Atmosféra na Solarbergu byla monstrózní, říka Lukáš Slatinský po Challenge Roth

9.07.2018 -
Závodník pražského HISPORT týmu Lukáš Slatinský má za sebou povedený začátek sezony. V absolutním pořadí vybojoval 3. místo na Krušnomanovi, 2. na Czechmanovi a skončil 5. na Challenge Roth ve své age-group ve velmi rychlém čase 8:57. O tom jak se pro něj závod vyvíjel a jaké má další plány, se dočtete v rozhovoru.

Na Challenge Roth jsi ve své Age-group obsadil 5. místo, jak jsi tímto výsledkem a výsledným časem spokojen?

Upřímně, nerad aby to vyznělo nějak špatně, ale jak říkal legendární Rudy Krajča: Věkové kategorie jsou “voser“. Pro někoho je to příjemné ocenění, ale osobně uznávám jen jedno pořadí a to je celkové. V tom jsem skončil na 32.místě včetně 5 elitních žen. Čas je vždy také nutno brát objektivně. Rozhoduje profil trati, teplota vzduchu při maratonu. Nicméně 8:57:19 se počítá a beru jej všemi deseti. Čekal jsem, že to bude letecká trať, ale cyklistika je docela vlnitá a v kombinaci s větrem nic jednoduchého. Výhodou je hladký a kvalitní asfalt. Absolutně nerozumím časům profi triatletům, kde se výkonnost za poslední dekádu posunula neuvěřitelně kupředu. Letos Australan Cameron Wurf zajel rekord tratě 4:05:37. Kienle trať prolétl za 4:07:29. Ve srovnání s mým časem 4:53 to vypadá nepochopitelně. Takový kotel jsem nečekal :-). Pro milovníky statistik doplním, že Frodeno před dvěma lety, kdy zajel světový nejrychlejší ironmanský čas, zvládl cyklistiku za 4:08:07.     

Svoje osobní maximum 8:53 z Otrokovic 2015 jsi nepřekonal. Jsi zklamaný?

Ironmanské distance je nutno vždy brát s velkou pokorou. Byl to můj teprve 6. železňák a postupně sbírám zkušenosti. Zřejmě mi více sedí poloviční distance, na které se při zaměstnání dokážu lépe připravit. Nicméně veškerý trénink se sčítá a cítím se komfortněji už i na železných tratích. Navíc tomu nelze odolat té kombinaci 3,8-180-42, že ano? Ale abych neodbočil z otázky. Ano, doufal jsem ve vylepšení, ale hold to nevyšlo. Člověk to musí brát a být vděčný za každý dosažený výsledek a dokončený závod, což absolutně jsem. Obecně se mi nelíbí, jak každého zajímá jen výsledný čas a ztrácí se pokora k železným distancím. Děláme to snad pro sebe, nebo pro druhé? Pro překonání sebe sama, pro ten krásný pocit, že cítíš, že se překonáváš, že to nevzdáš, že stále bojuješ i na 35 km maratonu. Ne pro množství “liků“ na facebooku. Zdá se mi, že se z Ironmana něco vytrácí. Dobře to pamatují začátečnici a průkopníci železňáka, kdy byla frajeřina železné distance vůbec dokončit. Dnes by chtěl každý jezdit pod 10 nejlépe pod 9. Mít co nejvíc finisherských medailí. Nejsem tomu honu za výsledky nakloněn, ale takové je doba. 

    

Jak se závod vyvíjel v jednotlivých disciplínách?

Plavání mě mile překvapilo čas 52:13 je super. Kolo za 4:53:32 byla největší slabina v závodě a běh za 3:08 beru všemi deseti. Přeci jen jsem vloni železňáka neabsolvoval a bylo to zřejmě znát.    

Co pro tebe bylo v závodě nejtěžší? Měl jsi nějakou větší krizi?

Nejtěžší byl začátek cyklistiky. Říkal jsem si, jaká to bude pohoda, všude mraky závodníků, bude to kontaktní závod a ono nic. Prvních 10km jsem stíhal skupinu, ale jeli brutální tempo a přepálit kolo jsem vážně nechtěl. Celý závod byl přede mnou, proto jsem raději vystoupil z vláčku a 90km jsem absolvoval osamocen. Druhých 90km jsem zase soustavně na středové čáře předjížděl závodníky startující v pozdních časech. Nečekal jsem to a zaskočilo mě to, že celou cyklistiku absolvuji “osamocen“. Menší krize přišla na 150km a samozřejmě 30km běhu, kde začíná ten pravý očistec duše i těla. Na druhou stranu jsem rád, jak férový to je závod. Komerční podniky ze série Ironman by se mohli inspirovat. Jednoznačným řešením jsou intervalové starty a profíci musí jít příkladem. Jsme rád, že se tento mor v ČR již nešíří a moc si toho cením. Prodloužení draftinkové zóny u profi kategorie v Šamoríně je také od Challenge frajeřina a je to správný trend a navíc by rozhodčí měli nekompromisně trestat balíky. Rozumím, že hobík jede v rozestupu 5 metrů, protože je před ním nekonečný had. Ale jede také 30 km/hod. Nicméně grupetta na trati by se měla trestat okamžitě červenou.   

Jak se ti líbila atmosféra závodu a jak sis užil Solarerberg ?

V prvním cyklistickém okruhu jsme se pohyboval kolem 20.místa absolutního pořadí. Předem mnou díra, za mnou díra, a proto Solarerberg byl monstrózní. Když vyjede z mírně pravé a teď se před vámi rozprostře ten řvoucí dav, naskočí husí kůže, projeví se emoce, radost a vše v jeden okamžiku. Hledal jsem navíc u bariéry svoji ženu s tchánem a samozřejmě jsem je v davu našel při 40km rychlosti jsem jim stihl zamávat a poté jsem si užíval řev, řev, plácání do zad… krasný zážitek, vřele doporučuji. V druhém kolo nebyla atmosféra již tak jadrná. Akorát mi do cesty skočila jedna fotografka Gábi Hejtíková, hezké překvapení.


Jak probíhá regenerace po takhle náročném závodě?

Ironmanská únava je zvláštní. Plíživá a postupně utahuje po závodě svou smyčku. Nejhorší je pro mě druhý den a těžké jsou i první okamžiky v cíli, kdy odezní euforie. Je nutno na týden vysadit a tělu pomáhat s regenerací jen krátkými volnými tréninky. Dobré je i vypnout psychicky. Ale není se co divit, je to sport pro tvrdé chlapy. Stejně tomu nerozumím, jak člověk může zvládnout Ironman a ještě při tom závodit. 

Na Czechmanovi jsi letos obsadil celkové druhé místo, co pro tebe tento výsledek znamená?

Jednoznačně jeden z nejcennějších výsledků, ale na druhou stranu výsledek nepřeceňuji. Ano stále se říká, že jde v ČR úroveň nahoru, ale pouze u amatérů. Čas 4:09 není žádná extratřída a je s podivem a trochu mě zaráží, že amatér se umístí na MČR na druhém místě. Něco je špatně. Co se týče absolutní výkonnosti, tak svět neskutečně letí kupředu a po Filipu Ospalém a Vendule Frintové tu je jednoznačný výkonnostní propad. Velmi těžce jsem nesl i účast závodníků na MČR v olympijském triatlonu. Z toho mi je hodně ouzko. Věřím však, že někdo z mladších ročníků to zkusí a vrátí triatlonu úspěchy. Mělo by se mu dostat podpory od sponzorů, přátel a hlavně morální podpory v komunitě, když to náhodou nevyjde. Nicméně je třeba změnit vlastnosti české společnosti. I na Slovensku jsou v tomhle větší vlastenci. Měli bychom se inspirovat.          

Jak zvládáš kombinovat vrcholový sport, práci a ještě se věnovat rodině?

Odpovím v odlehčeném duchu. Je to stále výzva a stále složitější. Občas tak trochu extrémní punk. Nicméně za nesmírnou toleranci vděčím jednoznačně své krásné ženě. Bez jejího pochopení se tento sport při zaměstnání nedá skloubit. Vím, že čas je neúprosný a ten okamžik, kdy si člověk řekne dost a zvolí jinou kolej, je blízko. Ale nechávám to zatím volně plynout.     

Spolupracuješ s nějakým trenérem? Jak si pochvaluješ spolupráci?

Kdo mě zná, moc dobře ví, že tréninkový plán nepreferuji. Nebavilo mě to. Neměl bych v tom svobodu a ztratil bych romantiku z tréninku. Našel jsem si nějaký systém, který neustále měním, inovuji a hlavně trénuji podle chuti, intuice a poslouchám své tělo. Wattmetry, měření tepové frekvence to jde mimo mě. Ale o trénink jako takový se zajímám. Nicméně povrchně, čas nezbývá. Také už vím, co znamená zkušený závodník :-) Sice jsme ročník 83, ale preferuji starou školu, návrat ke kořenům. Ale rozumím tomuto trendu. Pro začátečníky nebo pro mladší závodníky to je neporovnatelný komfort, než byl kupříkladu před 5lety. Neuvěřitelně se vše vyvíjí a triatlon je v tomto velmi progresivní sport.      

Jaké další závody máš letos v plánu ?

Je to jednoduché Slovakman, Pilman a Příbram.  Rád bych zabojoval o celkové pořadí v Czech tri series a atmosféru Slovakamana miluji. Vždy je tam vedro, větrno, ale závod je to kontaktní. Diváci si užijí své hrdiny, fandí se a je tam fajn energie od pořadatelů a krásné prostředí v přírodě se skvělým zázemím. Přál bych Vladovi Baronovi stejnou účast jako na Moraviamanovi. Do závodu investuje nespočet svých prostředků a energie pro druhé.

Hodnocení:
Přečteno 1884x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová