stal souboj s deštěm a vodou na trati. „Po nedělním briefingu nám pořadatelé říkali, že zvažují odložení závodu. V tu chvíli jsem si myslela, že ho nepustí. Nakonec byly podmínky takové, jaké byly. Na začátku cyklistiky tak prakticky v každé zatáčce někdo ležel, jen přede mnou byly dva pády,“ řekla Frintová.

Už po prvním plaveckém okruhu, který měřil 950 metrů, byla vpředu dle očekávání Britka Jessica Learmonthová, v tu chvíli si lépe z obou Češek vedla Frintová, která byla na 31. pozici, Kuříková skákala do druhého okruhu 16 příček za ní.

Ve druhém plaveckém okruhu o délce 550 m si ale obě české závodnice pořadí prohodily – Kuříková šla z teplé vody Tokijského zálivu jako 35. se ztrátou 1:31 na Learmonthovou, Frintová naopak vybíhala až jako 47., od nejlepší plavkyně ji dělilo manko 1:53. „Po prvním plaveckém okruhu jsem měla dobrou pozici, ale v tom druhém došlo k nějakému zkratu. Vůbec nevím, čím to bylo,“ řekla Frintová.

Na čele závodu si pak vypracovala výrazný náskok sedmičlenná skupina velkých favoritek. Zbytek startovního pole byl roztrhán do menších skupinek, které musely kvůli dešti a mokré trati jezdit velmi opatrně – zejména s ohledem na to, že 40km městská trať byla rozdělená do osmi okruhů a nechyběla v ní řada úzkých pasáží i ostrých zatáček.

Kuříková pracovala na kole ve čtvrté skupině na 28. až 35. místě, jejíž ztráta postupně narůstala z 90 vteřin na konečných 5 minut. Frintová jezdila v páté skupince na 37.-44. místě. Na kolo naskakovala se ztrátou necelých dvou minut na vedoucí závodnice, s každým okruhem pak ztráta její skupiny narůstala o 40 až 50 vteřin. V závěru cyklistické části ale byla celá její skupina stažena ze závodu. „Nedostaly se ke vstupnímu koridoru do druhého depa dříve než vedoucí běžkyně,“ uvedly pořadatelé. Frintová tak bohužel neměla možnost předvést se ve své nejsilnější disciplíně. „Takový výsledek je pro mě samozřejmě velké zklamání,“ dodala zklamaně Frintová.

Do běžecké části, která se skládala ze čtyř okruhů o délce 2,5 km, vypálila jako první Bermuďanka Flora Duffyová, která předtím přijela do druhého depa už jen se čtyřmi soupeřkami. Velmi brzy se pak loňská vítězka Světového poháru v Karlových Varech na čele osamostatnila a postupně svůj náskok navyšovala.

Jako první finišovala na krásném, ale bohužel prázdném stadionu pro 5 500 diváků Duffyová, která zvítězila v čase 1:55:36. Olympijské stříbro patří Britce Georgii Taylor-Brownové, bronz si z Tokia odváží Američanka Katie Zaferesová.

Kuříková se dokázala v běžecké části posunout výsledkovou listinu vzhůru. Pod zelenou cílovou branou proběhla na ostrůvku v Odaiba Parku jako třicátá o 8 minut a 34 vteřin později než Duffyová.

Zatímco pro Petru Kuříkovou to byly první olympijské hry v životě, Vendula Frintová startovala už na své čtvrté olympiádě. Po 23. místě v Pekingu, 15. místě v Londýně a 27. místě v Riu se jí tak bohužel osobní maximum vylepšit nepodařilo.

Triatlonový program uzavře na olympijských hrách závod štafet, který odstartuje v sobotu 31. července v 00:30 hodin.

Olympijské hry, Tokio (Japonsko), 27. července 2021

Ženy: 1. Flora Duffyová (Ber.) 1:55:36, 2. Georgia Taylor-Brownová (V.Brit) +1:14, 3. Katie Zaferesová (USA) +1:27… 30. Petra Kuříková +8:34, Vendula Frintová byla ze závodu stažena pro dojetí o kolo